Rozhovory

Politici nebo lidi z korporátu v našem triku? To nás asi nikdy neposlouchali, říkají Stick To Your Guns

Tenhle rozhovor byl radost. Ještě před pátečním vystoupením na Rock for People jsme si zavolali s Jessem Barnettem, zpěvákem americké hardcore kapely Stick To Your Guns, a krásně jsme si sedli. Řeč byla kromě hudby taky o spojení marketingu a politiky, sociálních sítích nebo zbraňové reformě v USA.

 

ENGLISH VERSION

You’re playing since 2003. Is your audience changing throughout the years or it just gets older with you?

It definitely changes. And we’re really grateful for that because that doesn’t always happen. You know, a lot of bands start to try doing things with their sound and it ends up disappointing people but we’ve been very lucky that a lot of our audience, as you said, grown with us and it’s been a cool thing. They’ve been incredibly supportive when we tried to do something a little bit different. And even sometimes people say ‘Oh this isn’t really my thing but I still love the band’ or whatever and that’s cool.

There was a huge boom of many different social networks and platforms. Do you think it is good for bands or did it in some way ruined the scene and changed the ways of people attending gigs?

I think it’s a great question. And it’s a complicated answer. With STYG when we first started there was really no real social media, just some blogs, whatever… And then MySpace came along. And MySpace really changed the game. We created a profile with our music and I really didn’t realize it at that point but instantly I was able to share our music with the entire world in a second. So in that, I think it’s been beneficial for a lot of bands and it helped create this kind of a worldwide scene. Having said that, I think that people have kinda started to neglect their own local scenes. You know, people are not attending shows like they used to or going out as much as they used to because they can still be connected with their favorite bands while never having to leave the couch. So in some ways it has helped bands and at the same time it also maybe had some hurtful effects on the scene and on some bands particularly. But I am not trying to be the old guy going like “Back in my days…”

Here in Czech Republic, on facebook, there was a photo of the marketing team of our prime minister and one of its members had a STYG T-shirt. I have to say that our PM is quite unpopular among many people (he’s a billionaire and a lot of people think he’s just using his power to profit on literally everything). People have commented that this member of his team probably hadn’t ever listened to your lyrics. What do you think about it?

Anytime a politician or some corporate motherfucker tries to wear our merch, our shirts, I think that you were very right that he hasn’t even listened to our music. Because we despise everything that they are involved in. That’s not anything we wanna really be involved in. We do text on political topics but even people within the band are divided on a political spectrum. We are really left leaning people but you know, some people like to be a lot more involved in the system of democracy that exists in America which is a fucking joke. And some people, me included, think that the whole system needs to be burned to the ground and we need to start over again. So I think that is hilarious, I’d really like to see that photo.

When I consider the name of your band, I think of recent demonstrations for better gun control in the US. Do you agree with those protesters? Do you think it will have any effect on gun control?

I definitely agree with them. We call it a ‘gun reform’ because a lot of people in America don’t like that word ‘control’. They think that they’re taking away their rights or whatever fucking bullshit. So we call it a reform and I definitely believe in it. And with all the school shootings that have been happening and even with having a name like Stick to Your guns, obviously it’s just a saying. We’re anything but a pro gun band and the whole band stands united on that. We need a change, any change, really, to begin with. I don’t know what should happen to people starting realizing that it is an issue. And even though it looks on the news that people are split on the middle on the gun issue, majority of Americans believe in a gun reform and I think it will happen.

So I guess you don’t own any weapons.

No, I don’t. But I do have a father who was born and raised in Texas and he was in the Navy and he was in Vietnam War and he’s a gun person. But at the same time, I know that he believes as well in the gun reform.

Okay, back to music. Is there any new or young band that you’d recommend to us?

Totally, there’s a band called Sanction from Long Island, NY. They’re really killing it right now. They have that aggressive style hardcore that just feels nostalgic and it’s one of the reasons I fell in love with their music in the first place. Another band is Knocked Loose. I know that they’re popular in Europe but in the States, they’re kinda taking over the whole entire scene, they’re incredible. Another band called MINDFORCE is really good. Then there’s a band that we were touring with in December in the UK called Employed to Serve that’s really awesome and another band from the UK which actually features the old singer of Wolf Down, they’re called Venom Prison and they’re really, really good…

If you should form a band in a different style, what would it be? What other genre of music do you prefer?

