EPRecenze

Pankrti – Lepi In prazni

Parchanti z tehdy jugoslávské Lublaně vznikli roku 1977 a o necelý rok později již nahrávají v italské části hraničního města Gorica svůj první singl. Jsme tudíž u těch nejranějších dnů punku na východní straně Železné opony, ovšem jugoslávská realita byla na hony vzdálena tomu, co jsme zažívali zde, ostatně už to, že kapela točila první singl v Itálii, mluví samo za sebe.

Písně Lepi in prazni a Lublana je bulana jsou středně tempové, syrové rocknrollové kompozice v duchu obskurních a ceněných punk desek z té doby a přinejmenším na stejném levelu jako obdobné nahrávky odkudkoliv ve světě. Mají v sobě obdobnou dravost, melodičnost a bezprostřednost, jakou oplývají tehdejší punk nahrávky vznikající na evropském kontinentu mimo Británii, a Lublana je bulana je pro mě zkrátka a dobře hit, který mě dostává od prvního momentu, kdy jsem ho v životě zaslechl.

Původní singl je doplněn dvojicí dosud nepublikovaných demo nahrávek z roku 1978 a ty prezentují trochu jinou tvář kapely, s kořeny v raných sedmdesátých letech. Především Sam si kriv zní tak, že by mohla být klidně nějakým outtakem z Raw Power od Iggy and The Stooges.

Pankrti se později stali asi nejpopulárnější jugoslávskou punk záležitostí, a navíc i jedinou z kapel tamní první vlny přeživší až do poloviny osmdesátých let, aniž by absolvovala nějaké stylové kotrmelce.Tenhle důležitý kousek punkové historie vychází v limitované edici 300 kusů (100 jako černý vinyl a 200 jako picture disc). A co víc, lepi jsou i dnes prazni a Lublana je dost možná pořád bulana.

[youtube id=“bp19yw4TEzk“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: nerecords.se
Rok vydání: 2014

Tracklist

  1. Lepi in prazni
  2. Metka
  3. Lublana je bulana
  4. Sam si kriv

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button