EPRecenze

Miscalculations – Live With Myself / Asbestos City

Když jsem navštívil Anglii poprvé, plný iluzí jsem hledal punk, tak jak vypadal na zažloutlých magazínech s Rottenem na obálce. Nenašel jsem ho na ulicích mezi birminghamskými metalisty a fotříky v tričkách Muse, natož před bývalou zkušebnou Clash, z níž se stal blikající obchod pro diskofily. V obležení černých dealerů trávy a stánky s šik módou dávno mrtých kapel, které páchnou hnilobou, ačkoli ještě pořád roztáčí kasu ve složení bez původního frontmana, jsem se slzami v očích musel uznat, že tady na západě je všem teenagerovským snům o spoušti zůstávající za divokým rokenrolem konec.

O dva roky později, po koncertě Stitches, mi Marco, zpěvák, jenž s nezaměnitelným projevem stojí za mikrofonem londýnských The Gaggers, podává sedmičku své nové kapely. Tu rozjeli pouze ve dvou s bubeníkem Shaunem Clarkem, též z Gaggers. Ono těžko rozlišovat, kde mezi londýnskými garážovými workoholiky jedna kapela začíná a druhá končí. Tváře se mísí a těžko poznat, kde končí Johnny Throttle a kde začíná Ricky C Quartet. Kupodivu však stále zůstává dost lidí i v publiku a díky mladé krvi v žilách leedských Cyanide Pills, nebo londýnské scény, v Albionu znovu sílí z podzemí a špinavých pubů ostré kytary.

Miscalculations nezůstávají pozadu. Na první poslech žádná bomba. Zůstává Marcův neučesaný hlas fracka, kterému byste nejradši nafackovali. Nicméně oproti plivání v Gaggers, kde ho doplňuje Brandy Row, tady víc zpívá a s hodně decentně zkreslenými kytarami je píseň Live With Myself klasickou garážovou vypalovačkou. Punk rock sedmdesátkového střihu, rokenrol, který nezná Motörhead ani hardcore, s textem o osamělosti a nenávisti k lidem.

Temnější stylizaci a rozdíl oproti spíše prvoplánově provokativním, chcete-li úchylným Gaggers, vystihuje druhá skladba Asbestos City. Vlivy electro punku či new wave, temný zvuk a především uhrančivý Shaunův hlas: Asbestos city! Reflexe neutěšeného a deštivého severního Londýna, udušeného v dýmu fabrik, utopeného v betonu a drátech, naděje zašlapané mezi vajgly na chodníky uniformních cihlových ulic.

Prý nahráno ve sklepě lemovaném azbestem, atmosféra dvoupísňového EP by se dala krájet. Miscalculations navíc připravují koncerty v nové, čtyřčlenné sestavě, a debutové dlouhohrající album. První singl zatím dává tušit, že se máme na co těšit.

Info

Label: No Front Teeth

Rok vydání: 2013

Tracklist

  1. Live With Myself
  2. Asbestos City

Johnny Násilník

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Související

Back to top button