Jak to slyší...?

Jak to slyší Brano Vartovnik?

Ďalšiu dávku songov dostal na okomentovaní náš kolega fotograf Brano Vartovnik. Na hodnotenie dostal skladby od kapiel The Rumjacks, The Smashing Pumpkins, Foo Fighters, Los Fastidios a E!E. 

 

The Rumjacks – Hestia

Na túto kapelu som sa chystal zájsť, ale krátko na to ako bol oznámený event, všetky koncerty začali padať kvôli COVIDU. Spojenie folku a punku bolo podľa mňa vždy hudobne dosť atraktívne, aj keď sa priznám, že takej muziky počúvam minimum. Títo chalani určite dokazujú, že sa suverénne môžu zaradiť medzi elitu tohto žánru, len z tohto konkrétneho songu nemám zas až tak vzrušujúci dojem. Video je vážne pekné a zvuk na top úrovni, ale čo mi tam vážne chýba, je proste nápad. Nejaký príťažlivý a ozvláštňujúci, zaujímavý riff, prvok, hocičo. Takto to skôr pôsobí ako priemerná folková odrhovačka, ku ktorej ma nenapadne sa vracať.

[youtube id=“07LPsyN9U1I“ width=“620″ height=“360″]

The Smashing Pumpkins – Cyr

Hudbu tekvíc som mal osobne najradšej v ich 90kovom období a potom mi začali liezť trošku na nervy. Ale bolo to vážne tým, že som jednoducho nevedel akosi spracovať zmeny v ich tvorbe. Z tohto najnovšieho albumu, ktorý vôbec nie je zlý a vlastne je vážne celkom príjemný, by som ale track Cyr zaradil medzi tie najmenej záživné kusy. Naviac klip pôsobí miestami dosť lacným dojmom a členovia kapely na mňa pôsobia trošku smiešne s tými ich výrazmi a pohybmi, ale kludne to mohol byť aj zámer. Aj keď skôr si to teda nemyslím.

[youtube id=“2AN_GRWlU7k“ width=“620″ height=“360″]

Foo Fighters – Waiting on a War

Túto kapelu budem mať vždy rád, aj keď vedia niekedy produkovať iba akúsi prešpekulovanú a kvalitne nazvučenú nudu. Najnovšiu dosku som, sa priznám, ešte nepočul ale tento singel je krásny. Jednoduchý text, ktorý pôsobí najprv totálne cheesy dojmom, ale nakoniec je vlastne veľmi milý, sprevádzaný hudbou, ktorá ide podľa akejsi postupky a zaujímavo a nevtieravo sa mení. Naviac sa mi páčia rozumne rozložené prvky tvorené napr. takými slákovými nástrojmi, ktoré celému tracku dodávajú akúsi hĺbku, príbehovosť a možno až opulentnosť. Za mňa každopádne určite palec hore.

[youtube id=“CJd82T1_o1A“ width=“620″ height=“360″]

Los Fastidios – Solidari-Ska

Podľa mňa sú Los Fastidios hlavne koncertná kapela, zažil som ich naživo v Bratislave, keď hrali s Rozporom, a bolo to naozaj husté. Táto kapela je už teraz legendou a preto by som tentokrát určite uvítal nejaký zaujímavejší nápad, či už po textovej alebo hudobnej stránke. Na kapelu, ktorá toho ma odžitého naozaj veľa nielen na cestách po celom svete, je táto skladba, tak, ako ju dali von aj s klipom, proste málo. Message je jasný a dôležitý, to je samozrejmé, ale mne osobne by sa páčil tento song v trochu (alebo aj viac) prepracovanejšej forme.

[youtube id=“k8wRCUl0e34″ width=“620″ height=“360″]

E!E – Konečne jsem chlap

Úprimne neviem dokonalo odpozorovať, či text k tejto skladbe je nejaký nevydarený pokus o sarkazmus alebo akási polopravda. Každopádne, totálne agro-punkové klišé, kde sa spieva o jednoduchom a namáhavom živote, kde po pár pivách a panákoch je vlastne nakoniec všetko fajn a spievajúci sa cíti na vrchole svojho osobnostného rebríčka, aj keď práca a celková situácia je vlastne na hovno a nikto nevie, ako z toho von, ale to je vlastne jedno, lebo hlavne, že„si dám do rypáku“. Naviac názov skladby podtrháva typický vidlácky stereotyp. Je dosť cringy, keď niekto na staré kolená robí podobné skladby, ktoré možno robili nervy politikom za bývalého režimu, v dnešnej dobe však akurát poukazujú na to, že kapela má problém sa proste pohnúť ďalej. V Čechách je viacero dobrých punkrockových kapiel, E!E medzi ne ale zaradiť nedokážem. Za mňa teda jasné NIE.

[youtube id=“NHugcItiBbw“ width=“620″ height=“360″]

Palo Zavodský

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Související

Back to top button