Magazín

Koncerty, které byste neměli minout v prosinci 2014

Přinášíme výběr koncertů, které byste rozhodně neměli vynechat, pokud si pak nechcete nad vyprávěním kamarádů a čtením reportů rvát vlasy, že vám zrovna tahle skvělá akce unikla.

 

Danny

Día de Los Muertos. Tahle písnička od Rezurex pro mě reprezentuje samotnou podstatu psychobilly. Punkovej drajv, cashovské kytary, adorace latino kultury, záhrobní texty a umrlčí image. Pamatuju si, jak mě okouzlila na kompilaci Give ‘Em the Boot IV, která byla našlapaná prvotřídními peckami v zlatém období Hellcat Records. Nemůžu uvěřit tomu, že už je to deset let nazad. Rezurex v Čechách hráli několikrát, ale nikdy jsem si na ně neudělal čas, až vloni na podzim na společném koncertu s US Bombs. A ačkoliv všude slyším názory, že to tenkrát nebylo nic moc, já se neskutečně bavil, takže mě najdete 29. prosince na Sedmičce. S kontrabasem se minule v line-upu ukázal klingonzácký Strangy, který jeden čas ničil struny i v Demented Are Go. No a Daniel deLeon je se svým make-upem a charismatem skvělým frontmanem, nešetří rekvizitami a zpívá tak podmanivě, že ta romantická (a větší) část mé duše jihne. Mimochodem, slyšeli jste jeho Neon Kross?

Johnny

Právě mě vyrazili ze školy s nálepkou násilnického extrémisty. Přitom se jim jenom nelíbily barevný vlasy a řetěz kolem krku. Nikomu přes dvacet moc nevěřim, těm, kterým je přes třicet, už vůbec ne. Většina vrstevníků řeší swag, a ač ve výsledku chci to, co voni – chci bejt high, chci šukat a vypadnout pryč z týhle díry – jsem docela vzteklej. Kapely jako Clash mám oposlouchaný, ale naštěstí tu jsou finští šílenci. The Heartburns jsou přesně to, co potřebuju. Přemejšlíš, jestli si jít koupit levnej chlast, nebo spáchat sebevraždu. Ale rozhodně budeš dělat pořádnej brajgl. A ty mi, holka, zábavu kazit taky nebudeš. Jsem totiž retard na útěku. Dlouho o nich nebylo slyšet, zdálo se, že se nadobro rozpadli. Nestalo se tak, a 3. prosince mi Brno plní teenage sen. Bude to peklo.

Jura

Snad střetl se mikrokosmos s makrokosmem, snad zapůsobila osmapadesátá vyšší inteligence, ale je tu prosinec a do naší malebné země přijíždí další oldschoolová klasika z ostrovů. Sham 69 jsou pro mě jedna z top kapel své doby a jejich muzika nesmí chybět na žádném kvalitním playlistu. Pánové se už těší slušnému věku, ale jak se zdá, chuť hrát a objíždět svět jim pořád nechybí. Někdo může namítat, že takové kapely to měly zabalit už dávno a že to jsou už jen stíny minulosti, ale tahle parta do pomyslného starého železa ještě určitě nepatří. Jasně, Sex Pistols měli zůstat spát, aby si je svět pamatoval jako divoké mládence a ne jako obtloustlé postarší pány, co se rozhodli po letech vybelhat na stage.
Ostrá, ale neuvěřitelně melodická muzika Sham 69 chytne za límec i neznalého posluchače. Pecky jako If The Kids Are United, Hersham Boys nebo Unite And Win určitě každý někde zaslechl. Tak na ně pojeďme do Prahy, kde 5. prosince zahrají naživo v klubu Modrá Vopice.

Martin Suicide Prosincovým top tipem je pro mě bez diskuze každoročně řízek s bramborovým salátem a ačkoliv patřím k nepřátelům uctívačů pomateného žida s tím divným jménem na J, musím uznat, že pár regionálních tradic naroubovaných na opěvování jeho jména má něco do sebe. Leč zde má být vlastně řeč o rocknrollu, tak jdeme na to. Můj tip je jednoznačně 12. 12. v pražském klubu Buben, kde zahrají švýcarští Nasty Rumours a němečtí Möped. Ti první předvádí ukázkový melodický punk s kořeny v sedmdesátých letech, a pokud se vám jejich kytarový zvuk i zpěv budou zdát povědomé, vězte, že za tímhle jménem stojí kytarista u nás svého čas populárních Tight Finks. Möped z Lipska pro změnu čerpají ve své hudbě z tradičního německého punku, opírajícího se o výrazné kytary spolu s charakteristickým vyzněním jejich rodného jazyka a soudě dle desek – jde jim to skvěle.

Tony

Kids And Heroes Punkrock X-Mas. Co ještě říci o klasické koncertní mini šňůře, probíhající během několika prosincových večerů? Již zavedená akce, kterou mají mnozí z nás v deníčku zapsanou s poznámkou typu must go, must see. Letos budou svědkem šílené párty Plzeň (12. prosince), Praha (13. prosince), Olomouc (19. 12.) a Brno (20. 12.). K základní sestavě s kapelami The Fialky, Nežfaleš, Staré Pušky a Muerti se v Olomouci a Brně přidají Zatrest, v Praze Saints & Sinners a jako extra special guest zahrají nizozemští oi! klasici Evil Conduct – o důvod více dorazit kromě nejbližšího města i na hlavní večírek do Prahy! Skinheads rule OK!

Silvestr pro nedočkavé vol. 10. Další legendární párty, konaná v Plzni a samozřejmě nejen pro plzeňské! Na jubilejním desátém ročníku se představí Mordor’s Gang, Slapdash Rockabilly a koktejl doplní známá – neznámá legenda českého rockabilly Frankie Trier & The Screwballs. Ne nadarmo se tomuto večírku přezdívá „fast drinking rock’n’roll party“, kapely žánrově zapadají do rockabilly, psychobilly nebo rock’n’rollu a mnozí, kteří se zúčastnili předchozích ročníků, mi dají za pravdu, že jim tato akce přinesla vtipnější zážitky a horší kocovinu, než kdejaký „obyčejný“ Silvestr. Nuže, pokud nevíte, co podniknout před Silvestrem, dorazte 30. prosince do klubu Divadlo Pod Lampou. Dámy pokud možno v šatech a pánové naleštit boty a napomádovat účes!

Michaela Klocová

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009.

Související

Back to top button