LPRecenze

Rabies – Anarkids

Jedu půlnočákem z Brna a na sedadle vedle mě se spokojeně povaluje nový vinyl punk rockerů Rabies, kteří se snaží dokázat, že Morava je tak trochu Kalifornie. Brzo jim potáhne na deset jahrů, ale poprvé jsem je zaregistroval s „rancidovskou“ deskou I Have Got Rabies někdy v roce 2012, která je směle mohla řadit do takové té Left Alone / Time Again vlny. Jenže léta běží a přes album  Nevergreen & Always Rad! se Rabies dostali k vytoužené desce Anarkids, takové Chinese Democracy  z Bystřice nad Pernštejnem. Nebo teda z Brna, které jako domovské město Rabies uvádějí v současné době. Anarkids se dočkalo slušivé podoby bílého dvanáctipalce a dostalo sound, jaký si může přát i kdejaká zápaďácká kapela z první ligy.

Pěna u huby, běsnění, zvýšená dráždivost, na vakcinaci zapomeňte. Rabies od úvodní Let’s go roztáčejí hvězdná kola ve velkém stylu a bez brzd. Opět Rabies skvěle kombinují rychlost s melodikou, v Modern Rome Is Burning se blíží Millencolin i Bombshell Rocks, kytarové a vokální harmonie nejsou z téhle kotliny. Celé album je skejtovější, než jsem čekal, příjemně hitové už z prvního poslechu. Salónní revolta funguje v každém tracku, nejvíc ale ve vkusném listopadovém songu 321st Day.

[youtube id=“CmFVkIbj25E“ width=“620″ height=“360″]

Kdyby chybělo zpunkované reggae, nebylo by album kompletní. Cardboard Bed je ale hodně povedeným songem, kterému ještě trochu koření navíc dodává hostující Tom z Criminal Colection a Krang. Skrytým pokladem je písnička Doomed To Repeat, můj osobní favorit, který ničím nevyčnívá, ale fantasticky šlape a má #atmosféru. Při vší soudnosti ale považuju následující song Swearword za absolutně zbytečný, jelikož degraduje věc, kterou si na Rabies velmi vážím – ačkoliv zpívají anglicky, udržují české reálie a kontext. V tomhle ohledu ale ve Swearword bohužel selhávají. Závěrečný dvojboj Unity a Anarkids! dává naštěstí na jediné slabé místo desky rychle zapomenout.

Česko už není vztekliny prostou krajinou. Rabies natočili desku, která zní světově, a o tom není nutné debatovat. Čeká ale svět na Rabies? Těžko říct, ale moc bych jim to přál. Je Česko krajinou, která čeká na světové Rabies? Doufám, že ano.

Info

Label: DIY
Rok vydání: 2018

Tracklist

01. Let’s Go!
02. Modern Rome Is Burning
03. Heroes
04. 321st Day
05. Ready To Sin
06. Paper Chase
07. Cardboard Bed
08. Doomed To Repeat
09. Swearword
10. I Swear I’ll Be There
11. Unity
12. Anarkids!

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button