Rozhovory

M3ta: Tuzemská scéna má co nabídnout

Slušně šlapající pop-punk? M3ta je důkazem! Sever Čech je líhní spousty zajímavých kapel a takhle je jednou z nich. Kluci neutekli našemu hledáčku a dostali pár klasických představovacích otázek. Odpovídal na ně basák Radim.

Na rozjed klasika všech klasik – proč název M3ta?

Dobrá otázka… já to teda nevim a myslim si, že ani nikdo z nás pořádně. Každopádně jsme měli před názvem M3ta několik názvů, než se tenhle ustálil. Byli jsme například „Tebevrazi“ nebo „Jiřina – The Dinosaur“. Nakonec nějakym způsobem slovo dalo slovo a byli jsme „Třetí meta“, možná jsme ho chtěli i potom změnit, ale jediný, co jsme změnili, je to, že už nepíšeme a ani se nijak neprezentujeme jako „Třetí meta“, ale pouze jako „META“, ale místo písmene E píšeme číslovku 3.

Od kdy fungujete a jak jste se dali dohromady?

Kapela M3ta vznikla v roce 2012 z nějakýho předchozího projektu, kdy jsme v kapele působili já a Ondra, ještě tehdy se zpěvákem a kytaristou v jedný osobě – Fílou. A o rok později se k nám připojil druhej kytarista KissákDave. V květnu 2018 nás po vzájemný dohodě a v přátelskym duchu opustil Filip a hned v červnu s náma začal zkoušet kytarista Matěj (ex-Louty), kterej se zrovna stěhoval zpátky z Budějek do rodnejch Litoměřic a chtěl hrát v kapele. Ještě bych zmínil našeho kámoše Mohyho, kterej s náma jezdí po koncertech, protože právě on nám Matěje dohodil.

Kdo vás a vaši tvorbu ovlivnil?

Matěj: Architects, Beartooth, I Built the Sky, Neck Deep a z českejch kapel např: John Wolfhooker, Skywalker nebo Pilot Season.

Ondra: Amity Affliction, Pierce the Veil, Blink 182.

Kissák: A Day To Remember, Bullet for my Valentine, Amity Affliction.

Radim: Blink 182, The Offspring, The Story So Far, Rise Against, nebo z českejch třeba Houba.

Kolik alb máte v nabídce? A co chystáte nového?

Tak alb v nabídce máme přesně nula, celkem máme nahráno 11 songů ve 3 studiích. První nahrávaní jsme měli v roce 2015 Kadani u Flint records a vypadlo z nás 5songový demo. Rok na to jsme jeli nahrát 2 singly do Studia MARS v Mostě a poslední, 4songový EPčko jsme nahráli v roce 2017 ve studiu Atelier u Damiana Kučery (Skywalker) na Slapech.

Novýho chystáme to, že jsme se začali učit komponovat samply do naší nový tvorby, ale jak říká Matěj: „To neznamená, že nový songy budou zahlcený uměle vytvořeným zvukem.“ A další novinkou, že bychom letos měli opět nahrát EPčko, dokonce by to mělo být v nejbližších dnech.

Krom toho, že za normální, předcovidové doby, cestujete po koncertech, pořádáte i vlastní lokální festival, co vás k tomu vedlo?

Řekl bych, že prvním ročníkem jsme si to chtěli spíš vyzkoušet, jaký to je pořádat venkovní akci, no a ono se ukázalo, že je to fajn, uděláš si prostě párty podle svýho gusta, zahraješ si po boku kapel, který si pozveš a nakonec i dorazí lidi, který si tu párty užijou s tebou. Je s tim samozřejmě hodně starostí a příprav, ale ten výsledek pak stojí za to.

No a pokud se letos zadaří, covid poleví a vláda dovolí, tak už nás čeká o víkendu 31. 7. – 1. 8. sedmý ročník Let’s GO festu.

