LPRecenze

Passiv Dödshjälp – Tecken Pa Idioti

Passiv Dödshjälp jsou zpět s další várkou svých skladeb a nutno říci, že tihle Švédi patří k nejproduktivnějším souborům v žánru, takže za ne zas tak dlouho dobu své existence mají celkem úctyhodnou diskografii. A co víc, z mého posluchačského pohledu zrají jako víno. To ostatně již dokazovala dvojice split LP vydaných před touto deskou.

Úvodní Pissad I Fejset vás vtáhne do ve svižném tempu odsýpající vybrnkávané temnoty, doplněné o křik zpěváka. Ponurost dík vokálu dostává hysterický rozměr, což jako celek působí s nezpochybnitelnou efektivitou. Passiv Dödshjälp si čím dál víc zakládají na zapamatovatelnosti svých songů i odhalování tu a tam nějaké té melodie. Vlastně celá kolekce obsažených písní je primárně postavena na kytarovém pohrávání si s vybrnkáváním melodických motivů, které jakoby pocitově zklidňují veskrze rychlá tempa neúnavně tepajících bubnů. V klasicky švédském d-taktu se zadek nakopávajícím zvukem najdete na této desce výlety do sfér skandinávského death metalu i do světa, na poměry starších nahrávek Passiv Dödshjälp, chytlavého hardcore punku. To vše drží pohromadě super nasraný projev celé kapely, umocněný řvoucími zpěvy a vytvářející funkční kontrast s melodikou motivů. Třeba třetí Under Guds Vingar, uzavírající první stranu, si s tímto vším pohrává obzvlášť vydařeně, ale vlastně totéž lze říci o kterékoliv ze sedmičky kompozic. Nicméně můj osobní vrchol desky spočívá v závěrečné Flytande Glädje, kde se nasraný švédský d-deatový motor střetává s totálně rocknrollovým odérem kytaristových rifů a vyhrávek. Takhle mě ta muzika vážně baví.

Obal opět nabízí kreslenou záležitost v barvách, což je další aspekt, který si na tvorbě Passiv Dödshjälp užívám.

Troufnu si tvrdit, že Tacken Pa Idioti je s náskokem to nejlepší, co Passiv Dödshjälp zatím vytvořili a vlastně i jedna z nejlepších nových tvrdých nahrávek, co mi toto jaro přistála na gramofonu. Co víc si přát.

Info

Label: phobiarecords.net
Rok vydání: 2016

Tracklist

  1. Pissad I Fejset
  2. Blodiga Nätter
  3. Under Guds Vingar
  4. Optimistisk Predikan
  5. Redigerad
  6. Inga Gaddar, Ingen Brud
  7. Flytande Glädje

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button