EPRecenze

Mayhem – Gentle Murder E.P.

Dávno před tím než si partička norských metalistů s post pubertálním chmýřím pod nosem dala jméno Mayhem, i než si ho dali, první deskou Slayer okouzlení vlasáči z Portlandu, tu byli britští Mayhem. Ti vznikli již roku 1979 a první ze svých bohužel pouhých tří EP vydali roku 1982 u Riot City Records. To se o celých 39 let později dočkalo své první reedice díky německému vydavatelství Bomb-All Records.

Deska s názvem Gentle Murder obsahuje čtyři skladby, které pro dané období zní překvapivě nebritsky. Zatímco značná část jejich vrstevníků předváděla střednětempové variace toho, čemu Garry Bushell začal jen nedlouho před tím říkat Oi!, Mayhem mají o poznání blíže k projevu raného zámořského hardcore punku, smíšeného s motivy blízkými tvorbě GBH či počátkům English Dogs. Dogsbody i Street Fight na první straně mají i s odstupem bez mála čtyř desítek let kouzlo, umocněné skandovanou chytlavostí. B strana ve skladbách Blood money a Patriots pak jako návdavek servíruje rychlý hardcore se zajímavou kytarou.

Mayhem se záhy vyšvihli do pozice předskokanů Dead Kennedys na britských ostrovech, což byl v kontextu let 82/83 náležitý sukces, a při poslechu jejich prvního EP člověk záhy pochopí, že zcela oprávněný. Mayhem každopádně zůstali poněkud ve stínu mnoha svých generačních souputníků, díky čemuž s úspěchem upadali v zapomnění, což v přímém kontrastu s tím, že jejich desky stojí výrazně nad dobovým průměrem, působí jako paradox. Ten je však ve světě punkových desek a jejich historie více méně charakteristickým jevem. A vzhledem k tomu, že svou starou originální kopii jsem si dlouhá léta nepustil, jsem dnes až zaskočen tím, jak ve svém stylu povedená nahrávka, s úspěchem vzdorující zubu času, se v debutu Mayhem skrývá.

Za zmínku stojí, že v sestavách Mayhem najdete členy, kteří působili také v kultem opředených (a neméně zajímavých) punkových britských Blitzkrieg nebo The Insane.

[youtube id=“dp6mZTA0Sk4″ width=“620″ height=“360″]

Rok vydání: 1982 / 2021
Label: Bomb-All Records
1. Dogsbody
2. Streetfight
3. Blood Money
4. Patriots

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button