EPRecenze

Past – Demo

Demo polských Past rozvířilo místní vody s celkem překvapivým úspěchem, zvlášť s ohledem na to, že ve své podstatě jedou na vlně globálního post punkového trendu posledních sezón, jenž se místnímu prostředí dosud více méně úspěšně vyhýbá. Pár měsíců od svého vydání si navíc našlo cestu do vinylových drážek dík místnímu vydavatelství Samuel Records, které pro druhou edici vinylu spojilo své síly s německou značkou P.Trash a ta je v mém světě, co se týče zajímavých titulů, vždy sázkou na jistotu.

Již úvodní tóny nahrávky ukazují, že tohle demo skončilo na vinylu zcela právem. Melodická kytara s velkým halovým efektem, který napomáhá navodit zádumčivou atmosféru, v nahrávce jede ve středním tempu a dává vyniknout žensko-mužskému vokálnímu duelu, stejně jako podkladové stěně vytvářené klávesami. Pytania je ideální post punkový otvírák desky, následovaný svižnějším a neméně silným kouskem Budzik. Druhá strana desky v ničem nepokulhává, ale je faktem, že dvojice kompozic na první straně u mě vítězí.

V přirovnáních k Past se opakovaně objevují odkazy na krajany Siekiera, samozřejmě je spojuje melodika zpěvu daná jazykem, ale Past jsou v hudebním vyznění přeci jen na hony vzdálení pompézní strojové cold wave estetice prezentované na albu Nowa Aleksandrija. Jsou nepoměrně více zabořeni v rocknrollových vodách, ve kterých dnes plují se spoustou dalších, v zásadě punk kapel, poslední roky za své si beroucích temnou hudební estetiku post punku počátku osmdesátých let, nicméně stále si uchovávajících dřevně punkovou zvukovou jednoduchost i tah na bránu a z mého pohledu je to jen a jen dobře. Past jsou temný a super melodický punk v tom nejlepším slova smyslu, a navíc, jak již bylo zmíněno, disponující onou nezaměnitelnou melodikou polštiny, mající, ať je to jak chce, něco speciálního do sebe. Tím vším asi nejvíce evokují poslední roky populární Belgrado, v okamžicích kdy zpívají v polštině.

To vše vylisováno do čirého vinylu v nákladu 200 kusů.

Info

Label: samuelrecords.net
Rok vydání: 2015

Tracklist

  1. Pytania
  2. Budzik
  3. Ulrike
  4. Özyki

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button