DVDRecenze

Petr Hošek – Anti Hero

Plexis, kapela jedněmi obdivovaná a jinými opovrhována. Osobně to vidím tak, že jejich nové album Vohul to! je v rámci jejich diskografie majstrštyk, Půlnoční rebel je deska, která mě oslovila v době jakéhosi dospívání a objevovaní punkových vod, ale alba White killerIII považuji za nehodné jména této punkové kapely a to minimálně pro jejich pochybnou žánrovou ekvilibristiku. A pokud se řekne Plexis, tak je to v podstatě synonymum pro Petr Hošek, co si budeme nalhávat… Ať je to, jak chce, to jak dlouho se muž, přezdívaný třeba Mucho, pohybuje na punkové scéně nelze přehlédnout! Navíc jeho charakteristický zjev a charisma se zapíše do paměti každého, kdo alespoň jednou přišel do kontaktu s ním nebo s kapelou Plexis.

Když jsem se dozvěděl, že se chystá dokument o tomto matadorovi punkové scény, tak ve mně zavládly smíšené pocity, ale ten nejsilnější byla asi stejně zvědavost, jak projekt Antihero dopadne. Na začátek musím určitě poznamenat, že podobné projekty jsou mi dopředu sympatické svou myšlenkou a zaujetím pro muziku, které je z toho na sto honů dopředu cítit. Je pravděpodobné, že ty „punkové celebrity“ vidíme každý někde jinde a taky o podobném projektu bychom měli každý jinou představu. Ale tím absolutně nezpochybňuji myšlenku natočit dokument o Petru Hoškovi, naopak jsem rád, že si tvůrci dokumentu nevybrali někoho, koho bych „skousával“ mnohem hůř. Prostě jsem rád, že si vybrali třeba Mucha a ne nějakého mnohem většího mamrda.

DVD je rozděleno na dvě části v první je samotný dokument Antihero a jako jakýsi bonus je celý koncert Plexis ze Strenice z dubna 2011. Dokument je složen ze vzpomínek Petra Hoška a jeho kumpánu ve zbrani, ať již současných či bývalých členů Plexis, muzikantů spřátelených kapel nebo „jen“ přátel, se kterými dlouhodobě Mucho klopí kalíšky. Vzpomínky vždy vztahují jednotlivým událostem buď kapelního nebo soukromého života. Leckdy jsou to ovšem skoky v prostoru i v čase, bez upozornění. Kdo zná lépe historii kapely, tak se neztratí, ale kdo například „jen posluchačem“, tak z toho musí být asi pěkně v lese. Příkladem budiž probírání studiových desek Plexis a pak najednou šup zpět k začátkům a k Hoškovu působení v Michael´s Uncle a u Svatého Vincenta. Navíc jednotliví účinkují nejsou nějak označeni (titulkováni), takže občas nemáte ani páru, co je to za týpka, který právě řeční. Na konci dokumentu jsou sice titulky i s obrázky jednotlivých zúčastněných, ale nemůžu se zbavit dojmu, že je to jaksi s křížkem po funuse. Chápu a vážím si přístupu „urob si sám“, ale i tak si myslím, že by to šlo udělat lépe. Sem tam se stane, že někdo řeční a konci jeho proslovu je puštěna hudba jako „podkreslení“, ale závěrečná slova se v ní utopí jako dítě Viktorky u splavu. Navíc účinkující zjevně nejsou žádní řečníci, takže jejich artikulace je občas nevýrazná. Nejsem si jist jestli se používaly nějaké zvukové mikrofonky, ale víc jak pětku bych si na to nevsadil. Ve vloženém jednostránkovém „bookletu“ v DVD jsou také zmíněny citace „které během natáčení zazněly“, asi hořkým vtipem pak je, že se většina z nich do dokumentu nedostala. Přesto všechno si myslím, že se fanoušci můžou na nějaké mouchy zvysoka kálet. Jednak je to první pokus a taky to nějak nesnižuje ani kapelu ani jejího frontmana.

V druhé části DVD je celý koncert Plexis s patnácti peckami. Kapela zde předvede dobrý výkon a všechno šlape. Zazní průřez celou tvorbou kapely a nechybí ani některé nesmrtelné hity. Jako kámen úrazu ale vidím samotný prostor, kde bylo video pořízeno. Klasický komančský kulturák s velkým pódiem a oponami na rozích. Před pódiem hrstka pogujících punx a někde vzadu většina účastníků akce. Takový prostor má samozřejmě svá specifika, takže občas slyšíte jak se to v něm „hezky“ odráží.  Myslím, že kapela která letos hraje už 27 let by si zasloužila na svém DVD lepší prostor, zvuk i publikum…

Ať je to, jak chce, jsem rád, že tento dokument vzniknul a ve výsledku mu promíjím jeho amatérské zpracování, protože podobných projektů je jako šafránu a pořád je spousta témat, osobností a kapel, které by si zasloužily alespoň nějaké zdokumentování. Ale na závěr si nemůžu odpustit otázku: Je 150ks limitovaná edice schopna pokrýt veškerý zájem o toto DVD? Doufám, že ne! Protože pokud by to tak bylo, tak je to s punkem a zájmem fanoušků o dění v něm (nemyslím rádoby soutěže o to, kdo má staženo víc giga muziky nebo kdo se lépe vymódil v punkovém butiku) horší než doufám…

DVD k dostání také v distribuci PHR.

Související

Back to top button