Rozhovory

Piepinch: Spolupráci so zahraničím sa nebránime

Vyjadrovať sa o bratislavských Piepinch ako o mladej krvi by sa dalo považovať za zlahčovanie či ignorovanie toho, čím si človenovia tejto úderky prešli rokmi strávenými v podhubí metropoly na Dunaji, či už ako členovia iných kapiel alebo aktívni konzumenti.

Pochádzajúc z krajiny, kde popovo založených štýlov v scéne mimo hlavného prúdu je ako šafránu a kde človek väčšinou naráža na práve agresívnejšie žánre, sa Piepinch práve javia ako mierne stupňujúci sa čerstvý vietor, ktorý by mohol v budúcnosti aspon mierne rozvlniť už tak dosť hustý slovenský rybník alternatívnej muziky.

Väčšina z vás pochádza z kapiel venujúcim sa skôr ťažším a tvrdším štýlom. Dá sa povedať, že Piepinch bude v budúcnosti práve akýmsi prostriedkom na rozriedenie vôd týchto zvukovo ťažších žánrov a kapiel, ktorých je na Slovensku ako maku? Môžeme od vás napríklad očakávať väčšie množstvo popových prvkov vo vašej muzike?

Aj keď máme niektorí za sebou pôsobenie v tvrdších kapelách, vyrastali sme hlavne na pop punkovej a punk rockovej muzike. Sme taka zvláštna skupina ľudí, čo si vypočuje všetko od ázijského popu až po nejaký obscence grind core. Čo sa týka popových prvkov, vôbec sa im nebudeme brániť. Ak sa budú do našej tvorby hodiť a ľuďom sa to bude páčiť, tak prečo nie. Taktiež sme otvorení experimentom aj s inými žánrami, napríklad s elektronikou.

Máte ambíciu sa orientovať aj na západ, či akýmkoveľvek iným smerom od hraníc našej krajiny?

Naše momentálne ambície zahŕňajú hlavne veľké množstvo skúšania, aby sme boli schopní priniesť na pódiá čo najkvalitnejšiu show. Debatu o väščích plánoch sme nemali. Ak by sa však naskytla príležitosť, ktorá by zahŕňala zahraničnú spoluprácu a boli by sme všetci za, išli by sme do toho.

Ste ľudia, ktorí sa v muzike pohybujú už roky. Či už aktívne ako hudobníci, alebo aj ako konzumenti a návštevníci koncertov. Ako vnímate vývoj hudobnej, prípadne undergroundovej scény na Slovensku od čias, kedy ste navštívili vašu prvú akciu až dodnes?

Vo všeobecnosti hovoriť dnes o undergrounde je veľmi ťažké, kedže v súčasnej spoločnosti a kultúre sa všetko miesi a stierajú sa hranice možností čo s čím kombinovať. Je veľmi ťažke určiť kde končí underground a začína mainstream. Súčasné decká si môžu ľahšie ako kedykoľvek predtým (undergroundovú) muziku nie len dohľadať, spoznávať ju a počúvať, ale ju aj tvoriť a hrať. Preniká teda k širšiemu publiku. Niekedy bolo oveľa menej kapiel, keďže nie každý mal možnosť dostať sa k hudobným nástrojom a technike. Tým pádom sa undergroundové akcie viac cenili a taktiež na ne chodilo oveľa viac ľudí. Dnešné počty kapiel aj dokonca na Slovensku sú obrovské a na koncerty sa ľuďom už tak nechce chodiť ako kedysi. Teraz to chvíľu zrejme bude iné a ľudia sa budú chcieť baviť, keďže sa kvôli pandémií dlhší čas nekoncertovalo…

Je nejaká domáca kapela, ktorá vás v poslednej dobe príjemne prekvapila, alebo vás baví už dlhšiu dobu a máte chuť ju verejne odporučiť aj ostatným ľuďom?

Kvalitných domácich kapiel je neúrekom. Za zmienku stoja napríklad Years Asleep, From our Hands alebo Shallov, Colapse and die… potom z tvrdších štýlov samozrejme Catastrofy, Astarot, Rust2Dust, Adacta, Beton, Distax, Rana, Me against all… Kapela, ktorá mala veľmi dobre rozbehnutú kariéru a taktiež mala kvaltinú tvorbu bola Fishface.

V akom prípade by ľudia podla vás mali zakladať kapely a v ktorom prípade by to zase robiť nemali?:)

Ľudí musí hudba fakt baviť a nesmie im stačiť ju len počúvať. Taktiež by mala fungovať medzi členmi chémia. Ak sa stretnú napr. super gitarista a vynikajúci bubeník ale obaja budú presadzovať svoje ego a bude to medzi nimi vrieť, tak to nemá dlhú budúcnosť, poprípade vôbec žiadnu. Čiže nikdy nezakladať kapelu nasilu, len preto, lebo je to teraz napríklad v móde.

Čo chcete aby vaša muzika v luďoch nakoniec zanechala? Nesie nejaký odkaz, ktorý je pre vás dôležitý a myslíte si, že je dôležitý aj pre vaše okolie, či zbytok sveta?

Nemáme v úmysle šíriť nejaké hlboké posolstvá. Naša hudba je v prvom rade úprimná, robíme to čo nás baví a chceme baviť aj ostatných. Veríme, že nejakých ľudí oslovíme a sami sme zvedaví kam sa hudobne v budúcnosti posunieme. Z našich songov je určite zjavné čím sme ovplyvnení a čo máme v hudbe radi a to chceme jednoducho ukázať publiku.

Související

Back to top button