Rozhovory

Knockout: V ulicích Španělska vládne spojenectví represivních složek a nácků

Do Prahy přijede 13. června Oi! SHARP kapela Knockout z Madridu. Ti reprezentují klasické španělské Oi! s melodickými prvky a klasickými skinheadskými texty, ve kterých zpívají o životě na ulici, tetování, zábavě a odporu vůči fašismu a rasismu. Za dva roky existence dokázali dát dohromady EP a v letošním roce vydali i dlouhohrající desku. Všichni členové se navíc věnují i jiným hudebním projektům a například kytarista Ivi dokáže hraní v Knockout kombinovat s hraním ve velmi vytížené kapele Non Servium. Jak ale sám říká: Rock&roll je můj život!

 

Kapela Knockout vznikla v roce 2013. Dva roky na to už máte jedno EP a nyní i LP. Co je inspirací pro tvorbu hudby a textů? O čem ve vašich textech zpíváte?

Většinu času jsme tvrdě a pod neustálým tlakem makali na našem EP (Que silve la Guillotina) a následně i LP (Sin verguenza) a za méně než dva roky jsme stihli vše, co jsme chtěli. Inspiraci bereme prakticky všude. V naší minulosti i v tom, co bychom chtěli, aby bylo naší budoucností. Inspirují nás také kapely jako Bishops Green, Alternate Action nebo anglické kapely jako třeba Emergency…  Naše hudba je jednoduše mix mezi našimi zájmy a hudebním vkusem. Něco z německých kapel, typické anglické kapely a typické francouzské Oi! Když to dáš dohromady, dostaneš něco jako Knockout!

V textech mluvíme o způsobu našeho života, o všedních dnech a o tom jak čelit životu tvrdě a s elegancí (neboli o starých zvycích). Texty jsou i o těch tvrdých časech v našich životech, kdy se cítíte být úplně v koncích, o tom, že máme vstát a odrazit se ode dna, na který jsme si sáhli. Zpívat se dá o tisících věcech, pracující třída, tetování, loajalita, solidarita…

[youtube id=“6fsX4k7z1I4″ width=“620″ height=“360″]

Jsi kytarista také z Non Servium. Je možné hrát ve dvou tak vytížených kapelách a dělat oboje naplno? Jak to děláš?

Možné to je, rock&roll je můj život! Pokaždé je možné hrát s další kapelou, je to jen otázka priorit. Ze začátku je vždy nutné dostat se na stejnou „vlnu“, ale pokaždý si zvyknu si rychle. Po evropském tour s Knockout budu dokončovat nové album s Non Servium, protože v červenci budeme nahrávat ve studiu naše šesté album… Bude v něm víc ducha ulic, víc punku a více Oi!

Jak vím, máte nějaké videoklipy. Jak vznikaly? Jsi rád v roli herce?

Hahaha, ne! Udělali jsme dva videoklipy, jeden z nich (Orgullo en la piel) natáčený u Autofocus (dobrý kámoši) a druhý video (Miseria) se natáčelo a vyrábělo u Hodei (zpěvák a basák Arkada Social). V tom videu můžete vidět způsob našeho života, je to dobrý příklad. Zbytek věcí v klipu je jen způsob, jak inzerovat kapelu. Nejsme herci, ale když si dáme pár piv, tak můžeme být kýmkoli!

Španělsko je známé tím, že je zde velká antifašistická a SHARP scéna. Na druhou stranu víme, že je zde i hodně silné fašistické hnutí. Jak to tam nyní vypadá? Ve Španělsku je velká ekonomická krize. Například v Řecku znamená ekonomická krize i nárůst náckovských aktivit. Je to ve Španělsku podobné?

Ve Španělsku byli v politice vždy jasně oddělení fašisté a antifašisté kvůli Španělské občanské válce. Tato válka způsobila, že ve Španělsku jsou velmi jasné termíny, které se týkají politiky. Nyní se situace velmi uklidnila oproti minulosti. V politice už to není tak striktně rozdělené. Několik dní zpátky byly u nás volby a více než 50 % nevolilo a zbytek se rozdělilo mezi pracující třídu (levicové strany) a vyšší třídu (pravicové strany). Každopádně dál zůstává třídní boj i boj o vlastní zájmy. Krize ve Španělsku na tenhle vývoj vliv nemá.  Jen levicová hnutí více pomáhají nejpotřebnějším lidem. Kromě toho se na boji proti fašistům podílíme i my ve skinheadském hnutí, kdy se snažíme o vyčištění vlastních řad od fašistů a rasistů. To je pro nás priorita, což je taky důvod, proč máme velmi blízko k SHARP.

[youtube id=“BFLcX9sQuSg“ width=“620″ height=“360″]

Mluvíš o politické situaci ve společnosti jako takové. Jak to ale vypadá na ulicích a ve skins a punks scéně? Probíhají boje s náckama na ulicích, v hospodách, na fotbalových stadionech? Je to lepší než v minulosti nebo je to stejné? V roce 2007 zabili náckové v Madridu Carlose Javiera Palomina. Máte i v dnešní době hodně podobných střetů nebo je to jen špatná minulost?

Situace se příliš nezměnila… Bojujeme s nima na všech frontách, ale s beztrestností, s jakou jednají, je to velmi těžké. Mají pomoc ze strany policie, soudů i finančních institucí… a díky tomu mají nyní velký boom. V ulicích teď vládne spojenectví represivních složek a nácků. Nedávno byl zabit antifašistický fotbalový fanoušek členem Frente Atletico (Atletico Madrid) a tahle událost byla zcela bez trestu… Musíme proti nim bojovat, dokud nezmizí!

Vaše evropské tour má osm zastávek. Je mezi nimi i Praha. Ty jsi byl před časem v Praze s Non Servium. Máš rád tohle město?

Samozřejmě! Těším se znovu na to krásné město s bohatou historií a dobrým, levným pivem!

Související

Back to top button