Rozhovory

Kapela DF: Vinyl alebo CD? Živým koncertom sa nevyrovná nič

Slovenská kapela DF, partia poskladaná z už neexistujúcich prešovských kapiel, nedávno dala von ich prvý album. O tom ako vznikli a čo plánujú, nám povedala viac celá kapela. 

 

Prečo sa voláte zrovna DF?

Kiwi: Názov kapely DF je naše tajomstvo, ktoré si vezmeme do hrobu.

Matúš: Ale ja napoviem, že to má súvis s predošlou kapelou Deformáciou, ktorej sme boli všetci členmi. Tak na jednej strane odkazujeme na ňu, ako také pokračovanie, ale pritom sme nový celok, s vlastným príbehom.

Ako ste vznikli?

Matúš: Keď to v pôvodnej kapele prestalo fungovať, a už sme skoro vôbec nehrali a ani sa nestretávali, tak potom po nejakom čase sme sa stretli v skúšobni s Janom a Kiwim a rozhodli sa v tom pokračovať, ale nakoniec už iba v trojici

Pred dvoma rokmi vyšiel album, ako vznikal?

Jano: Niektoré veci boli hotové ešte ako Deformácia, ale keďže boli autorsky nás troch a neboli oficiálne nahraté, tak sme sa rozhodli to nahrať pod DF. Všetky sú, jak sa hovorí, zo života.

Kiwi: Nápady a inšpirácie sú zo života okolo nás, zo situácií v ktorých sme boli, sme a možno jedného dňa budeme. Hudobne sme tomu dali každý to svoje a nakoniec sme to zlepili do jedného celku, ktorý má zatiaľ kladné ohlasy, za čo sme radi.

[youtube id=“TDjUKZg7NaM“ width=“620″ height=“360″]

Okrem slovenských skladieb tam máte aj pár anglických. Čo vás k tomu viedlo?

Matúš: To vzniklo tak samo od seba ako všetko. Mal som napísaných pár myšlienok aj anglicky, a keď sa časom rozpísali do viacerých viet a mali sme nejakú hudbu, tak sme to spojili.

V jednej skladbe sa vyjadrujete aj k rasizmu. Prečo je podľa vás rasizmus stále medzi nami?

Kiwi: No ľudia sú chybou, kto iný. „Svet žitia v mieri, vravia utópia, ale čia je to vina?!“

Jano: Nie len biely k čiernym, ale aj naopak a aj iné farby a hocijak. Ako máme v pesničke „Žiť v mieri”, tak rasizmus sa spája už aj s kultúrami a ľudia sa delia vo všetkom možnom, tak vždy si niečo nájdu.

Ako vznikal text politik a jeho pokračovanie Papaláš?

Kiwi: S úsmevom. Krátko, stručne a výstižne. Zatiaľ to vyzerá tak, že na druhom albume, ak nejaký v budúcnosti bude, vzdáme politikom poctu opäť.

Jano: A všetko je pravda.

Matúš: To tiež tak prišlo od seba, keď po posledných voľbách sa tu dušovali, ako to tu všetko zmenia k lepšiemu a zas len tá istá pesnička. Akurát, že títo sa hádajú aj medzi sebou.

Ako vás ovplyvnila pandémia Covid-19?

Matúš: To naše CD vznikalo počas prvej vlny a tiež sa to trochu kvôli tomu naťahovalo. A koncertov bolo potom málo a ten album sme poriadne ani nestihli odprezentovať.

Jano: A možno aj máme viac veci vďaka tomu, keďže sme toľko nekoncertovali a skôr skúšali a tvorili

Kiwi: Čo sa týka kapely, tak máme viac času na nové veci. Nechceme to zbytočne siliť.  Uvidíme čo z toho nakoniec vznikne.

Plánujete vinyl? A aký je váš názor na CD?

Matúš: Možno raz. Vinyl si v aute nepustíš, aj keď už o chvíľu ani CD, ale zvukovo je to to isté, keďže nahrávka je digitálna. Tak nám to príde, že to nemá zmysel. Ale chápem, že niekto to zbiera ako suvenír.

Kiwi: Mňa skôr zaujíma prečo práve vinyl. Tejto problematika som nikdy nejak nevenoval pozornosť. Ak nás tým ľudia budú bombardovať, prečo nie. Aj desať kusov dáme vyrobiť! Tak, či onak… živým koncertom sa nevyrovná nič a na to sa zhodneme asi všetci!

Palo Zavodský

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Související

Back to top button