LPRecenze

Martyrdöd – List

Martyrdöd vyslali do světa svoje další bezhlavé dítě se jménem List. Švédská parta působící v crustové scéně už pěknou řádku let se za tu dobu stala (i díky napojení na kapely jako Skitsystem a Agrimonia) jednou z nejzásadnějších na scéně. Uběhlé roky Martyrdöd nijak neublížily a s novým albem vypustili i hada, který se bude plazit bahnem undergroundu ještě hodně, hodně dlouho.

List je totálně d-beatový album, které kapela vymazlila do nejmenšího detailu. Hrozně mě překvapilo, jak může mít tahle špinavá hudba čistý zvuk. Je to jak vřískající skandinávský troll, co místo zvratek zvrací motýly. Součástí jejich hudby byl vždycky velký odkaz na starou folkovou hudbu a tenhle element přežil i tady.

Album vás od začátku až do konce zasype nekonečnou salvou bicích, které protíná jen tenká lajna kytarových sól. Po poslechu první pecky (která nastoupí rychle a s řádným představením) už můžete cítit ten folkový prvek, když kytara začne znít spíš jako vřeštění dud. A to se stává znova a znova u dalších songů.

Jsou tu i kytarová sóla, která spíš připomínají zvuky pyrotechniky na demonstracích. To dává desce neuvěřitelnou moc vás vtáhnout do sebe a napumpovat adrenalinem tak, že byste chtěli rozbít všechno kolem. Styl sól není ta klasika, kterou známe od jiných crust kapel, ale co si budeme nalhávat, na téhle desce ani bandě není nic jako u ostatních crust kapel.

Další věc, ze které vám zamrazí, jsou vokály. Syrový, uši trhající řev, co nastupuje s totální barbarskou divokostí skandinávských vikingů. Asi díky tomuhle si kapela zasloužila označení „blackened“, které o ní můžete číst.

Když to všechno shrnu dohromady, tak nelituju jediný vteřiny poslechu tohohle alba. Syrový, nasraný, rychlý, a přitom melodický album, který má rozhodně co říct a rozhodně stojí za pořízení. Neříkám to nijak často, je to odvážný tvrzení, ale List je asi nejlepší deska, kterou jsem minulý rok slyšel. Vyšla 25. listopadu pod labelem Southern Lord na CD, LP i digitálně. Tak poslouchejte, pořizujte a šiřte.

Info

Rok vydání: 2016

Label: Southern Lord Records

Link: www.facebook.com/martyrdod

Tracklist

  1. Överlevaren
  2. List
  3. Wipeout
  4. Oemotståndlig
  5. Över på ett stick
  6. Harmagedon
  7. Handlöst fallen ängel
  8. Drömtid
  9. Intervention
  10. Transmission

 

Sádlo

Garáž, sypec, fast'n'roll

Související

Back to top button