LPRecenze

N.V.Ú. – Obchází mě dokola / Tak jsme došli…

Královéhradečtí N.V.Ú. patří k těm kapelám, které se vylouply z kvasu druhé půle 80. let. V době ustupující perzekuce subkultur a postupného provinčního šíření punku mimo izolované skupinky „závadové mládeže“. Krátce po převratu vydávají, v relativně krátkém sledu za sebou, dvě demo nahrávky, které si postupem času získávají v místním punkovém prostředí výrazný status a jsou určitým katalyzátorem pozdější a vlastně dodnes trvající kariéry kapely. Ta se nyní ocitla pěkně spárovaná na dvoualbu, vydaném pod hlavičkou Still Born Records.

Na s archivářským nadšením zpracovaném dílku s přílohou plnou dobových fotografií, textů a komentářů, najdete obě nahrávky s důstojně zrestaurovaným zvukem. N.V.Ú. jsou zde zachyceni ve své stále ještě de facto formativní podobě, doplněné o přirozenou syrovost amatérských demo nahrávek. V textech různě prolíná společensko-kritický étos převratové doby s post-pubescentní pivní „fun“ punkovou tématikou, adekvátní dané době i věku autorů. Je to generační produkt místních punků jedné generace, pro kterou byl do značné míry formativním prožitkem přerod režimu a jemu předcházející desetiletí. Nebudu zastírat, že s odstupem tří dekád atakují některé texty hranice trapnosti, ale i to je nedílná součást autentického celku a jeho aury.

Hudba na obou nahrávkách v zásadě mísí vlivy různých podob punku osmdesátých let s výraznou středoevropskou stavbou melodiky. Do toho všeho se v kytarových motivech promenuje nepřeslechnutelný vliv primitivistické verze heavy metalu, zatímco si Štěpán pohrává s různými polohami afektovaných deklamací textů. Ty samozřejmě z části nepřežily zkoušku časem, což asi ani nelze očekávat. Zároveň zapadají poměrně přesně do již zmíněného kontextu doby vzniku. Je to takový malý autentický scan tehdejšího místního punku ve své mladické spontánnosti. Včetně mnohdy ruku v ruce s ní jdoucí křečovitou trapností, zvláště měřeno pohledem pamětníka s odstupem oněch nastíněných tří desítek let.

Nesporný je pak potenciál N.V.Ú. napsat efektní pogo punkové halekačky, dík kterým si kapela získala v následujících desetiletích loajální fanouškovskou základnu a status punkové stálice v místním prostředí. Obě nahrávky vznikly v relativně krátkém časovém odstupu a v zásadě si jsou velice blízké, ač je tam znatelný tvůrčí vývoj či spíše přerod.

S odstupem má z mého pohledu v sobě přeci jen o špetku více šarmu na první desce obsažená kazeta Obchází mě dokola. Snad díky stylové pestrosti i občas výrazným klávesám, které dávají části tvorby punc amatérské garážové new wave, aby o pár okamžiků dále kapela vyřvávala do klopotného dřevního hardcore punku. Ve skladbách jako Krysy, Marabu nebo Magor pak ukazují, že už ve svých formativních letech dokázali psát chytlavě kouzelné generační výkřiky, byť do motivů občas více či méně přímo vykradených či inspirovaných u těch, kdo nás ovlivňovali.

Na druhém albu obsažená Tak jsme došli je už v zásadě standardní dřevně ortodoxní punkovou nahrávkou se vším všudy, kde stylové úkroky postupně mizí v zapomnění. N.V.Ú. tu prezentují archetypální český provinční punk rock v podobě, v jaké opanoval subkulturu v devadesátých letech, včetně počeštěných převzatin typu Sereme na stát, v tomto případě z dílny obligátních Exploited.

Podobně jako v případě Razie 86 tu vydavatelství Still Born Records odvedlo práci, kterou si archivní záležitosti zaslouží. Dobové fotografie i kresby tak spolu s nahrávkami, u kterých je nutno zmínit, že po zvukové stránce zní překvapivě vitálně, dotváří ucelenou mozaiku, kterou by asi žádný z fanoušků kapely ani sběratelů místního punku neměl přehlédnout.

[youtube id=“UpaC9l4ZE_g“ width=“620″ height=“360″]

Rok vydání: 1992 / 2021
Label: Still Born Records, distribuce Véva Records veva_records.punk@seznam.cz

1. ?
2. Ivane
3. Krysy
4. Ranní rychlík – Šílenej bagrista
5. Magor
6. Tutáč
7. Viva La Revolution
8. Zamčená hlava
9. Bez rizika
10. Jsou sami
11. Zloděj z prioru
12. A. Lidová
13. Nebojte se prasat
14. Marabu
15. Bajka
16. RNR Švindl
17. Přistup blíž
18. Úvahátörr Lahvátörr
Tak jsme došli….
1. Rudej cirkus
2. Jsme sami III
3. Hnusná hra
4. Spermadream
5. Novej Bydžov
6. Moskva- Litva 91
7. Mysli na mě až budeš pod ním
8. Tetička
9. Sereme na stát
10. Fuck Novák!
11. Homage A Normahl
12. Nádraží
13. Neber to
14. Fašounci
15. Kalamajka

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button