Magazín

Koncerty, které byste neměli minout v květnu 2015

Jako každý měsíc přinášíme výběr koncertů, které byste rozhodně neměli vynechat, pokud si pak nechcete nad vyprávěním kamarádů a čtením reportů rvát vlasy, že vám zrovna tahle skvělá akce unikla.

 

Danny

Píše se rok 2007 a já křižuju naši republiku v dodávce s Radio Dead Ones. Cesty si krátíme sledováním záznamů všelijakých koncertů a najednou mě upoutá kapela, kterou neznám. Neskutečně živelná show, skoky frontmana z balkonu, chytlavé songy. „Co to je?“ ptám se. „Ty vole, Beatsteaks,“ dostane se mi odpovědi. No a teď se na ně chystám poprvé naživo. Pár let dozadu zrušili koncert v Meetfactory tuším kvůli nehodě, tentokrát to ale vyjde. Musí. Loňská eponymní deska je totiž solidně nakrmená hity, a i když se už jedná spíše o alternativní rock s punkovými kořeny než o Epitaphovou nakládačku, rozhodně stojí za pozornost. Zatímco u sousedů jsou Beatsteaks schopni vyprodat patnáctitisícové haly, u nás se představí v komorním Lucerna Music Baru. Jako support je doplní vynikající Schmutzki. Takový deutsche Hives. A já jsem Gentleman Of The Year, takže mě 28. května najdete pod pódiem jak nějakou šestnáctku.

jamesJaký koncert si nenechat ujít v květnu? Co takhle rovnou festival s příjemnou „rodinnou“ atmosférou? Jeden takovej se nám nabízí 23. května ve východočeské vesničce Vršovka. Tahle událost původně vznikla jako narozeninová oslava jednoho punkovýho nadšence a organizátora v jednom. „Vzniklo to na oslavu mých třicetin a pak jsem zjistil, že lepší oslava ani není, tak to dělám každej rok,“ dodává organizátor Fanda. No a co si pro nás připravil na tenhle ročník za pecky? Hlavním tahákem jsou legendární české kapely Plexis, N.V.Ú. a Houba, které snad ani není třeba představovat, dále je doplňují Apple Juice, Zputnik, Tass a další neméně známá jména. K tomu všemu příjemná nálada, poctivé občerstvení, stanování zadáčo v oploceném areálu a třeba možnost vyzkoušet hru Kubb. Tak doufám, že už víte, kam dorazíte!

Martin Suicide

Květen je tu, a kam vyrazit za muzikou, která dle mého stojí za to? Pokud vás oslovuje tradiční pojetí hardcore punku, tak určitě 5. května na Sedmičku, kde zahrají portlandští Long Knife. Temný, naštvaný a rychlý hardcore punk, o kterém lze říci, že zní jako Poison Idea někdy v letech 84/85, a to je z mých úst echt kompliment. Květen toho nabízí ale mnohem více: pokud si chcete užít trochu melodiky, vyražte 8. května do Café V lese na Needle Exchange, kde hrají členové Modern Pets. 12. května to na Pankráci rozbalí finský d-beat Kohti Tuhoa a Darfür. 23. května si vyražte užít kravál na Švédy Paranoid a o den později ještě větší kravál v podobě Meth Drinker na Sedmičce. Pokud jste náhodou z Brna, neopomeňte 9. května Mother’s Children a Mandates, dvakrát vynikající melodický punk z Kanady, a 21. května Američany NO///sé. A v Liberci nevynechte Švédy Bombfors.

Michaela Klocová

Tenhle měsíc bude koncertně opět hodně nabitej, ale aspoň dvě akce musím zmínit. V sobotu 9. května přijedou do pražského Café V lese Walter Schnitzelsson z Bratislavy a s sebou přivezou skvěle šlapající rokenrol čerpající všude možně, od britského indie po Motörhead. Velkohubý přirovnání, co? Ale vůbec ne neopodstatněný, tohle bude jízda. Koncert Walter Schnitzelsson je kvůli nečekaným zdravotním důvodům zrušen, řeší se ale náhradní termín, tak snad se brzo dočkáme.

Nicméně energický vystoupení slibuje i koncert legendárních celtic punkáčů The Real McKenzies, který se v úterý 12. května přiřítí zničit Rock Café. Pánové mají venku novou povedenou desku a pořád dost energie na to, aby předvedli živelnou show, jak na pódiu, tak pod ním. Navíc se jako support předvedou pořád lepší Just For Being. Tak nahoď kilt a doraž.

Tony

For Those Whose Hearts And Souls Are True – tak zněl název jednoho z alb od šílené party z New Jersey, kapely Hudson Falcons. Pánové drtili brutální punkový working class rock’n’roll a vyznačovali se srdcařským přístupem k věci, který asi nejlépe vystihoval song s názvem Sleep Drive Rock’n’Roll Repeat. Po vydání několika alb a splitů se spřízněnými kapelami, nekonečném koncertování, hraní si se zvukem a vybudování pověsti na scéně se ale banda odmlčela. Posledním albem donedávna zůstávala fošna Dancing Underneath The Moonlight, to se změnilo poté, co se Hudson Falcons dali znovu dohromady, nahráli album s vtipným názvem Peace Of Mind, kterého se snad dočkáme co nejdřív, a opět se rozjeli na nekončící turné. Falcons jsou zpět s bláznivým mixem oi!, punku a rock’n’rollu a projedou i Českou republikou, se zastávkami 17. května v Praze v klubu Cross a v den následující v Teplicích, v klubu Božák.

Michaela Klocová

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009.

Související

Back to top button