Magazín

Kabinet hudebních kuriozit, vol. VIII: The Phantom

Kabinet hudebních kuriozit se po delší době opět vrací. Osmý díl je příběh jedné písně, rock’n’rollovým životopisem a snad i inspirací, protože hudební múza nemá hranic a nikdy nevíte, kdy navštíví zrovna vás. Díky hudbě se dá lehko ztrácet v čase. Pojďme tedy na začátek té naší muziky, tak jak ji známe. Toto je příběh rock’n’rollového fantoma.

Jerry Lott a.k.a. The Phantom se narodil v Mobile v Alabamě v roce 1938, ale spolu s rodiči se přestěhovali do Leaksville v Mississippi. Už jako teenager vystupoval na místní škole, ale hrál spíš country. V roce 1956, ale nastal zlom, zlom který ovlivnil mnoho hudebníků napříč generacemi. Svět spatřil Elvise Presleyho. Když Jerry Lott uslyšel novou, svěží muziku zvanou rock’n’roll a byl ohromen a inspirován. Začal hrát Elvisovi písničky a složil jednu svou a to Whisper Your Love. Později za ním přišly z nahrávacího studia s otázkou jestli by neměl zájem něco nahrát. Nikdy předtím o tom neuvažoval, ale samozřejmě souhlasil. Však zůstalo otázkou co dát na druhou stranu singlu, někdo navrhl něco v divočejším stylu, aneb zachytit tu jiskru rock’n’rollu. Jerry si tedy sedl a napsal Love Me ..ani ne za 10 minut. Ta písnička je šílená a o mnohem lepší a kultovnější než Whisper Your Love a vůbec se nedá srovnávat s ničím co je dneska natož co bylo.

V rozhovoru s Derekem Glenistem v roce 1980 Jerry Lott řekl:

Tak to dopadlo, když jsem dal všechnu svoji vášeň a zuřivost. Byl jsem spokojen s prvním nahráním, ale všichni říkali, abysme to zkusili ještě jednou. Na poprvé jsem nekřičel na podruhé už jo, dal sem do toho všechno a dokonce spadla jedna z kontrolek na stěně. Bylo to tak divoký, že bubeník ztratil jednu paličku, pianista vykřikl a převrhl stoličku a jeho brejle mu spadly, ale on hrál dál!

Po nahrání singlu Jerry odjel do Los Angeles prodávat svojí nahrávku. Říká se že prý na zvláštní popud sledoval Pata Boona (americký zpěvák a herec) do kostela jednou v neděli ráno a přesvědčil ho, aby si nahrávku poslech. Pat Boone byl ohromen a byl to právě jeho nápad ho přejmenovat na „The Phantom“, ba dokonce souhlasil vydat singl na jeho vlastním labelu, Cooga Mooga. Nakonec Lott podepsal smlouvu s vedením a singl Love Me/Whisper Your Love byl vydám roku 1958.

[youtube id=“8zgsIdMa8qA“ width=“620″ height=“360″]
Jerry Lott si užíval slávy a koncertoval jak to šlo, bohužel o pár let později se stala tragédie, jeho manželka spáchala sebevraždu. Neuplynul ani rok a v roce 1966 během turné, Jerry „Phantom“ Lott se ocitl ve vážné autonehodě a utrpěl vážná zranění, jeho auto spadlo 600 stop dolů z úbočí u Spartanburgu v Jižní Karolíně. Jerry byl ochrnutý od krku dolů a tak už nic jiného nenahrál. V roce 1983 zemřel 4. září ve věku 45 let.Ale jeho odkaz žil dál, díky jedné jediné nezapomenutelné nahrávce. Song Love me se téměř po desetiletích spousta lidí snažila obnovit a nebo napodobit její zběsilost, ale pouze s malou úspěšností. Největší ohlas asi měli The Cramps, kteří píseň pojali trochu jinak, pomaleji a horrorově, The Meteors nebo The Blue Cats s typickým rockabilly. Autentičnost skladby však nikdo nevystihne lépe než originál, ale právě díky kapelám, které se rozhodli nahrát svojí vlastní verzi této písně, se na tento výjimečný kousek nezapomnělo.

Kate

If you think I'm loser who likes music too much you are definitely right.

Související

Back to top button