Cz/SkNovinky

O hodnote lásky spieva v novej skladbe skupina BOX

Trenčianska kapela BOX predstavuje novú skladbu aj s klipom s názvom Samotári. O tom, ako táto skladba vznikla, nám povedal pár slov spevák Mišák.

Kde si čerpal inšpiráciu pri tvorbe tejto skladby?

Mišák: Táto skladba má veľmi dávnu históriu. Keď by sme mali ísť úplne od začiatku, tak vznikla ešte v období, keď som býval v Trenčíne. Bolo to pre mňa prelomové obdobie, kedy všetko, čo nemalo zmysel a silu, skončilo a všetko, čo bolo života schopné, začalo. Vtedy som sa odsťahoval z Trenčína naspäť na vidiek, vznikol BOX, a v tomto období už bol základ na pesničku Samotári na svete.

[youtube id=“s_cSOKQ-eZo“ width=“620″ height=“360″]

Mali sme v pláne ju vydať na našom prvom albume „JA“, keďže svojím obsahom zapadala do konceptu albumu, ale počas skúšok sme zhodnotili, že tam nakoniec pre ňu miesto nebude. Prišiel rok 2018, kedy sme po vydaní Epčka začali robiť na nových veciach. Vtedy ma napadol ďalší koncept, do ktorého zapadá ešte lepšie, tak som ju vytiahol zo šuplíka a myslím si, že sa oplatilo nechať ju dozrieť. Takže chodením po koncertoch, hrabaním sa vo vlastnej minulosti, ale hlavne triezvym usporiadaním si vlastného života, Samotári začali mať reálnu textovú a hudobnú podobu.

Obdobie, v ktorom vznikol základ pesničky, bolo šialené.

Veľa koncertov, žúry, bývanie v divokej domácnosti plnej alkoholu a vzťahovej nerovnováhy, chodenie do krízového centra a túžba po zmene boli dobrou inšpiráciou na vznik tohoto textu. Takže inšpiráciu na tento text som čerpal, keď sme sa tackali doma na chodbe pred veľkým zrkadlom, ktoré nám nastavovala vstavaná skriňa. Po troch rokoch skončilo toto obdobie. Vtedy som pomaly začal prichádzať na to, že takýmto spôsobom by sme sa len ničili navzájom. Život na spôsob Kurta a Courtney možno vyzerá zaujímavo, ale až s odstupom času som pochopil, aká je to nereálna a hlavne deštruktívna špirála.

Malé modré světýlka vyhasli a rozhorel sa nový plameň, ktorý nepotrebuje toxický pohon.

V skladbe počuť aj speváčku skupiny Particles. Ako vznikla táto spolupráca?

Mišák: Táto spolupráca vznikla už na našom prvom albume, kedy si myslím, že sme si s Romankou veľmi dobre sadli muzikantsky. Čo sa tohoto singlu týka, tak sme mali popravde inú predstavu o tom, kto by mal nahrať ženský hlas. Pôvodne sme ten singel chceli nahrať v spolupráci s Luciou Piussi zo Živých Kvetov, ale kvôli jej časovej vyťaženosti sa tak nestalo. Celkovo práce na tomto singli sprevádzalo veľmi veľa problémov až po samotný klip. Takže sme oslovili Romanku, či by bola ochotná nám niečo naspievať a sme radi, že do toho išla s nami. Počas skúšok sme ale zistili, že nechce byť v klipe, lebo to nemá rada, čiže sme sa museli uspokojiť len s jej hlasom.

Také malé vysvetlenie aj pre tých, ktorí ju hľadali v klipe.

Palo Zavodský

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Související

Back to top button