Pozvánky

Kultovní TSOL z Kalifornie se poprvé představí v České republice

Dne 19. července se na pražské Sedmičce představí TSOL, jedna z nejzásadnějších jihokalifornských punk kapel, která do značné míry definovala pojetí tohoto stylu pro následující dekády.

Kapela, jejíž základy byly položeny v roce 1978 v Long Beach, byla od počátku provázena pověstí zlých hochů a jejich koncerty se opakovaně měnily v jeden velký riot, na druhou stranu patřili TSOL k těm, kteří přinesli do lyriky amerických kapel výrazně politická témata. Přesně tohle vše najdete na eponymním 12“ vydaném v roce 1980 na Poshboy Records a patřícím bez nejmenších diskuzí ke zlatému fondu amerického punku a svou divokostí v zásadě definuje to, co později vešlo ve známost coby American Hardcore.  O rok později kapela vydává u Frontier Records LP Dance With Me, kde je již patrný příklon k death rocku, který skvěle demonstruje kultovní hit Code Blue. Kapela opět mění vydavatele a usazuje se na Biafrově Alternative Tentacles, tam vydává skvělé EP Weathered Statues, obsahující z většího starší písně a LP Beneath The Shadows, které završuje cestu do death rockových potemnělých vod, započatou již na Dance With Me. V tomto ohledu není překvapivé, že píseň TSOL skončila i v soudtracku kultovního zombie filmu The Return Of Living Dead. Neméně kultovním je i další film, ve kterém se kapela ukázala i na pódiu. Tím je Suburbia z dílny Penelope Spheeris.

Jack Grisham a Todd Barnes opouští kapelu v roce, zbytek se ovšem rozhodl pokračovat a již bez Jacka vydává ještě velice podařené album Change Today?, pokračující ještě v klasickém TSOL stylu. Paradoxy života stejně jako občas složité osudy kapely ilustruje to, že novým zpěvákem se stává manžel Jackovy sestry, aby si o pár let později přivlastnil i název, který nevytvořil, a tak vznikla dle rozhovorů náležitě pikantní rodinná situace, zvláště pak třeba při setkáních typu den díkuvzdání. Následuje postupná proměna v hair metalovou kapelu, která s původní tvorbou TSOL v podstatně nemá nejmenší souvislost, a tato podoba přežívá do počátku devadesátých let, kdy již v kapele není ani jediný původní člen, tím posledním byl basák Mike Roche, který odešel v roce 1990. Na krátko se v té době ovšem dává znovu do kupy původní sestava, která i nahrává živé album, avšak oloupena o copyright na jméno ho vydává pod názvem Grisham, Roche, Emory and Barnes, občas také vystupují pod jménem LOST. Bohužel dík heroinovým excesům a závislostem se sestava záhy opět rozpadá. Mezitím Jack spolu s Ronem Emorym zakládají The Joykiller, nedoceněnou kapelu navazující svým soundem na klasickou tvorbu jejich starých dobrých TSOL. Základní kámen k návratu byl položen. Ten přichází s blížícím se koncem devadesátých let, kdy se původní členové dávají opět dohromady, podaří se jim vysoudit zpět práva na název kapely a u příležitosti comebacku vyráží v roce 1999 na Warped Tour. Bohužel v prosinci téhož roku umírá na mozkové aneurysma Todd Barnes, bubeník, který dal kapele specifický rytmický charakter, ale také strávil roky zápasem se závislostmi na drogách. Přichází další z paradoxů kariéry, TSOL končí pod vydavatelskými křídly Nitro Records, labelu Dextera Hollanda z The Offspring, kteří svou ranou tvorbu neskrytě postavili na inspiraci právě u TSOL. Ovšem zatímco z The Offspring jsou multimilionáři, Jack a spol. stále objíždějí turné v dodávce jako v osmdesátých letech.

Od svého návratu TSOL zatím vydali tři velice podařená alba, tím posledním je Life, Liberty & The Persuit Of Free Downloads vydané v roce 2009 u DC-Jam Records. Jack Grisham je stále hlasitým politickým aktivistou a především spolu se zbytkem kapely stále neztrácí entuziasmus k dalšímu hraní. I to jsou pak důvody, proč si nenechat utéct první českou zastávku v historii kapely, kterou jako svou zásadní inspiraci citují třeba NoFX, Slayer či již zmínění The Offspring a spolu s koncertem The Stitches aspiruje na nejzajímavější akci letošního horkého léta.

Jako support se ukáží Burning Steps.

FB event: facebook.com/events/657695550924672

Jak vypadaly koncerty TSOL před více než třemi dekádami, si můžete přiblížit na koncertním videu z legendárního klubu Cuckoos Nest.

[youtube id=“TyVk9Hvzg_Y“ width=“620″ height=“360″]

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button