EPRecenze

Pretty Hurts – Expectations

O tom, že lidstvo už má svůj vrchol pár let za sebou, se nedá pochybovat. Je jedno, jestli budoucnost vidíte jako scény z Mad Maxe, Animatrixu, Falloutu, nebo Bible; soundtrack bude pokaždé stejný. Do rukou se mi totiž dostala sedmička relativně nové berlínské kapely Pretty Hurts, a to je hudba z proti-atomového krytu. S každým úderem bicích a každým hrábnutím do strun téhle trojice je strop bunkru níž a níž. Zhudebněná klaustrofobie. Do dnešních dní jak dělané.

Pretty Hurts vloni vydali dvanáctipalcové EP s názvem Make Graves a zatímco na něm kapela ještě více kladla důraz na hardcore-punkové kořeny, novinka s názvem Expectations je plná tísnivého post-punku, který je ale překvapivě rychlý a žánrová melancholie v něm ustupuje dominanci permanentního strachu.

Do atmosféry preapokalyptického EP vás uvrhne vazba a minutová vypalovačka Separate Ends s kytarovou linkou, která si jede úplně samostatně, jakoby mimo písničku. Lo-Fi zvuk, zastřený vokál, hudební nápady, které zůstanou nedohrány. A pak přijde to hlavní, písnička Expectations s využitím na prázdné kytary, plná úderných výkřiků do příjemné, ale zneklidňující kakofonie. Chtěný garážový dekonstruktivismus, až srdce poskočí. Bricks, která otevírá B-stranu je možná ještě lepším kouskem. Syrová pecka, emotivní, postavená na baskytaře a s nečekaným překvapením v podobě chorálu v závěru songu. Posledním zářezem je Tweak. Ze skvěle vystupňovaných pasáží, kterým by se i dalo říkat refrén, v závěru zpomalí do jakéhosi rituálního odříkávání, a když to celé skončí, jen zíráte do stěny.

EP od Pretty Hurts se mi přesně trefilo do nálady a vkusu. Jako kdybych si LP Miscalculations pustil na 45rpm a zanikla v tom ta gaggerská popovost. Na úkor toho ale povstala tíseň, neklid, strach, úzkost a celou dobu se cítíte jako před astmatickým záchvatem. Pretty Hurts jsou bez debat dalším skvělým jménem z berlínského podzemí a jejich fantastické EP Expectations vám krásně zkrátí čekání na Soudný den.

Info

Label: Grave Imprint / Erste Theke
Link: prettyhurts.bandcamp.com
Rok vydání: 2015

Tracklist

01. Separate Ends
02. Expectations
03. Bricks
04. Tweak

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button