LPRecenze

Matriarkatet – Antiklimax

Matriarkatet, to je čtveřice holek ze Stockholmu, hrající spontánní podobu švédského punku, a zároveň jeden z hudebních objevů nalezených dík kompilaci Turist I Tillvaron. LP Antiklimax je zároveň samostatnou vinylovou prvotinou kapely.

To, co kapela nabízí na svém prvním dvanáctipalci, je svižný punk v převážné většině jedoucí ve svižných tempech, bubenicky se pohybující někde mezi klasickým punkem a raným d-beatem, ovšem s nezkresleným, avšak energickým zvukem a průzračným melodickým zpěvem ve švédštině. V tomto pojetí jako by ožíval duch tamního podzemního punku přelomu 70. a 80. let s jeho divokostí a rozhašeností, snoubící se s melodickým základem. I Matriarkatet jsou v mnoha momentech jakoby rozhašení a zároveň navýsost písničkoví, což je činí, stejně jako ony prastaré nahrávky, naprosto okouzlující. Jenže moderní zvuk celé vyznění poněkud mění a vrací nás zpět do roku 2015. Ve zpěvavých melodiích se mísí naštvanost i melancholie, což je jedním z aspektů, které jsou svým způsobem charakteristické pro kapely z této skandinávské rocknrollové velmoci. Dá se říci, že tohle je naprosto nezaměnitelně typický model švédského punku a to není jen specifickou melodikou jazyka, ale i něčím v celkovém vyznění, pojetí písní, stejně jako zvuku.

Na desce najdete i skladbu Mäns z v úvodu zmiňované kompilace plus 11 dalších, takže jinak řečeno, co palec to písnička, a pokud máte rádi skandinávský punk, především v jeho prapůvodních podobách, je těchto 12 palců pro vás jako stvořených. Navíc deska skvěle graduje závěrečnou vynikající punk vypalovačkou Upp I Galgen. A řečeno společně s animovanou figurku z Loony Tunes: „That’s all folks.“

Info

Label: Bolaget PUNKT
Rok vydání: 2015

Tracklist

 1. Antiklimax
 2. Äckelgubbe Pa Tunnelbanan
 3. Lilla Maja
 4. Kom
 5. Turbaniseringen
 6. Vintern
 7. Mäns
 8. Plasteliten
 9. Slakteriet
 10. Den Vandrande Tumören
 11. Med Min Penis
 12. Upp I Galgen

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button