LPRecenze

Krigshot – Örebro Mangel

Krigshot, kapela, která rozčeřila vody hardcore punkového podzemí v samém závěru devadesátých let svým zběsilým, ale stále chytlavým hlukovým atakem, čerpajícím z osmdesátých let. Nikoliv nadarmo si okamžitě po vydání svého prvního EP získali kredit nových Mob 47.

Örebro Mangel je poslední nahrávkou s Mieszko Talarczykem (Genocide SS, Nasum, Bloodshed…), který dva roky po vydání desky tragicky zemřel během tsunami v Thajsku. Krom něj jsou na nahrávce podepsáni Jallo z No Security, Dischange, Totalitar a asi třiceti dalších kapel a Anders s obdobným množstvím souborů ve svém portfoliu. Za všechny zmiňme snad jen Bloodshed, Necrony, Nasum a Coldworker.

Rozjezd tu obstarávají Krigshot v super divokém tempu, které vlastně po celou stopáž alba zpomalí jen čas od času. Na zvuku patrně posluchač zaregistruje stopové znaky švédského grind/death soundu, ostatně nemalá část kapely si získala ostruhy v kapelách orientovaných právě tímto směrem. Zpěvák hystericky ječí, zatímco kytara vytváří nabuzenou stěnu hluku a bubny neúnavně tepou ve zběsilém tempu. Skladby jako Tvimgad In I Skiten nebo Sök, Era Svin lze bez obav zařadit mezi klasiky hardcore punku v jeho nejdivočejších podobách. Dvacet čtyři divokých plivanců vzteku na osmadvaceti minutách se řítí jako řvoucí sirény útočících štuk s neméně devastačním účinkem.

V okamžicích, kdy tato zvuková smršť zpomalí, je to jen k vygradování do ještě větší divočiny. Každopádně v těchto okamžicích kapela ukazuje naplno svůj autorský potenciál a schopnost vyseknout nesporně chytlavý motiv. Výslednice je jakýmsi kompromisem mezi klasickým hardcorem ala Mob 47 či Totalitar, devadesátkovým fastcorem a zvukovou estetikou ne vzdálenou bratrským grindcore divousům Nasum. Z pohledu posluchače má nahrávka i po 16 letech od původního vydání stejnou sílu a intenzitu, což není vždycky pravidlem.

Album Örebro Mangel původně vyšlo na již poměrně dlouho nefungujícím vydavatelství Sound Pollution, a tím pádem bylo již hezkou řádku let vyprodanou záležitostí, takže nová edice byla bez pochyb na místě. Je navíc udělaná naprosto precizně, tak jak je již u Insane Society zvykem.

Info

Label: https://www.insanesociety.net/
Rok vydání: 2002 / 2018

Tracklist

1. Örebromangel
2. Tvingad In I Skitten
3. Sök, Era Svin
4. Dessa Satans Lögner
5. Denna Jävla Teknik
6. Billig Arbetskraft
7. A-Förmedlingen = Skitförmedlingen
8. Slanig Snut
9. Asen Vill Jävlas
10. Krigshetsare
11. Sanningen Om Schengenavtalet
12. Krangliga Och Jävliga
13. Ett Jävla Jidder
14. Dom Asen Glasar – Folket Far Kämpa
15. Marionetter
16. Ordning Pa Torpet
17. Lager Hit Och Lagar Dit
18. Det Var Pa Tiden!
19. Multinationella Fittor
20. Sa Jävla Slanigt
21. Mycket Oväsen För Ingenting
22. Ingen Förändring
23. Nyliberalismen Är De Rikas Klasskrig
24. Vapaa Maa

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button