Rozhovory

Mark de Salvo: Staňte sa dobrými v tom, čo robíte, a ono sa vám to časom odvďačí

Keď sa mi počas základnej školy prvýkrát dostalo do ruky originálne CD kapely NOFX – Heavy Petting Zoo, ani vo sne by ma nenapadlo, že sa niekedy v budúcnosti budem zhovárať so samotným autorom dnes už kultovej maľby zdobiacej obal tejto dosky, Markom de Salvom.

Jeho intenzívny záujem o muziku a skateboarding ho doviedol až k práci pre vplyvné vydavateľstvo Fat Wreck Chords a je autorom obalov nahrávok takých kapiel, ako sú napr. No Use For a Name, Mad Caddies, Adolescents, Pulley, Lagwagon, Limp či už spomínaných NOFX alebo The Bombpops.

Mark de Salvo mi porozprával o tom, ako sa v Spojených štátoch momentálne darí umelcom počas Korona-krízy, aká muzika ho dokáže správne nakopnúť, o jeho umeleckých snoch do budúcna alebo dokonca aj o tom, ako vznikala spomínaná ikonická ilustrácia s farmárom a ovečkou.

Rád by som sa ťa na úvod opýtal, ako zvládaš momentálnu situáciu? Ako to vyzerá s COVIDom u vás doma v US a ako hodnotíš to, ako vaša krajina túto situáciu zvláda celkovo?

Darí sa mi dobre, ďakujem. Našťastie, moja rodina vzala momentálnu povinnosť zdržiavať sa doma ako príležitosť na to, aby sme si v tomto našom malom súkromnom svete mohli užívať spoločné šťastie .

Situácia s Covidom v našej krajine je vážne zlá. Trumpova administratíva a hlavne samotný Trump by mali niesť zodpovednosť za viac ako 500 000 obetí a za svoju nedbanlivosť by mali byť potrestaní.

Tvoje ilustrácie zdobia viaceré obaly albumov slávnych punkrockových kapiel. Dá sa povedať, že ťa zachytila silná éra 90kového amerického punk rocku. Bolo tvojím cieľom sa podielať na vizuáloch práve pre tieto kapely alebo ťa táto vlna jednoducho a neplánovane zmietla? Ako si sa prosímťa dostal k ilustrovaniu pre punkové kapely?

Hudobným fanúšikom som bol už predtým, takže po skončení umeleckej školy som sa zameral na kapely ktoré som mal rád a vydateľstvá, ktoré ich vydávali, ako aj na skateboardový priemysel a kultúru, ktorá ich obklopovala. Myslím si, že práve Vans Warped Tour a videohry Tony Hawk´s Pro Skater boli tým, čo posunulo tieto veci viac do mainstreamu.

A nepovedal by som že, že som bol práve stiahnutý vlnou… skôr som len akosi so správnym načasovaním vypádloval a viezol sa.

Ovplyvnila momentálna situácia nejakým zásadným spôsobom tvoje živobytie? Živíš sa ilustrovaním na plný úväzok?

Posledných 30 rokov som pracoval ako barman a toto odvetvie bolo u nás prakticky vymazané z povrchu zemského, takže áno. Ale čas, ktorý mám tým pádom navyše, tak využívam na hlbšie ponorenie sa do svojej tvorby.

V súčasnosti maľujem ilustrácie fotiek ľudí z Instragamu za veľmi rozumnú cenu. Volám to #desalvofilter a pozrieť si ho môžete na mojom Instagrame alebo aj na mojej webstránke www.markdesalvo.com. Naďalej však ilustrujem a pracujem na obaloch hudobných nahrávok. Týchto jobov ale nie je veľa, takže to čo ma medzi jednotlivými zakázkami pre kapely dostatočne zamestnáva, je práve #desalvofilter.

Máš toho za sebou naozaj veľa. Máš každopádne nejaký umelecký sen, ktorý by si si rád splnil a ktorý ti neustále okupuje tvoju myseľ? Nejaký umelec, s ktorým by si rád spolupracoval? Je niečo, čo považuješ v kariére doteraz za svoj absolútny míľnik?

