LPRecenze

Innoxia Corpora / Telefon – Split

Tak tu máme split album, obsahující aktuální nahrávky rožnovských Innoxia Corpora a Telefon. Kapel, o kterých se již posledních pár let v určitých kruzích punku na jednu stranu může mluvit jen v superlativech. Na druhou stranu v jiných jsou však obě jména i po letech fungování v podstatě neznámou komoditou. Tvorbu obou kapel lze charakterizovat otázkou, zda si dokážete představit, jak by se asi vyvíjel místní punk, kdyby si ho na přelomu osmdesátých a devadesátých let pro sebe neukradli divní metalisté odkojení pivní dechovkou a žijící v tom, že vrcholem punku je Massacre od Exploited? Udělat velký skok v čase od éry kapel jako FPB či A64 a pokusit se zapomenout na všechen ten subkulturní marast let pozdějších.

Innoxia Corpora hrají v převážné většině písničky ve středních tempech se silným důrazem na výrazné kytarové nápady, umocněné silným citem pro výrazné linky zpěvu a bezchybně šlapající rytmikou. Opakovaně tu můžete slyšet odkazy na výše zmíněné lokální klasiky, ale také na melodiku polských kapel osmdesátých let a to vše pod zásadním a nepřehlédnutelným dohledem ducha původního amerického hardcore punku.

Telefon na druhé straně desky v zásadě přinášejí hudební koktejl umíchaný podle stejné receptury, ovšem to, co pro mě jejich stranu lehce favorizuje, se ukrývá ve skvělém hajzlíkovském pojetí zpěvu a výrazných basových linkách. Navíc ty FPB jsou u Telefonu občas naprosto nepřeslechnutelní a vlastně i to je z mého pohledu plus. Stejně jako Innoxia Corpora, tak i Telefon textově operují na poli velice dobře napsaných osobních expresí, odkazujících k povětšinou chmurné realitě dnešních dnů a na hony vzdálených klasické čecho-punkové tématice, zjednodušeně shrnutelné třemi slovy „Pivo, Párek, Prcačka“.

Mimochodem, když se mě před pár dny Poffen z Totalitär ptal, jakou hardcore punk desku z České republiky bych mu doporučil, má volba padla bez váhání právě na tento split, neboť ve spojení s touto dvojicí kapel pro mě označení  „český punk“ alespoň na okamžik  ztrácí svůj pejorativní význam.

Info

Rok vydání: 2013
Label: DIY

Tracklist

01. Innoxia Corpora – Prázdniny v Římě
02. Innoxia Corpora – Raketoplán
03. Innoxia Corpora – Stín
04. Innoxia Corpora – Neóny
05. Innoxia Corpora – Paranoia
06. Innoxia Corpora – Samota
07. Innoxia Corpora – Šesté přikázání
08. Innoxia Corpora – Kreml
09. Telefon – Nahej
10. Telefon – Něco tady nehraje
11. Telefon – Stisk soukolív 12. Telefon – Děti pošlem spát
13. Telefon – Ta města
14. Telefon – Drát nad plotem
15. Telefon – Hrůza jako lék
16. Telefon – Outro

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button