CDRecenze

Lapinpolthajat – Songs 1997-2013

Tak mi v přehrávači hraje CDčko s kompletem dosavadní diskografie finských Lapinpothajat, kapely, která vznikla již na konci devadesátých let, ale první titul v podobě EP vydala až o desetiletí později. Popravdě co vlastně napsat k CD, které obsahuje desky, na něž jsem pěl chválu již jednotlivě v jejich původních vinylových edicích. Takže v podstatě tu na následujících řádcích budu opakovat superlativy již vícekrát napsané, leč opakování je matka moudrosti a před nadcházející dvojicí koncertů v ČR je na místě je zopakovat.

Lapinpothajat čerpají z tradičního finského hardcore punku počátku osmdesátých let, z doby kdy divokost šla ruku v ruce s melodikou, jež se člověku zavrtá do hlavy. Nosné melodie tvorby jsou postaveny na dvou pilířích, tím prvním jsou rify čerpající ve své podstatě z britského i zámořského punku počátků osmdesátých let, následně přefiltrovaných finským sněžno-kilju filtrem. Druhým je pak nezaměnitelná zvuková charakteristika rodného jazyka, dávající celku naprosto nezaměnitelný ráz. Jména, kterým se tu blížíme, jsou nasnadě – Lama, Appendix, Nolla Nolla Nolla, Riistetyt. Zároveň ale mají Lapinpolthajat vlastní nezaměnitelnou tvář a cit pro psaní v daném konceptu naprosto skvělých písniček plných melodiky, jakou jim může závidět spousta mnohem provařenějších jmen.

Jak již bylo zmíněno, CD je chronologicky řazená kolekce nahrávek, a tak si můžu udělat hezkou rekapitulaci v kuse a navíc osvěžit to, co jsem již neslyšel drahně dlouho. Pravdou ovšem je, že tvorba Lapinpothajat je v zásadě konzistentní od prvního EP až po současnost, jen s postupem času nabírá na melodice a klade větší důraz na její kytarový podklad. To naplno prezentuje na samém závěru umístěná dvojice písní z vynikajícího split EP s Pää Kii. Nicméně zbytek v ničem nezaostává a já si tu znovu uvědomil, jak se mi líbí třeba jejich první a svým pojetím nejtvrdší  12“, na což jsem pod návalem nové a nové hudby již téměř zapomněl.

Živě se Lapinpolthajat poprvé v Čechách ukáží 14. června v Praze, následně pak 17. června i v moravské metropoli Brně. Oba koncerty, stejně jako celé turné, absolvují po boku obdobně laděných krajanů Maailmanlopuu. Pokud vás oslovuje škatulka PUNK ve své autentické a podzemní podobě, nenechte si je utéct.


Info

Label: punkinfinland.net/kamanen/
Rok vydání: 2014

Tracklist

 1. Kokoomus
 2. Syvemmälle Pimeään
 3. Mun Mielipide
 4. Jos Uskot
 5. Aaltis
 6. Tervetuloa Suomeen
 7. Paskaduunissa
 8. Download
 9. Perheväkivaltahommat
 10. Pakko Päästä Bailaan
 11. Ihmispedot
 12. Naapuri Vai Terroristi?
 13. Kunnialaukaukset
 14. Virhe
 15. Oikea Lääkitys
 16. Sosiaali-Ja Terveyspoliitinen Strategia
 17. Wahlroosin Unelma
 18. Ainutkertainen Elëmä
 19. Loputon Kulutus
 20. Terveisiä Berliinistä
 21. Tehotuotanto
 22. Tavallinen Suomalainen Tragedia
 23. Eheytysterapiaa
 24. Itsetuho
 25. Sota
 26. Nyrkillä Kasvatettu Poika
 27. Murrosikä Jatkuu…

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button