Na Třebízi se už v minulosti, dříve před naším fesťákem, pořádal festival a navíc zde probíhá každoročně, vždy na jaře, tradiční pouť s klasickou venkovskou zábavou, která má vždy mega návštěvnost, takže to kulturní vyžití ve Třebízi je oproti jinejm vesnicím podobnejch velikostí docela nadprůměrný. Navíc skvělý vztahy s obcí, skvělý lidi… To vše do sebe zapadá jak malý zámečky a pak můžeš fesťák pořádat s radostí.

Jakého nejlepšího headlinera jste na fesťáku měli?

Ze začátku jsme zvali spíš kámoše, protože jsme neměli hlavně finanční možnosti, takže jsi dal vědět kámošům a ty většinou přijeli za nějaký pivka a nějakou tu stovku na naftu. Nejvíc lidí jsme měli asi na Totální Nasazení. Měli jsme na fesťáku spoustu profláknutejch kapel, většinou punkovýho rázu, když mám jmenovat, tak například E!E, Houba, Dukla Vozovna, The Fialky, Ovoce, ale i třeba Pokáče…

Je někdo, koho byste na Let’s GO fest chtěli dostat?

Asi uplně nikdo konkrétní. Většinou se to točí kolem punkovejch kapel, ale nebráníme se vůbec ničemu. Od nějákýho folku, přes bigbeat nebo skáčko, až po nějákej punk nebo hardcore. Pro mě osobně je vždy důležitý pozvat alespoň pár mladejch nebo začínajících kapel, protože z vlastní zkušenosti vim, jak je těžký se někam dostat.

Kdo je podle vás momentálně na tuzemské scéně nejzajímavější a proč?

Skvělá otázka. Rádi bychom vyjmenovali všechny naše spřátelený bandy, ale to by nám nestačil papír

Můžeme říct, že z minulýho roku nám utkvěly v hlavě 2 kapely, se kterejma jsme měli čest si zahrát. Jednou z nich je kapela Petrol Station, hrající skvělej poppunk, kluci maj skvělou show a jsou hrozně fajn.

Druhou bandou jsou Girl on Horse, pohodoví týpci, skvělej punkrock, skvělá show a hrozně se těšíme, až se začne hrát a sejdeme se společně zase na nějaký akci!

Jinak ze stálic, který nám přijdou zajímavý, jsou to všechno nabroušený sypačky, chtěli bychom zmínit kapely, jako jsou Louty, Rabies, DCRadio, Brighter Days, Homesick, Desort, John Wolfhooker nebo Skywalker. Vždycky se těšíme na jejich nový věci. A nejenom jich, samozřejmě i moře dalších, ale to bychom mohli psát dalších 10 stránek. Tuzemská scéna má co nabídnout, ať už ze známejch nebo míň známejch kapel, a to je dobře. Je důležitý, abychom se zase brzy sešli a mohli všichni zapařit a dělat to, co nás baví!

Jak vnímáte momentální dění okolo pandemie?

Vnímáme to hodně. Ačkoliv nás hudba nijak neživí a ani nejsme z kapel, která by víkend co víkend hrála, tak je to prostě strašný a i těch pár koncertů, o který jsme přišli a teoreticky by jich mohlo bejt i víc, který by se nám naskytly, nám strašně chybí. Stejně tak, že jsme se nemohli scházet na zkouškách, protože jsme každej z jinýho okresu. Jedinej, kdo mohl legálně do zkušebny, byl Ondra, kterej bydlí v místě zkušebny.

Co nás asi nejvíc sere, je to, jak se zavírají některé kluby, které jsme měli možnost navštívit a bohužel jejich provozovatelé nemají dostatek financí na udržení a nemůžou se spoléhat na nic jiného než na lidi, kteří přispívají na transparentní účty, pořádají různé online akce a snaží se udržet naživu. Doufáme, že co nejvíce z nich se opět po covidu rozjede.

Samozřejmě chápeme, že zdraví je na prvním místě a celou situaci nijak nepodceňujeme, ani nezlehčujeme, ale už aby to všechno bylo za náma a mohli jsme si dát někde v klubu nebo na fesťáku show, pivko, potkat starý kamarády…

https://www.youtube.com/watch?v=k0KRKmN0MhE

Související

Back to top button