Rozhovory

Jesse z Days N Daze: To už vážně hrajeme 10 let?! Mně to přijde jak 10 minut

Jak se hraje punk, když nejsou peníze na nástroje, aparát a bicí? Přece na valchu, necky a vlastně cokoliv, co dělá pořádnej hluk. Jednou z kapel, která to takhle vede už celých 10 let, jsou Days N Daze z texaského Houstonu, známí pro své texty, chytlavou muziku i divokou show, kterou rozjíždějí nejen na pódiích. Během letošního léta projeli Evropu na měsíčním turné. Nejen o něm jsme dali řeč s kytaristou Jessem.

ENGLISH VERSION

You’ve finished your European tour, how has it been? Where was it the best for you?

It’s been magnificent!! Every show has been amazing. Everyone has been so kind and accommodating. We have no words to convey our appreciation.

You’ve been playing for 10 years now, are you celebrating it in any way?

Haha damn it’s really been 10 years?! Feels like 10 minutes!! No, nothing special. Everyday we wake up is reason to celebrate. Just excited to still be here.

You’ve done the whole tour without free days, is that right? How did you handle it? Aren’t you getting tired?

Yes!! We’re all pretty exhausted, but ya just keep putting one foot in front of the other, right?

You’ve played big stages, small venues, yards, living rooms,… After all that, where do you prefer to play?

A cozy all ages venue with a cheap bar and great sound is a dream come true.

What would you say was the weirdest place you’ve played?

We used to play at gas stations for fuel to make it to the next show. I suppose that’s a bit strange. We played a cave once. Also a bit odd.

What was the most unexpected, weird thing that a fan did at your show?

Once while we were playing in a basement in New Jersey someone set off a smoke bomb. It was awful.

You all play acoustic instruments, but have you ever thought about making a record or re-record of your songs with electric guitars and stuff?

We did some electric tunes years back. I play in a band called Escape from the ZOO these days that’s all electric so that’s kinda where all of my noisy ideas go. Never thought to do electric re-records though. That may be cool. Maybe next year when we have a bit of time off!!

On your records you got a few guests playing mandolin,etc. for you. Are you thinking of experiencing with guest instruments in the future?

Oh of course!! What good is playing music if you aren’t doing it with friends? I’ve got a few folks I’d love to record with so we’ll see if I can convince em to collaborate.

Or is there any instrument you hate and would never want in your music?

I can’t think of any instrument that we couldn’t find a place for if we could figure out how to play it. If it makes noise I like it!!

On your oldest records you played only as a duo, but do you still like to play some of your oldest songs or are there some you started hating overtime?

I enjoy playing old stuff every now and again, but there’s nothing more fun than playing something you just wrote because you feel so proud of creating something new and wanna share it. At least for me.

What do you think you would be doing today if you weren’t on tour?

Sleeping.

Is there anything you would like to say to all the fans or any people you met on tour?

No fans only friends!! And to those friends I say thank you so much for your support!! Without you we’d be lost. I hope we can help you a fraction of how much you’ve helped us.

Máte po evropském turné, jak to všechno šlo?

Bylo to úžasné! Každá show byla skvělá a všichni byli tak milí a vstřícní. Slova nemůžou popsat, jak moc jsme vděční.

Jako kapela hrajete už 10 let, chystáte se to nějak oslavit?

Haha, sakra, to už to vážně bylo 10 let?! Mně to přijde jak 10 minut! Ne, nic speciálního, vždyť každý den, kdy se probudíš, je důvod k oslavě. Prostě jsem jen rád, že tu pořád jsme.

Celé tour jste odehráli bez volných dní, jak jste to zvládali? Nejste pak už příliš unavení?

Jo, všichni jsme pěkně vyčerpaní, ale prostě musíš dál držet krok, ne?

Hráli jste už na velkých pódiích, v malých klubech, na dvorcích, v obývácích… Po tom všem, kde nejraději hráváte?

Útulný klub s levným barem a dobrým zvukem, kam můžou i nezletilí, je pro nás splněným snem.

A co bys řekl, že bylo nejzvláštnější místo, kde jste kdy hráli?

Hrávali jsme na různých benzínkách za benzín, abychom se dostali na další koncert, což hádám, že je trochu zvláštní. A jednou jsme hráli v jeskyni, taky trochu nezvyklé.

Co kdy kdo udělal nejdivnějšího na vašem koncertu?

Jednou, když jsme hráli ve sklepě v New Jersey, někdo zapálil dýmovnici. Bylo to hrozný.

https://www.youtube.com/watch?v=VdfTu03Ekj8

Všichni v kapele hrajete na akustické nástroje, ale uvažovali jste někdy nad tím přehrát své songy s elektrickými nástroji?

Pár let nazpět jsme udělali pár elektrických nahrávek. Navíc já hraju taky v kapele Escape from the ZOO, tam hrajeme všechno elektricky, takže tam putují všechny moje hlučnější nápady. Nikdy mě ale nenapadlo zkusit přenahrát naše věci elektricky. To by mohlo být docela cool, tak možná příští rok, to budeme mít nějaký volna.

Na nahrávkách míváte několik hostů, co pro vás hrají mandolínu atd. Přemýšleli jste nad nějakými dalšími experimenty s hostujícími nástroji? Nebo snad existuje nějaký nástroj, který nesnášíte a nikdy byste ho nepoužili?

No jasně! K čemu by ti bylo hrát muziku, kdybys ji nehrál s kámoši? Mám hned několik přátel, co bych rád, aby s námi něco nahráli, ale uvidíme, jestli se mi podaří je překecat, aby to s námi dali dohromady.

Nenapadá mě žádný nástroj, pro který by se u nás nenašlo místo, pokud bychom přišli na to, jak na to hrát. Prostě pokud to dělá zvuk, líbí se mi to!

Na vašich nejstarších nahrávkách jste hráli jako duo. Rádi si pořád zahrajete vaše starší songy, nebo se vám už některé z nich časem zprotivily?

Já si rád sem tam zahraju starý věci, ale není nic zábavnějšího, než si zahrát něco, co jsi právě napsal, protože se pak cítíš tak hrdý na to, že si vytvořil něco novýho a chceš to dál sdílet. Teda aspoň já to tak mám.

Co bys teď dělal, kdybys právě nebyl na tour?

Spal bych. ;)

Chtěl bys ještě něco vzkázat závěrem vašim fanouškům a všem, co se k vám v rámci tour nachomýtli?

Žádní fanoušci, jsou to všechno jenom kámoši. A všem našim kámošům chci říct, že vám děkuju za všechnu vaši podporu! Bez vás bychom byli ztracení. Doufám, že vám to jednou budeme moct aspoň z části oplatit!

Související

Back to top button