LPRecenze

Nikander / Stolen Kidneys – Split

Říká se, že železo se má kout, dokud je žhavé. Klišé rčení, co? Kdo raději originalitu a svěží hudební vítr, měl by si pustit čerstvé album, o jehož strany se podělili brněnští stoner sludge metaloví démoni Nikander s finskými hardcore sludge noise rockery Stolen Kidneys.

Těžkými kovy je složitější pořízení – a Nikander vědí, že úvodní song vás jako energická stonerová raketa vystřelí přesně tam, kde vás chtějí mít. Do vesmíru temných zákoutí zkažené lidské duše. Hned při prvním poslechu z krásného mramorově žíhaného černobílého vinylu se mi mohutný a brutální zvuk snaží urvat hlavu, což si ale královsky užívám. Že by s druhým songem přišel oddech? V tempu možná skladba Utkáno z prostých řas zvolní, ale prázdniny skončily a texty bodají, kousají a bolí, jako by se v duchu postmoderny přetvořila ona palčivá bolest, zachycená ve starém blues z Louisiany. Žádná beat generation, hluboký rozklad přichází z devatenáctého století od básníků více než prokletých. Nic krásného nás přece nečeká, naděje nás opustila. Na cokoli je pozdě, uvědomme si vlastní zoufalou pozici. Žijeme V hájemství zloby. „Pahýlů zvracení na konci dní“ – žel, konec přišel dříve, než jsme čekali.

Zatímco Nikander precizně pilují už tak kvalitní stoner sludge nářez, druhá strana pod taktovkou Stolen Kidneys je příjemně nepříjemným skřípajícím výletem do chladného Finska, ovšem také v nejlepším slova smyslu. Méně stoneru, ale hodně noise bordelu s hardcorovými sklony, a v souladu s brněnskými kolegy, prýštícího vzteku a zoufalství. Satanžel nevládnu finštinou, ale co nepochytíte v jazyce, doženete ve zvukové stránce. Kam se hrabe škrábání nehty po tabuli, nemilosrdná kouzla kvílejících kytar a vyčítavého zpěvu vám vyrvou kosti z těla. Děsivé, opakující se motivy, výkřiky, špinící čerstvě padlý sníh. Ze severu se vždy kradla plíživá temnota.

A co je na finsko-českém split albu nejlepší? Právě zvolené jazyky. Místo unifikující angličtiny, za níž se kdekdo snaží schovat, nebáli se Nikander ani Stolen Kidneys svých mateřštin. Ač si mohou finština s češtinou připadat sebevzdálenější, není prvek, který by společnou desku těchto dvou kapel stmeloval víc než právě volba jazyků. Mistrovský tah. O krásně provedeném obalu a výtvarné stránce ani mluvit nemusím, nádhera. Až nastane konec světa, budu mít alespoň k poslechu kvalitní hudbu.

[youtube id=“EeveErbMIbw“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: Day After Records

Rok vydání: 2019

Tracklist

  1. Takaisin Totuuteen
  2. Ympyrä Sulkeutuu
  3. Jatkuva Harmaa
  4. Těžké kovy
  5. Utkáno z prostých řas
  6. V hájemství zloby

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button