Rozhovory

Kuko z RebelFest Crew: Nejak som nezapadol do tej módy apolitizmu

RebelFest Crew a jeho hlavný protagonista Kuko, organizuje koncerty už nejaký ten piatok. Prednedávnom sa mu podarilo dotiahnuť na Stredné Slovensko švédsku legendu Perkele a koncert dopadol výborne. Aj napriek znižujúcemu záujmu o punkovú scénu ako takú, sa snaží robiť kvalitné akcie. Nie len o tom, ale aj o plánoch do budúcnosti…

 

Jeden z mála ľudí, čo sa snaží na Slovensku robiť zaujímavé koncerty. Nedávno sa podarilo pritiahnuť do Martina švédsku formáciu Perkele. Viem, že už boli nejaké pokusy v minulosti, ale zlyhali. Ako sa ti to celé podarilo a ako to z odstupom času hodnotíš?

No snaha je zatiaľ uvidíme dokedy. S dvoma členmi kapely sa poznám pár rokov a nejak mi to nedalo, že tu ešte nehrali tak sme sa dohodli že to prejednáme v Magdeburgu na ich koncerte (Bandworm fest) aj s ich manažérom pri pive. Chalani súhlasili, pôvodne to mal byť openair fest, ale na júl mali nahrávanie albumu a festival v Nemecku tak som to urobil ako jednodňovú akciu v klube. Koncert dopadol v pohode, Perkele sa nesťažovali, myslím že aj ľudia boli spokojní. Keďže som nejak nazapadol do tej módy „apolitizmu“ tak som tam nechcel takých ľudí čo im nevadia aj náckovia na akciách. Bavil som sa o tom aj po koncerte s kapelou a boli z toho príjemne prekvapený, že miesto toho aby som predal čo najviac lístkov som radšej riskoval straty a nepredával lístky každému, čím ma zas prestalo mať rado dosť ľudí, ale RebelFest akcie budú vždy antirasistické! Som rád že už je po tej akcii lebo to boli dosť pekné stresy, vždy sa niečo kazilo.

Jasné, tomu rozumiem, len ako si tých ľudí rozlišoval?

Možno to vyznie divne, ale stačilo že si ma pridávali ľudia na fb čo chceli lístky a po prezretí ich profilu mi bolo hneď jasné odkiaľ vietor fúka.

Späť k Perkele. Boli v Martine, prečo práve tam? 

V Martine kedysi bola celkom dobrá punková scéna. Pred pár rokmi som tam robil RebelFest 3 s Deadline a koncert dopadol výborne. Do Martina nemajú ďaleko ľudia z Moravy, Poľska a celého Slovenska.

Čo špeciálne chystáš aktuálne? Videl som, že je v príprave Evil Conduct. 

Tento rok to vyzerá že už nič. Po novom roku by som rád v januári urobil opäť nejakú akciu v Lučenci, február RebelFest 5 s Evil Conduct, Jenny Woo a pár domácimi kapelami. Na apríl chystám jednu z mojich obľúbených punkových kapiel z Anglicka. Stále sa rozhodujem či v lete urobím letný RebelFest alebo budem cestovať .Mám v jednaní moju top kapelu, časom sa uvidí ako to dopadne.

Už keď naznačíš, že ide o tvoju top kapelu, skús povedať viac. Rovnako aj tá aprílová anglická kapelka.

Tí, čo ma lepšie poznajú, vedia čo je moja srdcovka. Je to stále len v riešení, viac uvidím po októbri v Girone, ako sa dohodneme. Apríl mám dohodnutú punkovú legendu Adicts! (Viac info o koncerte na profile Rebelfest crew distro.)

Ako vnímaš dnes ľudí na koncertoch, ktoré organizuješ? Stále to je také ako keď si začínal? Dnes veľa kapiel hovorí, že je oveľa menej ľudí na koncertoch ako niekedy.

