Rozhovory

Inspirací nám je spousta grunge a shoegaze muziky z devadesátek, říkají Spirit Desire

Půlroční absence zpěváka v kapele nebo první vydané dlouhohrající album. To a několik dalších věcí jsou témata mého rozhovoru s Mario Sanchezem, kytaristou mladé kapely z Linze v Rakousku.

Mario je jeden z členů post rockových Spirit Desire, kteří v únoru vezmou Českou republiku útokem, čekají je tu dva hned dva koncerty. Jeden v Praze a druhý v Milevsku. S sebou přivezou i pár měsíců starý premiérový zápis do své diskografie, placku Distract Your Mind. Víc už v samotném rozhovoru.

 

Četl jsem, že jméno Spirit Desire je inspirováno stejnojmennou nahrávkou kapely Tigers Jaw. Proč zrovna tahle nahrávka? Co je na ní tak výjimečného?

S tím názvem jsem přišel já poté, co jsem si poslechl EP 2008 Tour od Tigers Jaw. Podle mě je ta nahrávka v akustické verzi o dost lepší, než je původní originál. Jméno toho songu, Spirit Desire, mi pak díky ní uvízlo v hlavě a tak, když jsme později potřebovali jméno pro naši kapelu, jsem to navrhl a všichni byli pro.

Odkud berete hudební inspiraci? Dáte víc na svoje vnitřní pocity, nebo na věci a lidi kolem sebe?

Hlavní zdroj naší inspirace je velká spousta grunge a shoegaze muziky z devadesátek. Pokud jde o texty, tak tam se náš zpěvák Christian hodně vyjadřuje o věcech, které se ho osobně dotýkají. Na albu Distract Your Mind se texty zabývají například problémy se spánkovou paralýzou, nebo také jeho odchodem z rodného města za studiem do jiné země.

Pohybujete se na pomezí post rocku a grunge. Je v Rakousku podobná muzika v kurzu? Máte tam nějakou pomyslnou konkurenci?

Jo, je tady pár kapel, se kterými máme podobný zvuk. Mezi ně patří třeba YOUTH z Vídně nebo taky Backwards Charm ze Salzburgu, ale nemluvil bych o nich zrovna jako o konkurenci, všichni se známe a jsme dobří kamarádi, žádná zlá krev mezi námi není.

Nedávno jste vydali první dlouhohrající album. Myslíte si, že jeho zvuk je pro vás do budoucna nějak určující, nebo se chcete vyvíjet a rozpínat dál?

Album se jmenuje Distract Your Mind a vyšlo v listopadu s pomocí Miss The Stars Records. Pro každého z nás je to určitě podstatný milník v naší „kariéře“, ale není to místo, kde bychom chtěli zůstat napořád. Už teď připravujeme další nové songy a některé z nich bychom rádi vydali ještě letos.

[youtube id=“EU9akZ6-KiA“ width=“620″ height=“360″]

Zmínil jsi se o tom, že se váš zpěvák musel přestěhovat do jiné země, jaký vliv má taková změna na kapelu?

Christian se na půl roku přestěhoval do Utrechtu v Nizozemsku, ale v podstatě jedinou nevýhodou toho bylo, že jsme po tu dobu nemohli koncertovat. Jo, bylo to na prd, na druhou stranu jsme zase ale za ten půlrok napsali spoustu songů, a tak, když se potom vrátil, měli jsme přichystanou spoustu nápadů, na kterých jsme začali hned pracovat. Právě díky tomuhle vznikla podstatná část alba Distract Your Mind.

Kdo stojí za grafikou Distract Your Mind? Co má představovat?

Za designem celého alba stojí náš dobrý kamarád Fabian Krenn. Cover alba vznikl tak, že jsme do vany plné vody hodili modrou a růžovou koupelnovou bombu, která se začala rozpouštět a vytvářet ty zvláštní tvary. Celkový výsledek je pak už jen mírně editovaná fotka tohohle efektu.

Co vy a Česká republika? Párkrát už jste se u nás ukázali, jak se vám tu líbí?

Je to tak, už jsme v Česku několikrát hráli a pokaždé to pro nás bylo dost příjemné. Češi jsou všichni hrozně příjemní, ochotní a nejlepší ze všeho je vaše jídlo.

Možná jste zaregistrovali, že u nás právě probíhají prezidentské volby, co vy a politika? Promítáte své politické názory do muziky, nebo od ní raději dáváte ruce pryč?

Jo, slyšel jsem o tom, ale to je v podstatě vše, co o nich vím. Nemůžu v tomhle mluvit za celou kapelu, ale osobně si myslím, že hudba je skvělou platformou pro projevení různých obav nebo názorů, a to i politických. Máme svůj pohled na věc, například co se politické situace v Rakousku týká, ale v tuhle chvíli se to nijak nepokoušíme spojit s naší hudební produkcí.

A na závěr vaše plány pro rok 2018?

Právě teď píšeme novou muziku a doufáme, že už letos něco vydáme. Ještě si ale nejsme jistí, jaký tvar a jakou podobu to nakonec dostane. Rádi bychom taky co nejvíce koncertovali, protože koncertů, těch není nikdy dost.

[youtube id=“xldLACVE90I“ width=“620″ height=“360″]

Související

Back to top button