Rozhovory

Je důležitý, aby texty měly smysl, říkají ska punkoví SticX

Když sem před třemi lety domažlické SticX poprvé slyšela na festivalu, naprosto mě odzbrojili. Mladí místní kluci hrající našláplej ska-punk, co se do toho umí opřít,  pořádně si to užít a rozhejbat všechny, co jsou poblíž. Působí na scéně již sedm let a na to, co se za tu dobu odehrálo a co je v blízké době čeká, odpovídal frontman kapely Joska.

 

Když jste začínali, určitě jste měli nějaké hudební vzory. Shodnete se v muzice?

Každý z nás má hodně odlišný vkus na kapely a žánr, který poslouchá, ale když se podívám zpátky, tak si myslím, že se všichni shodneme na kapelách, jako je třeba Houba nebo Punk Floid a samozřejmě pro nás domácí Trambus.

Co bylo podnětem k založení kapely?

Od mala jsem chodil do ZUŠky, kde jsem se učil hrát na flétnu a potom klarinet a chodil jsem do Národopisnýho souboru. Všechno kolem muziky mě bavilo, ale vždycky jsem chtěl mít kapelu, a tak jsem začal hrát na kytaru a asi v 8. třídě jsem přemluvil Kubu (basák), aby si koupil basovku a začali jsme zkoušet.

Našli jste za sedm let hraní nějakou spřízněnou kapelu?

Máme jich hodně, ale největší kamarádi jsme s klukama z Curlies.

[youtube id=“JKatPCuMi_w“ width=“620″ height=“360″]

Kdo z vás píše texty, kde bere inspiraci?

Texty píše Kuba (basák), má na to velký talent a všichni jsme s jeho texty ztotožnění. Inspirace je jednoduše v tom, co nás potká v životě. Přátelé, vztek, smrt, láska, prostě život. Pro nás je důležitý, aby texty měly smysl.

Nepřemýšleli jste někdy o psaní textu v angličtině?

Anglicky z nás neumí nikdo moc dobře, a prostě jsme se shodli na tom, že budeme zpívat česky.

Má někdo z vás ještě nějaké vedlejší projekty?

Marián (bubeník) působí ještě v kapele Kill the Pain, zbytek o tom jenom kecá, ale na nic se nezmůže.

Dostáváme se k vaší nové desce. Co nám o ní prozradíte?

Je to vlastně naše debutová deska. Do teď jsme vydali jen Demo-EP a dva singly, a proto je tahle deska pro nás hodně důležitá. Je to vlastně první počin, který podle nás charakterizuje cestu a žánr, kterým se chceme ubírat. Máme nového bubeníka a přibrali jsme trombonistu. Nahráli jsme 12 písní + bonus. Každý z nás se podílel na albu a každý z nás dal osobitost určitým písničkám, takže můžete čekat různorodé album, které se motá kolem ska – punku.

Jak vypadalo nahrávání?

Byl to krásně strávený týden v klatovském studiu ExAvik pod vedením Pavla Broma. Skvělý prostředí, skvělý lidi, prostě paráda.

Jedete společně tour s Houbou a N.V.Ú. Jak jste se dostali ke spolupráci s takovými zvučnými kapelami?

Asi před rokem jsem oslovil kluky z Houby, jestli bychom jim mohli udělat předkapelu na jejich koncertu Pod Lampou v Plzni, oni souhlasili a tam jsem jim nabídl na oplátku koncert u nás v Domažlicích letos na jaře. Obě tyhle akce byly moc vydařené a spolupráce byla fakt suprová, tak nám kluci nabídli, abychom s nimi odehráli pár koncertů letos na podzim v rámci „Pod Parou tour 2013“. Jsme opravdu šťastní z toho, že právě legendy jako Houba nemají problém pomoct mladým kapelám, jako jsme my, které je osloví, což už dneska není moc obvyklá věc.

Související

Back to top button