LPRecenze

Mörkhimmel / The Tower – Split

Nejnovější titul na Insane Society Records je tuzemský split dvanáctipalec pohrávající si s dvěma odstíny metalové temnoty.

První stranu okupují Mörkhimmel, na jejichž novou nahrávku jsem se po skvělém předchozím LP vážně těšil. Má očekávání byla naplněna a kapela tu své pojetí temného metalu dovádí k naprosté dokonalosti, je tu stále cítit stench core špína, ale metal tu má hlavní slovo. Riffy jsou skvělé, inspirující se v tom, co miluji na death metalu přelomu osmdesátých a devadesátých let. Kytara si o poznání více než dříve pohrává s melodikou, což je pomyslnou třešinkou na dortu, společně s tím, jak Slávek více než na starších deskách cestuje mezi polohami hlasu a jeho zlounský black metalový skučák je nutno podotknout super. Všechny tři regulérní songy nabízí nadprůměrně silný mix temné nálady a podmanivých kytarových motivů a obojí do sebe snoubí i instrumentální vybrnkávačka Na úpatí černého kopce, která jen umocňuje to, jak kapela za roky své existence vyzrála a dotáhla svou tvorbu k dokonalosti.

B strana patří The Tower, kapele, která pro mě byla v podstatě až dosud neznámou. Rozjezd obstarává post blacksabbathovský stonerový kytarový riff ve vláčném tempu a v daném stylu se prezentuje i vokální část nahrávky. Tower nabízí výrazně melodické doom / stoner metalové pojetí práce s hlasem, zapadající do stejné škatulky, kam už po dekády patří Saint Vitus, Obsessed, Cathedral či Pentagram, vyžívající se tu a tam ve vyhroceném patosu. V některých momentech The Tower zpěvem překračují hranici toho, co ještě zvládá v mém mozku zabudované anti heavy metalové čidlo, ale to neznamená, že věc dělají špatně nebo že tu cokoliv nefunguje. Skladby mají svou sílu a podmanivost a umím si představit, že za vhodné konstelace dokáží posluchače především na koncertě zcela pohltit.

Skvělá deska. Ačkoliv v mém mikrokosmu ji naprosto ovládli Mörhimmel, The Tower jsou pro mě příjemným překvapením a důkaz toho, že i v místním prostředí se dá najít doom metal, co ve své podstatě není buranský vesnický bigboš.

Info

Label: insanesociety.net
Rok vydání: 2017

Tracklist

1.       Mörkhimmel – Pravidla hněvu

2.       Mörkhimmel – Mlýn už zase mele

3.       Mörkhimmel – Na úpatí černého kopce

4.       Mörkhimmel – Řeka

5.       The Tower – Bloody Fields

6.       The Tower – To The Sea

7.       The Tower – A Path To Solitude

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button