LPRecenze

Protes Bengt – Pick Your Bengt

Nahrávka, jejíž dokončení zabralo celých 32 let – už to je do značné míry unikátem. Kytara a bicí Protes Bengt nahráli již roku 1985 a basu a zpěvy až roku 2017. Kapela, nebo spíše projekt, členů Mob 47 a Filthy Christians, se zapsala do punkových dějin jedním divokým sedmipalcem a následně se odebrala do limbu, kde strávila více než tři dekády. O reedici zmíněného EP stejně jako o legendární EP Mob 47 se již před časem postaralo tuzemské vydavatelství Insane Society a zde nyní vyšla i tato „nová“ nahrávka.

Čtyřicet skladeb, jejichž stopáž téměř nikdy nepřekročí půl minutu, se žene jako smršť, zároveň je to ale stále především chytlavý hardcore punk své éry, stavící na Akeho charakteristických kytarových motivech. Ty jsou spolu s neúnavně tepajícími bubny nezaměnitelnou poznávací známkou a na první poslech čitelnou spojnicí s Mob 47. Protes Bengt se s ničím nepářou, jejich skladby primárně bazírují na struktuře sloka-refrén-konec, žádné opakování, aranžérským vrcholem je rozjezd skladby pomocí samotných bubnů, jinak je vše ohlodáno až na kost, vykřičeno v deseti až dvaceti sekundách a jede se dál. Opakovaně se přistihuji, jak lituji, že některé z písní nejsou delší a nezúročí chytlavý potenciál motivů, alespoň jedním zopakováním, ale co si budeme nalhávat, pak už by to vlastně byli zase ti Mob 47. Ostatně v nejeden moment při poslechu koketuji s pocitem, že ten či onen riff mi je až nápadně povědomý. Jinak řečeno, ač stopáže písní působí extrémně, zapomeňte na grindcore či power violence, tohle je hardcore s duší, usazenou někde mezi počátky Gang Green, Poison Idea a Discharge.

Upřímně jsem si tak nějak nedovedl představit, jak se podaří skloubit původní základy s dohranými novými party, ale výsledek je nad očekávání svěží a dle mého dává na frak i klasickému EP In Bengt We Trust. Tak jako u debutu je obal stejně vtipně polo-dementní a název opět parafrázuje titul hardcore punkové klasiky.

Pro fanoušky evropského hardcore osmdesátých let a armádu postav s nášivkami Mob 47 na bundách by Pick Your Bengt měla být povinným nákupem, hahaha.

Info

Label: www.insanesociety.net
Rok vydání: 2018

Tracklist

1. Folkpartist
2. Trippelmoral
3. Pissenisse
4. Ja
5. Slagen Av Lagen
6. Pärla
7. Klipp Av Min Navlsträng
8. Datoriserad Värld
9. Pigg Av En Cigg
10. Skuldfri
11. (A)Socialfall
12. Pocherat Ägg
13. Sas I Haret
14. Pungklada
15. Bäng I Huvet
16. Lagar Och Paragrafer
17. Armsvett
18. Stakuk
19. Han La En Sats
20. Game Over
21. Ostbagar
22. Lagrad Flänsost
23. Spräng En Bäng
24. Ägglossning
25. Hinka Pa Vinden
26. Slapp Fisring
27. Badskum
28. Falun Hardcore
29. Värt Som Ägg
30. Släptask
31. Snobb
32. B
33. Enad Värld
34. Fri
35. Sista Kriget
36. Slut I Iuvan
37. Tortyr
38. Mangla Som Ägg
39. Inga Nazister
40. Sista Laten

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button