Určite by som rád navrhol poštovú známku pre U.S. Philatelic, ilustroval pre New Yorker alebo Playboy Forum… filmový plagát by bol tiež super.

Zoznam kapiel pre ktoré som doteraz maľoval je aj podľa mňa úžasný a vedel by som uviesť stovky ďalších umelcov, s ktorými by som takisto rád spolupracoval. A časom, keď sa na mňa usmeje štastie, možno aj budem. Každopádne, chcem pokračovať v maľovaní a v zdokonalovaní sa v ňom. Ako umelec sa totiž nikdy neprestávate učiť a rásť.

Ilustrácia pre obal albumu Heavy Petting Zoo kapely NOFX patrí rozhodne medzi tvoje najvýraznejšie a najznámejšie. Vieš nám prosímťa trochu priblížiť pozadie príbehu ako obrázok vznikol?

Heavy Petting Zoo je doteraz najikonickejšia a najznámejšia vec, ktorá sa mi podarila vytvoriť. Nemôžem si však privlastniť všetky zásluhy vzhľadom na to, že nápad prišiel od Fat Mikea. Ukázal som mu nejaké skeče a on potom jednotlivým prvkom povedal buď “nie” alebo “áno”. Prešiel som si rôznymi nákresmi pozícií farmára a ovce a priznám sa, prebehlo veľa prazvláštnych konverzácií o tom, či by do toho to samotné zviera vôbec išlo alebo nie.

V jeden moment sa Mike dokonca rozhodol sadnúť si na podlahu a posumkami mi názorne predviedol, ako by to celé malo vlastne vyzerať. S Mikeom aj so zbytkom kapely sme sa nakoniec počas celého procesu tvorby spriatelili ako aj s celou NOFX crew a aj s ľudmi z Fat Wreck Chords. Sme v kontakte dodnes, stretávame sa a pravidelne spolupracujeme.

Máš prehľad o tom, akým spôsobom vaša vláda spolupracuje s umelcami počas tejto krízy? Snaží sa im pomôcť? Ako v tomto smere vyzerá situácia u vás?

Bohužiaľ, naša vláda stále bojuje sama so sebou a nie je schopná sa dostatočne zamerať na potreby bežných ľudí. Do novej administratívy osobne vkladám veľké nádeje, krajina je však rozdelená a politici tento stav zrejme budú chcieť aj naďalej udržiavať.

Hudobný priemysel tak ako aj hudobné kluby trpia ale zároveň u nás vznikajú rôzne združenia na záchranu práve tých odvetví, ktoré si to vyžrali najviac. Obávam sa však že teraz už je možno až príliš neskoro.

Existuje nejaké motto, skladba, text, film prípadne iné umelecké dielo, ktoré ťa nakopáva, inšpiruje alebo motivuje k tomu ísť v živote ďalej?

Hudba ma vždy dokáže nakopnúť. True Believers od Bouncing Souls… kristušát, čokoľvek od nich! I´ll sing along forever!

Práve som dokončil obal dosky pre kapelu s názvom Tunnel Vision. Dali mi nejakú ich staršiu muziku a nezmastrované skladby určené pre album na ktorom sme spolu pracovali a tieto ich pecky ma neprestávali inšpirovať ešte aj po dokončení spomínaného projektu. Akákoľvek hudba, ktorá si ma vie namotať a ktorej práve robím obal ma dokáže dostať do správnej nálady.

Čo by si odkázal ďalším generáciám umelcov alebo deckám, ktoré práve hľadajú svoje šťastie a nevedia sa v živote vymotať? Na čo by mal v živote podľa teba človek prihliadať a čo je podľa teba to najdoležitejšie?

Pokiaľ do toho idete s vidinou zbohatnutia alebo slávy, tak ste v nesprávnom biznise. Následujte svoje srdce. Pokiaľ ste tvorivá osobnosť, následujte onu potrebnú iskru a ponorte sa do svojho remesla. Staňte sa dobrými, v tom čo robíte, a ono sa vám to časom odvďačí.

Související

Back to top button