Keď som začal robiť koncerty (cca 10 rokov dozadu) ľudia si vážili akcie. Chodilo sa vo veľkých partiách vlakom, busom, stopom. Akcií bolo menej a možno aj preto bolo vždy dosť ľudí. Dnes je už bežnejšie že príde zahrať „väčšia“ kapela hocikde na Slovensku a v okolí. Poväčšine stretávam na koncertoch stále tých istých ľudí. Veľa ľudí ako keby viac zaujímalo to, ako vyzerajú, či majú správne tetovania, handry, účesy.

Áno, to je pravda. Stráca sa ta podstata, ale čo to spôsobilo? To, že je veľa koncertov a prídu k nám aj známejšie kapely?

Neviem povedať, čo to zapríčinilo. Je toho iste viac, mladších to už asi nebaví. Čo mi príde dosť divné je, že ľudia, čo boli roky medzi nami z ničoho nič vypadnú, chodia radšej na komerčné festivaly, diskotéky, hip hop akcie, dnb party a na punkový koncert neprídu. Nemám nič proti žiadnej inej hudbe (zábave, sám chodievam napríklad na freetekno party už pár rokov), ale zas kvôli koncertom cestujem stovky kilometrov a vždy sa vraciam spokojný.

Celkovo je fakt, že v niektorých častiach Slovenska nie sú vôbec žiadne koncerty. Niekedy sa hrávalo po rôznych kútoch. Ty robíš koncerty väčšinou na Stredom Slovensku, podľa čoho vyberáš to správne miesto?

Je pravda, že niekde to je fakt úplne mŕtve. Možno tam chýbajú aktívnejší ľudia, kapely, neviem. Miesta vyberám viac menej podľa toho ako sa mi zapáči klub, či si porozumiem s majiteľmi atď. Snažím sa robiť menšie akcie a nejak podporovať kluby, ktoré má niekto z punkového okruhu ľudí (Mariatchi v Nitre, Bosorka v BB, Boogie bar v Trenčíne…). Na väčšie akcie zas hľadám miesto podľa toho, ako predpokladám návštevnosť na danú kapelu. Najradšej robím akcie v klube 77 v Banskej Bystrici, kamarátsky majitelia, super zvuk a pokoj.

Tvoje domáce mesto je Lučenec, ako to vyzerá tam? Kapely, klub, ľudia.

Lučenec  je tiež príkladom umierania scény. Momentálne tu robíme koncerty dvaja ľudia, Milan (blackburb – crust/grind/hc) a ja sem tam nejaký punk/ska. Ľudia stále tí istý, i keď chodí aj pár mladších chalanov počúvajúcich hardcore, čo je v pohode. Napríklad na začiatku roka zvyknem robiť Rozpor kde je furt plno. Z kapiel je tu punková kapela Pexeso, pornogrind Cock2Pussy. Zo známejších kapiel, čo som tu mal boli Los Fastidios, Twinkles, Gewapend Beton, The Rabble. Často sú tu grindcore kapely z celého sveta. Jediný klub kde sa robia koncerty je Slimák.

Myslíš, že sa u nás dostane scéna z určitého marazmu? Začne sa opäť predávať hudba a ľudia začnú viac podporovať svoje kapely?

Netuším. Je pravda, že sa to rokmi stále mení. Snáď sa čoskoro vrátia dobré časy a plné kluby. Možno by to mohla nakopnúť aspoň jedna-dve kvalitnejšie nové kapely, ktoré by mali fans aj mimo cz/sk. Taktiež tu žiaľ chýba nejaký kvalitný punkový festival. Ku predaju hudby, klasika… S tým ako dnes majú skoro všetci internet predaj padol. Všetci si sťahujú, kapely investujú nemalé peniaze do nahrávania, vydania a nakoniec im stojí všetko doma. Mám ako hobby menšie distro s punk/oi/ska Cd,LP poväčšine predávam tým istým fanatikom do hudby, platne.

Vyzerá to tak, že ľudia to nevnímajú ako podporu kapele. Určite to neprispieva scéne, možno je cesta práve opätovný záujem o platne.

No verím, že sa to zlepší práve ako spomínaš vďaka platniam.

Související

Back to top button