Rozhovory

Na pódiu s The Prowlers jsem si uvědomil, že to stále zvládnu, a dal jsem opět dohromady The Oppressed, říká Roddy Moreno

The Oppressed, legendární kapela, která vznikla v roce 1981 v Cardiffu a která se stala jednou z hlavních reprezentantů antirasistických skinheads. Jejich zpěvák Roddy Moreno přivezl na konci 80. let jako vůbec první do Evropy myšlenku SHARP (skinheads against racial prejudice – skinheads proti rasovým předsudkům) a stal se její hlavní tváří. Kapela má na svědomí hity jako Work Together, Skinhead Times nebo Joe Hawkins a nesčetně koncertů po celém světě. O to větší šok pro fanoušky byl, když v roce 2016 The Oppressed ohlásili konec. A o to větší nadšení přinesla zpráva o návratu kapely na podia, která se dotkne i České republiky, kdy vystoupí 18. 6. v pražském Futurum Music Baru spolu s kanadskými The Prowlers a českými Crossczech a Aculeos.

Řekněte mi prosím více o vašem přerušení činnosti a následném návratu na scénu. Je to jednorázové turné, nebo je to skutečný návrat do života kapely?

V roce 2016 jsem odešel do důchodu, když mi lékař řekl, že mám pouze 50% kapacitu plic. Poté, co jsem se v roce 2019 připojil na pódium k The Prowlers, jsem si uvědomil, že to stále zvládnu, a dal kapelu zase dohromady. Pak ale zasáhl Covid a odložil návrat o dva roky. Teď jsme konečně zpět.

Roddy Moreno je známý tím, že v 80. letech přinesl myšlenku SHARP do Evropy. Jak to tehdy bylo v Cardiffu a ve zbytku Anglie se skinheady? Pamatujete si, kdy se někteří skinheadi začali radikalizovat směrem k nacismu a jak to pak probíhalo?

V Cardiffu to bylo vždy dobré. Jsme přístavní město, kde žijí lidé z celého světa. Všichni jsme spolu vyrůstali a měli k sobě respekt. V Anglii to ale bylo jiné. Existovala Národní fronta a Britské hnutí, obě pravicové politické strany, které lovily malé děti, aby následovaly jejich rasistické ideály. Musím však říct, že většina mladých skinheadů, kteří je následovali, odešla, jakmile trochu vyrostli a uvědomili si, že jsou využíváni.

Jak britští skinheadi přijali myšlenku SHARP na úplném začátku? A jak se k tomu postavila společnost? Myslím, že musela být z těch protirasistických skinheadů pěkně zmatená.

Boneheads ten nápad nenáviděli, ale skinheads byli rádi, že existuje něco, co ukazuje pravdu o skinheadech. Ano, společnost byla zmatená, protože byla vedena k přesvědčení, že „všichni skinheadi jsou rasisté“, ale pomalu více a více začala chápat.

V České republice je patrný úbytek subkultury skinheads. Na koncertech už moc nových mladých tváří nepotkáte jako před dvaceti a více lety. Jak to v tomto smyslu vypadá v Británii?

Je to úplně stejné. V dnešní době je velmi málo mladých skinheadů, ale žijeme v neustálé naději.

V České republice se chystáte hrát 18. června s The Prowlers. V podstatě se kvůli nim vracíte na scénu. Jak byste charakterizovali své vztahy?

K The Prowlers máme velký respekt. Jsou to dobří lidé a skvělí přátelé. Přivezli nás do Kanady na koncerty a zařídili nám společné hraní v Mexiku. Brzy navíc pojedeme spolu do Kolumbie.

Děkuji za tento rozhovor a zakončím to:

„FUCK FASCISM BEFORE IT FUCKS YOU!“

The Oppressed, The Prowlers, Crossczech a Aculeos
18. 6. Praha – Futurum Music Bar
Událost: https://fb.me/e/11msEzyjO
Předprodej: The Oppressed + The Prowlers + další | Vstupenky na koncert 18. 6., Praha 5 | GoOut

Související

Back to top button