ČlánkyMagazín

První rok bez Lemmyho, ale pořád s Lemmym v srdci

28. 12. 2015, čtyři dny po svých sedmdesátých narozeninách, zemřel Ian Fraser Kilmister, poslední reálná bytost, která bezezbytku odevzdala svou duši rock’n’rollu. Spolu s Lemmym zemřela i jedna z nejlepších rockových kapel historie – Motörhead. Ti stáli čtyři dekády jednou nohou v punku, druhou v metalu, ale tak nějak povzneseni nad tím vším, hlavně že mají to pivo, Jacka a amfetamínky. Nesmrtelné riffy, kult osobnosti, grafika, která praští do očí. Motörhead měli, stejně jako třeba Frank Sinatra, Bo Didley, Beatles nebo The Clash, zásadní vliv na to, jak zní současný rock’n’roll. Ale zatímco rockové hvězdy od sedmdesátých let do současnosti kupují vily s výhledem na zátoku v San Francisu, auta, ve kterých zabijou svoje kámoše a léčí si mindráky vlastním boeingem, Lemmy byl spokojený v třípokojáku se sbírkou válečných relikvií a na baru nikdy neodmítnul pozvání na drink nebo jen prosbu o fotku. Lemmy byl král, který si před svou smrtí nechal domu dovézt milovanej forbes z Rainbow Baru, a to asi vystihuje celý jeho život. Jaký byl první rok bez Lemmyho?

Začneme v jeho domovském Rainbow Baru na Sunset Boulevardu v Hollywoodu, kdy byla v srpnu 2016 odhalena Lemmyho bronzová socha v životní velikosti. Příhodnější místo by pro ní asi nikdo nenalezl, k forbesu to má sotva pět metrů. Sochu navrhl a odlil kalifornský umělec Travis Moore a výroba byla financována v crowdfundingové kampani. O vzniku a odhalení sochy byl natočen pěkný krátký dokument.

[youtube id=“veQuc7QavTs“ width=“620″ height=“360″]

Jednou z prvních kapel, která vzdala Lemmymu hold, byla superskupina Hollywood Vampires. Lemmyho kámoši z mokrý čtvrti Alice Cooper, Duff McKagan, Joe Perry a Johnny Depp v únoru vystoupili na předávání cen Grammy, kde zahráli Ace Of Spades, nejikoničtější song od Motörhead. Pár týdnů před svou smrtí přišel Lemmy se skleničkou v ruce za Cooperem s tím, že přestal pít. Alice Cooper, který nepije už 35 let, se ho zeptal, co tím myslí. A Lemmy odpověděl, že přestal pít whiskey, takže teď pije vodku…

[youtube id=“hFcNVJxKQS0″ width=“620″ height=“360″]

I tak by ale asi největší radost Lemmymu udělala speciální edice 288 lahví Jacka Danielse s logem Motörhead. Tmavá single barrel whiskey z Tennessee s výrazným dubovým nádechem a kouřovým dozvukem byla samozřejmě hned vyprodaná, a to i přes cenu sto dolarů za lahev.

V červnu 2016 vyšla u UDR živá nahrávka Motörhead pod názvem Clean Your Clock.  Na CD/LP a DVD/Blu-Ray je záznam mnichovských koncertů z listopadu 2015, tedy měsíc před Lemmyho smrtí. Takhle nějak by byl býval vypadal i koncert v Praze, který se měl konat 18. února loňského roku.

[youtube id=“xS9K2fT00Rg“ width=“620″ height=“360″]

K uctění památky Lemmyho Kilmistera se připojil i francouzský festival Hellfest. Jeho areál v červnu loňského roku zdobila patnáctimetrová Lemmyho socha a v backstage se sešla spousta muzikantů, aby společně zahrála Ace Of Spades. Vzniklo tak video, ve kterém najdete členy Sick Of It All, Areyu, Discharge, Nashville Pussy, ale i Megadeth nebo Amon Amarth.

[youtube id=“ylwcU-cxQ-I“ width=“620″ height=“360″]

Epickou šestiminutovou poctu přichystala svému letitému příteli Metallica. Na jejich nové desce Hardwired… To Self-destruct najdete písničku Murder One, kterou doprovází úchvatný animovaný videoklip, mapující Lemmyho cestu od okamžiku, kdy poprvé viděl naživo The Beatles. V textu najdete odkazy na několik písniček od Motörhead, název songu je odvozen z přezdívky Lemmyho aparátu. Video nakreslil Robert Valley, který stojí i za videoklipy pro Gorillaz.

[youtube id=“2Mkq6GFLIsk“ width=“620″ height=“360″]

Půl roku po skvělém sedmipalcovém tribute albu Alice Cooperovi vyšel v kooperaci několika labelů, včetně Lux Noise a Savage Magic Records, tribute Lemmymu Kilmisterovi. I tentokrát se na něm sešli v Čechách dobře známí Švýcaři Bitch Queens, angličtí The Hip Priests, italští King Mastino a švédští The Chuck Norris Experiment. Posledních pár exemplářů je ještě v prodeji, takže si pospěšte!

Německá pošta přišla v květnu s oficiální limitovanou edicí poštovních známek, zobrazujících Lemmyho s letopočty 1945 – 2015. Dva designy vyšly v celkovém nákladu 7777 archů po deseti známkách s nominální hodnotou 70 centů.

Další tribute album, které vzniklo, se jmenuje Snaggletööth a najdete na něm například Overkill hrající Overkill, Ugly Kid Joe, ke kterým se připojil kytarista Motörhead Phil Campbell, Lemmyho duet se zpěvačkou Doro Pesch nebo kolaboraci s Richardem Kruspem z Rammstein. Nahrávka vyšla v listopadu pod Metalville Records.

[youtube id=“rUuZwvaXVfc“ width=“620″ height=“360″]

Spousta kapel zařadila songy od Motörhead do svých koncertních setlistů. U Saxon, Cavalera Conspiracy nebo Scorpions, kteří mezi sebe přijali bubeníka Mikkeyho Dee, to moc nepřekvapuje. Lemmyho písničky ale zněly i na vystoupeních Alice Coopera, Barb Wire Dolls nebo domácích Just Wär. Ace Of Spades znělo i v podání německých Beatsteaks, kteří si covery rádi zpestřují své koncerty.

[youtube id=“IWv5cieF3qI“ width=“620″ height=“360″]

Zajímavý sedmipalec vychází právě v těchto dnech u High Roller Records. Sešli se na něm V.O.J.D. s švédskými rock’n’rollery Deadheads a každá z kapel nahrála pro splitko jeden song od Mötorhead. V.O.J.D. si vzali do parády Built For Speed, Deadheads písničku Motörhead. Vinyl vychází ve dvou barevných variantách.

[youtube id=“CYQ8etnamCs“ width=“620″ height=“360″]

Na cover od Motörhead vsadili na své poslední desce i street-punkoví klasici The Casualties. Pro album Chaos Sound nahráli písničku R.A.M.O.N.E.S. z deváté řadovky Motörhead 1916. Album vyšlo jen pár týdnů po Lemmyho smrti, takže rázem z toho byla dvojitá pocta jak Ramones, tak Kilmisterovi. O písničce R.A.M.O.N.E.S. prý Joey Ramone kdysi prohlásil, že je to pro něj taková čest, jako kdyby o nich zpíval John Lennon.

[youtube id=“0iXI5JkFTWA“ width=“620″ height=“360″]

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button