LPRecenze

One Way System – All Systems Go

One Way System patří ke klasickým reprezentantům britského punku počátku 80. let. Vznikli v Lancashiru na přelomu 70. a 80. let, odkojeni glamem a prapočátečním punkem, aby se vrhli do vod jeho vznikajících nových a divočejších forem. Po pár účastech na (pro tehdejší scénu signifikantních) kompilacích vydali dva svěže amatérsky rozhašené sedmipalce, aby následně pod hlavičkou Anagram Records vypustili do světa dvě hymnická alba. Dík zpěvákově charakteristické image byli, dle mých přímých vzpomínek, do značné míry vnímáni jako takový malí, leč písničkářsky znatelně potentnější bráškové The Exploited, což je při důslednějším poslechu ovšem pouze část pravdy.

One Way System na svém prvním albu servírují vpravdě silný mix zpěvných středně tempových a velice rychlých písní s masivním zvukem, postaveným na navrstvených kytarových linkách. Střetává se tu street punková proto-Oi! melodika punkových kapel konce sedmdesátých let, sumarizovaná ve sborových refrénových popěvcích, s divokostí Discharge a GBH, ve velice chutném koktejlu, který na mě nečekaně dobře funguje i 35 let po prvním setkání.

Je to jako v šejkru řádně protřepané odkazy UK Subs a Motörhead, dochucené vlastním charakterem a navrstvenou stěnou heavy metalově (v kontextu roku 83) nabroušených kytar. Zvukový i herní posun kapely pak prezentují znovu nahrané hity ze singlů a kompilací jako nesmrtelné Give Us A Future, No Return, Me And You nebo Jerusalem. Ty produkce desky svou energií vystřelila do poněkud jiných sfér, ale album jako celek v podstatě nemá slabý moment. Charakter nahrávky naprosto skvěle zachycuje autentické generační sdělení punkového vzteku a frustrace doby nástupu Thatcherismu a jeho vyhlášení třídní války proti chudým a neprivilegovaným, páchající svou zrůdnou práci dodnes.

All Systems Go je nesporně jedním z nadčasových artefaktů britského punku počátku osmdesátých let a jedno z nejsilnějších alb dané scény a doby, v podstatě patřící do stejné ligy jako City Baby Attacked By Rats, Voice Of Generation nebo Hear Nothing, See Nothing, Say Nothing.

[youtube id=“JZGYm0rgSyg“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: https://phr.cz/
Rok vydání: 1983 / 2019

Tracklist

1. Ain’t No Answers
2. Give Us A Future
3. Jerusalem
4. Me And You
5. No Return
6. Waste Away
7. One Way System
8. Gutterboy
9. Breakin In
10. Forgotten Generation
11. Victim
12. Slaughtered
13. Ready Now

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button