Magazín

Koncerty, které byste neměli minout v lednu 2020

Ani v roce 2020 nepřijdete o naše tradiční tipy na akce, co budou s největší pravděpodobností stát za to. Kromě nich nezapomeňte sledovat taky náš kalendář akcí, kam si můžete koncerty sami přidávat.

 

Povodí Ohře, Cardio Radio (Rock Café, Praha – 10. 1. 2020)

Povodíííí! Po pauze způsobené nahráváním nového alba si Povodí Ohře poprvé zahrají v Praze. Sudetská country rock’n’rollová parta, jež je svými energickými koncerty proslulá, si jako support přizvala domácí Cardio Radio, v čele s Banánem. Večer plný syrových kytarových tónů hraných se skutečnou vervou proběhne v pátek 10. ledna v Rock Café. A my nebudeme chybět!

Tomáš Palucha, Rutka Laskier (Kabinet Múz, Brno – 11. 1. 2020)

Libor Palucha a Jan Tomáš se vrací do Kabinetu Múz, tentokrát v doprovodu Regála a Tomáše Vondry. EP Guru téhle kapely zamíchalo v roce 2016 nejedním hudebním žebříčkem, hluboké dojmy zanechala i deska i Čaro. Post rockové základy, ambientní plochy a proměnlivá, nestálá struktura skladeb, taková je tvorba Tomáš Palucha. Své nástroje rozezní i Rutka Laskier, kapela, nesoucí jméno oběti koncentračního tábora Osvětim. Emoční nálož, poetické texty, střídání houpavých melodií a prudkých úderů, to vše se skrývá v hudbě téhle kapely nesoucí se na vlnách ema. Dvojici kapel v tento večer doplní ještě jeden host, brněnská kapela tak nová, že ještě ani nemá jméno. Utvářejí ji ale jména z kapel jako Ette Enaka či sinks.

The Brains, The Rocket Dogz (Klub 007 Strahov, Praha – 13. 1. 2020)

The Brains, trojhlavá psychobilly saň z Montrealu se znovu vrací na strahovskou Sedmičku, kam přiveze novou desku Satana Tarantula. Když si vzpomeneme na jejich koncert na stejném místě před 4 lety, ještě teď nám běhá mráz po zádech – taková jízda to byla. A když k tomu přihodíte jejich spřízněné duše z temné strany, pražské psycho’n’rollové řezníky The Rocket Dogz, máme z toho pondělí jako šíleným kameníkem na náhrobek vytesané.

The Young Ones, Crossczech (Klub Famu, Praha – 17. 1. 2020)

Pražskou Oi! scénu přijíždějí poprvé rozčeřit The Young Ones. Parta z jihu Nizozemska nám s notnou dávkou  drzosti naservíruje zvuk osmdesátkových Oi! kapel, jako Cockney Rejects, The Business nebo 4Skins, posílený fotbalovými chorály jako ze staré školy. Na podiu je podpoří jejich bratři ve zbrani, pražští Crossczech.

Don’t Forget Party (Belfast, Plzeň – 18. 1. 2020)

Připomenutí si smutného výročí dne 18. 1. 2008, kdy byl v Příbrami neonacistou pobodán Jan Kučera, který svým zraněním podlehl. Během večera se za gramofony vystřídají DJs: Jacob Bocaj, Tony Magor Vrtačka, Missing Words Sounds a Ctibor Přibor. Nezapomeneme, neodpustíme!

Whats in the Box, Thrashsurf, The Beans (Melodka, Brno – 20. 1. 2020)

Co je v té krabici? I to se možná dozví návštěvníci koncertu kapely Whats in the Box v brněnské Melodce, kde se kapela zastaví při své minimalistické česko-rakousko-maďarské tour. Whats in the Boxjsou novinkou z hudebně nevyčerpatelných luhů a hájů okolo Plzně a určitě stojí za to přičichnout k jejich volnomyšlenkářské kytarové muzice. Kapelu doplní domácí Thrashsurf a taky The Beans z Maďarska, kteří s Whats in the Boxsdílí slasti i strasti toho, jaké to je být na tour.

