EPRecenze

Maailmanloppu – Elä / Lasin Takana

Relativně nové a mladé finské jméno na mapě punkového světa rozčeřilo vody před pár lety svým LP debutem, jemuž se dostalo extrémně pozitivních ohlasů v Maximum Rocknrollu a v podzemním světě rocknrollu obecně. Kouzlo těchto Finů jménem Maailmanloppu spočívá ve ctění tradice souborů ze své rodné hroudy, ve spojení s energií a nezaměnitelně chytlavou melodikou tamního tradičního hardcore punku. Pro ty z nás vyrostlé při poslechu nahrávek Appendix, Riistetyt, Lama, Rattus či Terveet Kedat bude to, co se line z drážek desek těchto jejich následovníků, znít jako přesun v čase do dob vlastní hubenosti, dostatku vlasů a pleti bez vrásek.

Maailmanloppu patří k těm finským kapelám, které produkují aktuální tvorbu, zatímco ctí místní punkové tradice a specifickou melodiku, poháněnou geniálním vyzněním svého rodného jazyka ve spojení s jednoduchým rocknrollem. Obě písně na tomto singlu pak předvádějí výrazný hudební progres, spojený s vývojem kapely a zatímco raná tvorba jela v rychlých tempech a jednoduchosti, odkazující na již zmíněné hardcore punk klasiky, zde se dostanete do sféry post-punkovou temnotou poháněného rocku v pomalejších tempech a s výraznou melodickou linkou. Maailmanloppu i nadále znějí jako jejich předchůdci před třiceti lety, ale tak jako oni ani zde nebudete uhnízděni ve strnulém světě omílání téhož.

[youtube id=“a2lYXiXXvLw“ width=“620″ height=“360″]

Nutno podotknout, že tahle uvolněnější a melodičtější tvář kapely mě baví ještě více než ta jedoucí v divokých tempech. Což ovšem může být zkrátka a dobře i pouze tím, že jsem starej jak metuzalem, haha. Píseň Elä! je zkrátka a dobře hit, postavený na pochodové rytmice bubnů ve spojení s výborným kytarovým motivem gradujícím v hymnický refrén. Maailmanloppu by svou melodikou i celkovým vyzněním zapadli do sestavy a éry kompilace Hardcore 83, ovšem zvuk má nezpochybnitelně aktualizovanější ráz, což v tomto případě není ku škodě věci.

Pokud vám učaroval finský punk, pokud vás baví Appendix, Lama, Riistetyt nebo Lapinpolthajat, pokud si užíváte skvělé energické písničky v jazyce, kterému nejen nerozumíte, ale slova v něm dost možná sotva zvládnete přeslabikovat. Maailmanloppu jsou typem pro vás. Co víc můžete si je užít i naživo v Praze 14. června a 17. června v Brně, spolu s na stejné vlně surfujícími krajany Lapinpolthajat. Což je sestava, která věští nezapomenutelný punkový zážitek.

Info

Label: punkinfinland.net/kamanen
Rok vydání: 2014

Tracklist

  1. Elä!
  2. Lasin Takana

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button