LPRecenze

Lebakko – Popkernikauppa

Jsou desky, které máte zaškatulkované po otočení dvou akordů první písně, a jsou desky, u kterých se s nějakou bližší kategorizací nadřete jako kůň, a i tak se vám to mnohdy nepodaří. Dvanáctipalec finských Lebakko patří rozhodně do té druhé kategorie a rozhodně to v tomto případě myslím jako kompliment. Ostatně dostali mě již jejich předchozí sedmipalce a na tuhle nahrávku jsem se celkem těšil.

To, co Lebakko produkují, je v zásadě punk ve středním tempu, ale mísící v sobě dva specifické elementy. Tím prvním je samozřejmě zpěv v rodném jazyce, který je dík jeho vyznění naprosto nenapodobitelný a má v punku speciální kouzlo. Druhým je pak rozhašený noisy punkový kyrarový sound i pojetí hry. To jako by pro změnu uteklo ze San Francisca někdy okolo roku 1981. Výsledek je nakonec s lehkou nadsázkou popsatelný jako jakýsi radioaktivní mutant klasického finského punku s Flipper, zrozený do nového milénia. Melodické basové linky jsou tu pak třešinkou na dort, které vás po několikátém poslechu lapnou svou podprahovou chytlavostí. Kupříkladu šestá Jäätelökesä je pak hit, který být o tři dekády starší, vyjímal by se na každé kompilaci obskurních a oslavovaných punk hitů. Vlastně napadá mě další finská současná kapela, jdoucí na věci z podobného konce – Sokea Piste. Ovšem oproti těm jdou Lebakko na věc přeci jen z poněkud melodičtějších spekter rocknrollu.

Finsko má ve spojení s rockem, ať je to jak chce, něco do sebe a Lebakko to svou neoposlouchaně pojatou muzikou potvrzují měrou vrchovatou. 

Info

Label:

Rok vydání: 2013

Tracklist

01. Lebakko
02. Ollin Jengi
03. Illan Vipo Hidas
04. Torstai On Toivoa Täynnä
05. Ei Sais Haluta Kuolemaa (Työssäkäyvän Arkiviisu)
06. Jäätelökesä
07. Suomalainen Ruletti
08. Kuolleet Kaupunkilaiset

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button