Agnostic Front, Gorilla Biscuits, H2O, Street Dogs (Sono Music Club, Brno – 22. 1. 2020)

Agnostic Front jsou i po všech těch letech ve formě, což dokazují svým aktuálním albem, které bez debat patří k jejich nejlepším deskám. V reálu sice nejsou kmotry ani otci newyorského hardcore, patří ale bez debat k jeho první vlně a debutní LP Victim In Pain je skvělou hardcore punk deskou i po 36 letech od svého vydání. V rámci Persistance Tour se po jejich boku představí stejné rodné město sdílející Gorilla Biscuits a H2O, nebo bostonští Street Dogs.

The Offenders, Cheers! (Buena Vista Club, Plzeň – 24. 1. 2020)

Berlínští The Offenders se do Plzně vrací po dvou letech, a to s novou deskou Class of Nations, na které je patrný posun kapely směrem k folk punku, ať už v podobě mandolíny nebo hostováním Frankie McLaughlin z The Rumjacks. Večerem je doprovodí domácí Cheers!, kteří jsou po kratší odmlce zpátky s novou sestavou a nedávno vydaným split vinylem se slovenskými Cascabel.

CF98, Rabies, Burning Steps (Eleven Club, Brno – 24. 1. 2020)

Good times will be back! I o to se postará punk-rockový večírek v brněnském Eleven clubu. Diktát tohohle subžánru začne už s první kapelou – Burning Steps. Ti se v Brně naposledy ukázali po boku The Offspring. A jestli tohle není dobrá pozvánka na punkrock, tak už nevíme co. Další na řadě budou domácí Rabies, zocelení nedávným tour po Japonsku i oslavou první dekády existence. Kluci se v létě chystají na v podstatě kultovní festival Punk Rock Holiday, a Brno bude začátek jejich rozcvičky. Pomyslným hřebem večera bude female fronted polská banda CF98, jedna z nejvýraznějších kapel tohohle ražení ve střední Evropě.

Hopes, Loosers, Exude, Libido Challenge (U Jordyho, Přeborov – 25. 1. 2020)

Beneficí není nikdy dost! Tím spíše, když kromě peněz na dobrou věc přinášejí také kapely, které jsme měli rádi a které se zařekly, že už se na pódiu neukáží. Přesně to je případ kovářovských Loosers a lednového koncertu v Přeborově u Milevska. Kromě toho, že se na něm lidé složí v mosh pitu, se také složí na šestnáctiletého Davida, který od malička bojuje s vrozenou mozkovou vadou a potřebuje neustálou péči. Kromě hardcorových Loosers se na pódiu ukáží také šílenci z Hopes nebo nováčci se spoustou chuti se předvést, pražští Exude.

UK Subs, Nasty Rumours (Rock Café, Praha – 28. 1. 2020)

Vitalitou v i pokročilém věku sršící Charlie Harper se s UK Subs jako už v podstatě tradičně v lednu vrací do Prahy. Můžete si tak znovu s kapelou zahulákat nesmrtelné hity Party In Paris, Teenage, Tomorrow’s Girl nebo Warhead a chvilku si namlouvat, že punk není mrtvý. Tentokrát to UK Subs rozbalí v Rock Café, kde se po jejich boku představí v našich končinách rovněž už zdomácnělí Švýcaři Nasty Rumours.

Darkest Hour, Fallujah, Bloodlet, Une Misére… (Futurum Music Bar, Praha – 28. 1. 2020)

28. 1. bude svátek pro všechny příznivce poctivého metalu načichlého hardcorem – do Futura přijedou klasici stylu, kteří tento rok kroutí pětadvacáté výročí svého působení na světových pódiích, Darkest Hour. Kapela, kterou jsme u nás mohli vidět nespočetněkrát, ale která pořád drží čistotu stylu a i po těch letech umí energickou show. Pokud jste je viděli víckrát a rozhodujete se, jestli na koncert jít, tak by vás mohla přesvědčit účast Bloodlet, legendy floridského metalcoru, která s pauzami funguje od roku 1992 a kterou u nás jen tak neuvidíte.

Foto: Radek Holeš

Související

Back to top button