Well, I actually have another band. It’s kind of a rock band like Smashing Pumpkins with a bit of Deftones. It’s kinda like old 90’s sound and it’s called Trade Wind that I sing and play guitar in. It’s me and the guitar player of Stray from the Path. So that’s kinda music I really love and we’re actually doing a new record right now that should be out next year. It’s a really fun project and it’s kinda my break from Stick to Your Guns.

Do you prefer festivals or smaller indoor venues?

The club shows are where our music belongs. It’s where it comes from and that’s where it does the best but I personally really like playing festivals. I love being at festivals, seeing other bands and the whole experience. But if most of the shows was playing festivals, I wouldn’t like it very much. It’s something that we can do once a year and it feels special for us. I love the club shows.

Is there anything that you remember or like in Czech Republic?

Well, for the most part, we’ve played Prague. And it’s got to be in my top 10 cities. It’s absolutely beautiful and I love it there. And Czech people are always so hospitable and kind. You’re all very nice but when we start playing, you guys go fucking crazy. (Laughter) That’s the perfect crowd…

Hrajete od roku 2003. Stárne vaše publikum s vámi, nebo se průběžně mění?

Publikum se rozhodně mění. A jsme za to opravdu rádi, protože se to tak neděje vždycky. Víš, jak to bývá, spousta kapel začne měnit zvuk a končí to zklamáním lidí. Ale my jsme měli štěstí, že s námi, jak říkáš, velká část našich fanoušků vyrostla, což je super. Lidi nám poskytli neskutečnou oporu, když jsme zkusili hrát trochu jinak. Najdou se i takoví, co řeknou: „Tohle není úplně můj vkus, ale tu kapelu stejně pořád zbožňuju.“ A to se mi líbí.

Pár let po založení kapely došlo k rozmachu sociálních sítí. Pocítili jste s jejich nástupem nějakou změnu? Myslíš, že sociální sítě kapelám pomáhají?

Tohle je velká otázka. A komplikovaná odpověď. Když jsme se Stick To Your Guns začínali, v podstatě neexistovaly žádné sociální sítě, jen nějaké blogy a tak. Pak se objevil MySpace. A ten všechno od základu změnil. Založili jsme si tam profil a – v tu chvíli jsem si to sice neuvědomoval – najednou jsem byl schopen ve vteřině sdílet naši muziku s celým světem. Takže pokud jde o tohle, sociální sítě jsou pro kapely užitečná věc.

Taky si ale myslím, že kvůli nim fanoušci začali trochu zanedbávat svoje lokální scény. Už nechodí na koncerty tolik jako dřív, protože s kapelou můžou být ve spojení pořád, aniž by museli vstát z gauče. Na jednu stranu to kapelám pomohlo, ale zároveň mají sociální sítě na scénu i negativní dopady. Ale nechci být ten starý chlápek typu: Jo, to tenkrát, v našich dobách…

[youtube id=“SxHXdMmLxiA“ width=“620″ height=“360″]

V ČR se nedávno sociálními sítěmi šířila fotka marketingového týmu českého premiéra, kde měl jeden z členů tričko Stick to Your Guns. Lidé k tomu psali, že dotyčný asi moc neposlouchal vaše texty. Jak ty vnímáš spojení politiky a marketingu?

Vždycky když si nějaký politik nebo korporátní kretén vezme na sebe náš merchandise, naše tričko, řekl bych – a v tom jsi měl úplnou pravdu – že nás ani nikdy neposlouchal. Protože opovrhujeme vším, čeho jsou tyhle lidi součástí. A s tím nechceme mít nic společného.

Máme texty o politických tématech, ale i v kapele jsme v rámci politického spektra rozdělení. Tíhneme k levicovému smýšlení, ale spousta lidí se chce mnohem víc angažovat v systému demokracie, který funguje ve Spojených státech, což je pitomej vtip. A někteří lidé, včetně mě, si myslí, že je celý systém potřeba spálit na prach a začít znovu.

Takže si myslím, že je to všechno směšný, tu fotku bych chtěl vážně vidět.

