Rozhovory

Pod Parou Fest: Jedenásty ročník s Bad Religion

Už zanedlho príde do Čiech Greg Graffin so svojou, dnes už legendárnou smečkou Bad Religion. Budú hlavným ťahákom jedenásteho ročníka festivalu Pod Parou, kde budú predstavovať aj svoj aktuálny album True North. O nich a ďalších očakávaných menách jeden z organizátorov Martin…
 
Už jedenásty ročník festivalu je predzvesťou, že festival už má tradíciu a úspech. Tento rok opäť známe mená vystupujúcich, očakávate opäť zväčšenie návštevnosti?

Fest Pod Parou svou tradici bezpochyby má, nicméně doba a současná situace je velmi složitá. Stále méně lidí navštěvuje koncerty v klubech, má stále více hluboko do kapsy a atmosféra ve společnosti není taktéž nikterak ideální. Toto vše příliš nenahrává ani festivalům, tudíž je těžké na tuto otázku odpovědět. Až srpen ukáže, jak si stojíme. Za vyšší návštěvnost budeme samozřejmě velmi rádi. Věříme, že letošní line-up má velký potenciál tyto cíle naplnit.

Koľko návštevníkov považuješ za úspech? Ktorý ročník bol najúspešnejší v minulosti?

Line-upZa úspěch považujeme to, když se festival nedostane do finančních problémů a můžeme pokračovat dál. Z tohoto pohledu byly úspěšné všechny ročníky. Z mého pohledu byl a to i  v návštěvnosti nejúspěšnější desátý jubilejní ročník. Jinak to byly ty zlomové, tj. první ročník, kdy to vše začalo a dorazilo na 800 návštěvníků, poté pátý ročník, kdy k nám poprvé dorazili The Exploited, šestý ročník, kdy se to opravdu nakoplo díky kapelám jako UK Subs a The Casualties, a super vzpomínky máme i na osmý ročník, na velkou show kapel The Toy Dolls, The Adicts, Vice Squad či Anti-Nowhere League.

Hovoríš, že doba je zložitá, v minulosti práve ťažké časy nahrávali punku ako takému, je to dnes podľa teba iné?

Je to o moc jiné. I když byly problémy i tenkrát, tak úplně jiného ražení. A co bylo důležité, tak  lidi měli zájem o živou muziku. Dneska na to lidi kašlou, řeší, kde koho a co ojebat. Opít si hubu v hospodě je víc než dorazit do klubu na pořádnej koncert. Pořád si na něco stěžovat a hlavně mít všechno zadarmo. Tradiční hodnoty se vytrácejí a s tím vše to dobrý okolo.

Mali ste tento rok v pláne nejakú kapelu, ktorá nevyšla? Aký je zatiaľ nesplnený sen festivalu?

Je to každoroční písnička. Vždy se něco nepovede a místo toho přijde něco jiného, kolikrát i nad očekávání úspěšného. Letošní plán byl úplně jiný než je skutečnost, ale nelitujeme toho. Myslím, že se podařilo poskládat velmi zajímavý a pestrý program, který pořádně „nakopne“ začátek srpna. Je ještě celá řada kapel a osobností, které bychom zde rádi přivítali, proto nelze sdělit konkrétní jména. Budoucnost ukáže.

Jasné, ale neprezradíš kto mohol byť tento rok najväčšou hviezdou na festivale?

Omlouvám se, ale toto si opravdu nechám pro sebe. Co nedopadlo teď, může dopadnout příští rok. Díky za pochopení.

V minulom roku padlo v rozhovore aj meno Rancid, skúšali ste ich aj tento rok?

V minulém roce bylo jejich vystoupení na Pod Parou nasnadě vzhledem k jejich plánovanému evropskému turné. I letos jsme kapelu oslovili, ale jen velmi zběžně.

Na festivale sú zastúpené aj české a slovenské kapely, väčšinou tiež tie známejšie z nich. Premýšľali ste niekedy aj nad nejakou formou podpory mladých kapiel? Napr. zaradením jednej, dvoch za hlavného line-up festivalu?

Neřekl bych, že jsou na festivale pouze známější jména z tuzemské scény. Příležitost dostává i řada mladších kapel. Letos vystoupí celkem 86 kapel a z toho 62 kapel z československé scény.

Minulý rok Dead Kennedys, tento rok Jello Biafra so svojou úderkou. Chceli ste fanúšikom ukázať obe kapely alebo jednoducho sa vám hodili do konceptu?

Rádi fanouškům představíme obě kapely, a navíc letos Jello Biafra a jeho band velmi dobře zapadá do dramaturgie.

Tohtoročná hlavná hviezda Bad Religion, ktorej vyšiel v tomto roku nový album je naozaj úspechom. Dlhodobá práca alebo ste ich jednoducho oslovili a oni súhlasili?

Bad Religion měli více nabídek z naší země, nicméně nakonec si vybrali Fest Pod Parou. Jde o řadu faktorů, které do sebe musí zapadnout, aby se takové vystoupení podařilo dohodnout. Jedním z nich je i dlouhodobá práce.

Bad Religion nakoniec vystúpia aj v okolitých krajinách – napr. na Slovensku. Môže to ovplyvniť návštevnosť?

Bohužel toto jsme nečekali, protože Slovensko bylo dojednáno až po nás. Bylo to pro nás velký překvapení a šok a měli jsme s managementem kapely velké rozepře, ale nic se s tím nepodařilo udělat. Berou to jako jinou zemi, a tím to pro ně končí. My to v srdci festivalu cítíme jinak a Slovensko a lidi odtud bereme pořád jako naše. Nikdy jsme se nerozdělili, ale to Němec nebo Američan nepochopí.

Známe formácie si v podstate určite pritiahnu publiku, máš nejaké tipy na menej známe kapely z programu, ktoré by si určite fajnšmekri nemali nechať újsť?

Takových kapel je celá řada. Každému se líbí něco jiného. Nicméně pecky na které bych upozornil, jsou Evegreen Terrace, Strung Out, The Brains, Death Before Dishonor a The Resignators.

Související

Back to top button