LPRecenze

Paranoid State – Great Divider

Great Divider je třetím albem protřelých holandských hardcore punks Paranoid State, jejichž ústřední postavou je Wim „Zero“ Koster, mající za sebou mimo jiné působení ve Vitamin X na postu bubeníka.

Jedenáctiskladbová nahrávka je tak jako předchozí desky zabalená v graficky jednoduchém obalu, pohrávajícím si s geometrickou estetikou. Počínaje první skladbou s názvem Forcefield se kapela noří do vod středně rychlého hardcore punku, doplněného o poctivou dávku melodiky s obhroublým zpěvem. Výsledný efekt může těm, kdo ví alespoň něco o daném žánru, připomínat něco jako křížence Poison Idea s Articles Of Faith nebo Husker Du se špetkou D.C. soundu nedoceňovaných Faith. Melodické kytary, nemající zas až tak moc daleko k estetice college rocku osmdesátých let, se tu pojí s naštvaným hardcore zpěvem a přímočaře punkovou rytmikou, což je ve výsledku efektně působící koktejl.

Výsledek je nadmíru vitální a především v kontextu současnosti neoposlouchaný. V mnoha ohledech Paranoid State připomínají to, co kdysi dávno hráli jejich dnes pozapomenutí krajané Funeral Oration. Ačkoliv si uvědomuji, že to je opět přirovnání fungující pouze pro miniaturní skupinku posluchačů posedlých hardcore punkem osmdesátých let, případně nemnoha pamětníků. Především, oproti dnes již sedm let starému debutu, se Paranoid State posunuli výrazněji do středních temp, ve kterých si pohrávají s určitou mírou melancholie prolnutou melodikou kytarových motivů. Vyloženě rychlé skladby jsou v celkovém součtu v menšině, aniž by to bylo ku škodě věci. Každopádně když přeci jen více sešlápnou plynový pedál, jako třeba v sedmé There’s Nothing Left, sluší jim to náramně.

Pro ty, kdo hledají neoposlouchaný hardcore punk, je Great Divider určitě zajímavou deskou.


Rok vydání: 2021
Label: Darcy Trash Records

1. Forcefield
2. Keeping On
3. Wrong / Right
4. Great Divider
5. Self-Doubt
6. Lost Cause
7. There’s Nothing Left
8. Doomsday Device
9. False Prophet
10. Emptiness
11. You Will Never Know

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button