LPRecenze

Meatbeaters – Sticky Jeans

Austrálie je již od prvních dekád existence rockové hudby semeništěm kapel, které vstřebávají vlivy zvenčí, aby je přežvýkaly a vyplivly zpět v naprosto specifické protinožské podobě. Bylo tomu tak už v 60. letech, v časech punkového boomu, a je tomu tak i v novém miléniu. Dalším z exemplárních příkladů mohou být Meatbeaters, kapela, pro níž je deska Sticky Jeans již pátou dlouhohrající nahrávkou, ač ty první tři spatřily světlo světa pouze v CD podobě, v časech, kdy vinylový revival byl ještě v plenkách.

V sestavě kapely, která má za sebou již bezmála dvě dekády existence, se sešli ex-členové hardcore punkových Where’s The Pope (ve své době jedné z mých nejoblíbenějších australských hardcore kapel) nebo garage rockových Iron Sheiks. Jmen, která výrazně promlouvala do lokálního hudebního podzemí v druhé půli 80. let.

V Meatbeaters realizují svou vizi rocknrollu, jenž v přiměřeném poměru vstřebává přímočarý hard rock i punk, aby výsledný efekt s nadsázkou zněl jako srážka Motörhead s Radio Birdman, na vrchu dokořeněná špetkou Turbonegro.

Od první skladby kapela sází na výrazné (a nutno podotknout přímočaře chytlavé) kytarové motivy s heavy zvukem, doplněné o obhroublý chraplák zpěvu. Zpěv se prolíná s výrazným kvílením kytarových sól, která jsou tím pravým a žánrově bezchybným kořením nahrávky.

Skladby jako Show Us What You Got, Sticky Jeans nebo Just Head jsou hity na první dobrou. Zbývající trojice v ničem nezaostává, aby vše završila svižná a chytlavá Too Right jako naprosto skvělé vyvrcholení, po kterém si, pokud jste fanda australského rocku, říkáte jediné – chci víc. V tomto případě si desku můžete otočit na druhou stranu a pustit si stejných šest písní znovu, vzhledem k tomu, že se jedná o oboustranně vylisovanou jednostrannou desku. Případně ještě lépe, zkusit se popídit po jejich dalších nahrávkách.

Pokud vás baví australský punk, Turbonegro či garage rock a budete mít štěstí na to narazit na desku zabalenou ve fešné parafrázi obalu Sticky Fingers, neváhejte ani sekundu. Deska navíc vyšla v nákladu pouhých 300 kusů.


Label: Dirtyflair Record Company
Rok vydání: 2018

1. Show Us What You Got
2. Sticky jeans
3. Just head
4. Tea & Sympathy
5. Common
6. Too Right

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button