Když se podívám na váš název, napadá mě otázka k nedávným demonstracím za zpřísnění kontroly prodeje zbraní v USA. Vidíte to stejně jako demonstrující? Myslíte, že ty protesty budou mít nějaký efekt? A vlastníte třeba vy sami zbraně?

S protestujícími rozhodně souhlasím. Říkáme tomu „zbraňová reforma“, protože hodně lidí v USA nemá rádo označení „kontrola“. Myslí si, že se jim sahá na jejich práva nebo co. Takže to nazýváme reformou a já v ní každopádně věřím. A se vším tím střílením ve školách, co se děje, a dokonce i s kapelou, mající název „Stick To Your Guns“, je ten název samotný samozřejmě jen rčení. Jsme cokoli, jen ne kapela, která by se brala za zbraně, a v tom jsme jako členové zajedno.

Potřebujeme změnu, jakoukoli změnu. Nevím, co by se mělo stát, aby si lidi začali uvědomovat, že tohle je problém. A dokonce, i když to ve zprávách vypadá, že obyvatelé jsou v otázce zbraní rozdělení na dvě poloviny, většina Američanů ve zbraňovou reformu věří, a já si myslím, že se uskuteční.

Takže hádám, že ty žádné zbraně nevlastníš.

Ne, já ne. Ale můj otec se narodil a vyrůstal v Texasu, byl u námořnictva, sloužil ve Vietnamu a zbraně ho baví. Ale zároveň vím, že taky věří ve zbraňovou reformu.

[youtube id=“csxS3guT6JI“ width=“620″ height=“360″]

Zpátky k hudbě. Zaujala tě aktuálně nějaká nová, zatím ne moc známá, kapela?

Rozhodně, kapela Sanction z Long Islandu v New Yorku. Právě teď se rozjíždějí, hrají ten agresivně znějící hardcore, co má nostalgický zvuk, a to je jeden z hlavních důvodů, proč jsem si je zamiloval. Další skupinou jsou Knocked Loose. Vím, že jsou v Evropě populární, ale ve Státech kralují celé scéně, jsou neuvěřitelní. A taky kapela Mindforce je vážně super. V prosinci ve Velké Británii jsme jeli turné s partou Employed To Serve, ty jsou taky parádní. A ještě jedna skupina z Británie, v níž zpívá původní zpěvačka z Wolf Down, se jmenuje Venom Prison a ty jsou fakt hodně dobrý.

Kdyby sis měl založit kapelu v nějakém jiném žánru, jaký by to byl?

No, já vlastně další kapelu mám. Je to rocková záležitost, něco jako Smashing Pumpkins s trochou Deftones. Něco v duchu starého devadesátkového zvuku. Jmenuje se Trade Wind, zpívám a hraju tam na kytaru. Hraje se mnou kytarista ze Stray From The Path. Tohle je žánr, co vážně zbožňuju; právě pracujeme na nové nahrávce, měla by vyjít příští rok. Je to projekt pro legraci a funguje pro mě jako odpočinek od Stick To Your Guns.

V pátek vystoupíte na festivalu Rock for People. Máte radši festivaly nebo menší kluby?

Naše hudba patří na klubové koncerty, odtamtud pochází a tam taky funguje nejlíp. Ale já osobně mám hraní na venku vážně rád. Miluju pobyt na festivalech, potkávání dalších kapel a celou tu atmosféru, ty zážitky. Ale pokud by většina koncertů měla znamenat hraní na festivalech, nebyl bych nadšenej. Festivaly bereme jako něco, co můžeme podniknout jednou v roce a je to pro nás výjimečné. Mám rád koncerty v klubech.

Můžeš jmenovat něco, co si pamatujete z České republiky nebo co na ní máte rádi?

Většinou jsme hráli v Praze. A ta se dostala do mých deseti nejoblíbenějších měst. Je tam krásně, miluju to tam. Češi jsou vždycky tak pohostinní a milí. Jste všichni v pohodě, ale když začneme hrát, úplně zešílíte. (smích) Takoví fans jsou perfektní.

Autoři: Michaela / Mario / Tony
Foto: Radek Holeš

Související

Back to top button