Reporty

Lauren, Vic, Tim & Frankie se potkali na tahu na strahovské Sedmičce

Druhá a poslední část nepravidelného cyklu „retro reportů“ je tady a shodou okolností se vracíme v čase opět s duem muzikantů, o nichž pojednával i první článek tohoto druhu. „The Witch And The Burro“, jak si přezdívají kouzelná kovbojka Lauren Napier a šibalský desperát Vic Ruggiero. Tentokrát se k nim přidali ještě holandský punkový písničkář Tim Vantol a čerstvá tuzemská all-star country parta Frankie And The Deadbeats.

Někdy věci vycházejí a dějí se podle plánů. Jindy nemůžete na nic takového spoléhat a prostě se vrhnete do oka hurikánu, do jícnu vodního víru. V dobách těsně před tím, než udeřil zákeřný virus, jsme se bezstarostně radovali. Jakmile se ale objevil, plány se měnily ze dne na den. Report z únorového koncertu spatřil světlo světa až v listopadu téhož roku, kdy už byly časy temné a nikdo nevěděl, jestli virus poleví nebo bude řádit s ještě větší intenzitou. Z úplně jiných důvodů ani letos nevznikla reportáž v době konání koncertu, ale půl roku poté.

Před třemi lety patřil celý večer na FAMU jen Lauren a Vicovi, koncert byl komorní a jako byste seděli s těmi dvěma v klidném obýváku. Letos na jaře „pouze předskakovali“ v rámci společného turné Tima Vantola a Frankie And The Deadbeats. I přesto byl ale jejich koncert znovu nezapomenutelným zážitkem, naplněným společnými duety i chytrým vtipkováním. Ti dva stihli krom vlastních songů opět zahrát i covery a zasnít se nad Lizou Minelli. Vic si s pivem v ruce představoval, jak se sám projíždí po New Yorku na kole. Ocitli jsme se v kabaretu. Rozjívená Lauren se skleničkou vína uvedla věc na pravou míru: „Zahráli bychom vám klidně celý muzikál… Občas máme tři čtvrtě hodiny, někdy hrajeme dvě hodiny v kuse.“ Oba ke konci setu odložili drinky a vstali ze svých židlí, aby utužili nadšený kontakt s publikem. Vždycky, když člověk ty dva vidí, musí si říct – nejsou to miláčci?

Upřímný bard Tim Vantol na to ovšem vlastně jde také od srdce. Sice z trochu jiné strany, ale sympaticky. Více halekaček, akustická kytara, nespoutaná energie a pozitivní přístup. Ač si Tim potrpí na punkové písničkářství ála Frank Turner či Chuck Ragan, podobně jako Frank a jeho Sleeping Souls si občas bere s sebou celou kapelu. Doprovodnou partu nechal tentokrát doma a na Sedmičku dorazil coby osamělý potulný muzikant. Melodické linky a singalongy, publikum se dostává do varu s každým dalším songem. Někdy vážně ke štěstí bohatě stačí chlápek s kytarou a jeho písně o životních trampotách. Pár českých slov z Timových úst, dokonce česká předělávka jednoho refrénu a klub skáče nadšením.

Frankie & The Deadbeats jsou sice novým jménem na scéně, ale kapela sestává z ostřílených muzikantů, kteří prošli řadou hudebních uskupení všech možných žánrů, od punku přes hardcore až k rock’n’rollu, aby zakotvili ve vodách outlaw country a udělali tak radost sobě i druhým. Stylové ohozy, procítěné country, plné silných historek a k tomu velká dávka nadšení. Za krátkou dobu fungování stihli Frankie a jeho Všiváci vydat desku a už vypouštějí singly k desce druhé. Na Sedmičce zahráli materiál z první desky s názvem The Shining. Kovbojové umí dojemné balady i tempo uhánějících koňských kopyt, od country si občas odskočí na výlet k surfovějším náladám.

Večery a noci v dobré společnosti utečou rychleji, než bychom si přáli, ale takový už je život. Dejte si záležet a vychutnejte si okamžiky, jako byly ty ve dnešním retro reportu. A až někde příště uvidíte některé ze jmen, která zazněla v našem druhém a závěrečném článku tohoto druhu, určitě za nimi vyrazte na večírek, budou rádi.

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button