LPRecenze

P-Nissarna – En Sanitär Olägenhet

Má slabost pro punkové vykopávky si opět přišla na své s albem švédských pubescentních punks P-Nissarna. Kapela z Falunu, která existovala mezi lety 1978 a 1982, aby se v novém tisíciletí probrala k druhému životu. Vydavatelství KenRock se postaralo o skvělou kolekci jejich nahrávek, zachycující v podstatě celou jejich existenci.

Úvodní trojice písní pochází z prvního sedmi palce a jsou ve své mladické frackovitosti a chytlavosti geniální. Jugend v podstatě projevem a rytmem atakuje proto-hardcore punkové bariéry, zatímco Plastic a Benzin jsou bezchybné svou punkově rozparáděnou bezprostředností. Benzin je pak skladbou, kterou bych asi neváhal vybrat do jakékoliv kolekce toho nejlepšího z obskurního sedmdesátkového punku. Ostatně fráze z jejího refrénu Vägra Raggarna Benzin, později posloužila jako titul pro kompilační sérii ranného švédského punku. Následuje trojice ve své době nevydaných skladeb, nahraných roku 1981 a poté EP z roku 1982, vydané ovšem až o sedm let později na Really Fast Records, jemuž dominují hity Världskrig III a Fred & Anarki. Celé album pak uzavírá pětice písní, nahraných až po zmrtvýchvstání kapely roku 2007, a ukazujících, že ani o pětadvacet let později P-Nissarna neztratila nic ze svého šmrncu a šarmu.

Krom toho, že obě EP jsou v původní podobě dnes těžko sehnatelnými raritami, LP nabízí mnohem víc, a pokud má člověk pod kůží zažraný punk v jeho původní podobě, tahle deska je jedním z nejlepších punkově archeologických dílek roku 2019.

[youtube id=“0w4MNrFh4ps“ width=“620″ height=“360″] [youtube id=“6IMHUqjTMwk“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: Ken Rock
Rok vydání: 2019

Tracklist

1. Benzin
2. Plastic
3. Jugend
4. Flumpengar
5. Star
6. Nat För Oss
7. Världskrig III
8. Fred & Anarki
9. Massaker
10. En Polismans Ord
11. Vald & Hat
12. Fördummings TV
13. Stoppa Huvudet I Sanden
14. Harda Män
15. Valmanifest
16. Skilda Världar

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button