LPRecenze

Lucifer Efekt – My

Lucifer Efekt jsou jedním z poměrně nových jmen, vyloupnuvších se z kvasu svébytného hudebního dění v Rožnově pod Radhoštěm, a album My je jejich první deskou. Ta vyšla nejprve v CD edici a nyní se dočkala i řádného LP provedení.

Rozjezd obstarává píseň Hraj to dál, předvádějící svižný a nezaměnitelně rožnovský hardcore punk v tom nejlepším smyslu slova. Vlivy zámořského punku se prolínají s výrazným akcentem tuzemské podoby new wave, geniálně vystupující na povrch v partech se ženským zpěvem, občas dávající vzpomenout na Dybbuk.

To vše naprosto skvěle míchá druhá skladba, honosící se názvem Bezcenná. I dík duálnímu žensko-mužskému zpěvu jsou ve výsledku Lucifer Efekt něčím jako slovanskou jazykovou mutací Gorilla Angreb, po své cestě na jih infikovanou polským punkem. Stejně jako u nich i zde jsme konfrontováni s hudebně estetickými pravnuky kalifornských X a Alley Cats, jen částečně oproštěnými o výrazně dominantní rockabilliový gen. To vylézá s největší silou na povrch v okamžiku, kdy kapela vysekne svou jedinou v angličtině nazpívanou skladbu Liftboy, ve které když se spojí oba vokály, máte pocit, že posloucháte nějaký zapomenutý duet Exene Cervenky s Johnem Doem.

Lucifer Efekt se skvěle podařilo naladit na stejnou vlnu, na jaké se vezl kalifornský punk přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, aniž by byli jeho prvoplánovými plagiátory. Najdete tu obdobnou náladu a intenzitu, jakou se pyšní dnes kultovní singly na Dangerhouse Records, ovšem doplněnou o charakteristický rožnovský, punkový, zemitě osobitý charakter. Spojený s abnormální schopností psát silné melodie v rodném jazyce s neméně silnou obsahovou složkou.

Ve spojení s hudební stránkou tak nějak příznačně působí i obal, na jedné straně zachycující momentku ze Stanfordského experimentu, zatímco na druhé se u podpisu anticharty promenují místní umělecké „celebrity“. Realita Spojených států a Československa sedmdesátých let ve své tehdejší bizarnosti se tu prolíná tak jako inspirace skryté v písničkách.

Debut Lucifer Efekt je pro mě zatím jednoznačně nejvýraznější tuzemskou deskou roku a jsem zvědav, zda ji někdo dokáže trumfnout.

Info

Label: Ultima Ratio, Malárie Records, Burina Records
Rok vydání: 2019

Tracklist

1. Hraj to dál
2. Bezcenná
3. Bílí Češi
4. Aligátor
5. Bez dechu
6. Nu Ra Mo Hey
7. Liftboy
8. Kov
9. Stokrát
10. Kytara
11. Blues narezlé míchačky
12. Urny
13. Teď a tady
14. Vnitřní zraběbí
15. Olga (Bonus bič)

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button