Reporty

Pestrobarevná rána do hlavy. Násilník, Shallov, Fvtvre a Rutka Laskier v Brně

Tenhle úterní večer v brněnském Kabinetu Múz začíná o hodinu dýl, než se čekalo. Jasně, časy z události na fejsu jsou orientační, pivka vypitý navíc jsou ale reálný až příliš. Koncert startuje ve chvíli, kdy se už i ti nejtrpělivější pomalu mění v nedočkavce.

A soudě podle nasazení prvního vystupujícího bude tahle dnešní štafeta spíš sprint než vytrvalostní běh. Kolík v podobě mikrofonu už mají v ruce Hyenxxx a Násilník. Špína v jiný podobě než s kytarama a bicíma. Levnej chlast, rychlej rap a kyselý ksichty kolemjdoucích. Baví hlavně bosý Násilník, budoucí postava pověstí z brněnského undergroundu, na sto procent. Jeho hlas se drze zavrtává do uší a ty texty si rýmuju ještě teď. Nebo aspoň ty části, které mi zbytek večera nevysypal z hlavy.

Na druhé místo štafety byli nominováni Decultivate, kvůli nemoci ho ale museli nechat prázdné. Jako náhradníci ho dostali Shallov a svojí šance se chytli hodně pevně. Atmosférická temnota ze Slovenska působí na uši úplně jinak než Násilník a spol., ale síla dojmů je pořád stejná. Za mě snad ještě větší. Delší songy, řev a akustický utrpení mě baví. Štve mě to říct, ale: Decultivate, díky! Teď mám super novej objev.

Čtyřčlenná anomálie FVTVRE se do toho opírá zase jinak. Noisově. Nasraně. A hlavně hodně nahlas. Jsou zvyklí nechávat za sebou pískot v uších a rozbolavělé mozky a přesně to se kapele daří i dneska v Kabinetu. Z nahrávek se mi jim nějak pořád nedaří přijít na chuť, naživo to ale má koule. Nijak hezký a bezohledně hozený přímo do ksichtu, ale velký. Dík za ně.

Kdo finišuje? Domácí sprinter tápající na hraně sebedestrukce a naštvání – Rutka Laskier. Všude dobře, v Kabalu nejlíp. Rutka má za sebou nabitej rok a tohle je její poslední letošní show. A je poctivá, procítěná, depresivní, a přesto trochu zvráceným způsobem zábavná. Projekce hraje na obličejích a na zdi klubu pestrobarevný barevný obrazce, zatímco ze sebe kluci z kapely vyřvávají do světa všechno to bezbarvý prázdno, co se skrývá uvnitř. A když s díky na rtech Rutka dobíhá do cíle, Kabinet Múz ji potleskem pošle ještě jednou dokola a přídavek v podobě Padeny je pusa na rozloučenou. Vidíme se v roce 2019.

Foto: VRBAAK / Full Moon

Související

Back to top button