LPRecenze

Indust Bag – Zavrzena Mladost

Slovinská kapela Indust Bag vznikla již v roce 1979, založená partou středoškoláků ve městě jménem Metlika. Dá se říci, že patřila k typickým reprezentantům v zásadě druhé vlny tamního punkového dění a pro svět byla až doposud známa pouze dík trojici písní na vpravdě kultovní LP kompilaci Lepo Je z roku 82, kde se sešli spolu s Kuzle, Šund, Buldogi a Lublanski Psi. Habi a jeho Ne! Records ovšem opět dokázal úspěšně prošmátrat archivy a dát dohromady LP, zachycující Indust Bag na počátku osmdesátých let, kdy kapela do svého soundu začínala vnášet více new wave prvků.

Bohužel s výjimkou hitu 100db nebylo nic z nejranější tvorby zaznamenáno. Což je určitě škoda, nicméně ona new wave/punk podoba Indust Bag je stejně asi nejpodmanivější a jejich kombinace punkového základu s minimalistickými melodiemi kláves jsou pro mě jako posluchače neodolatelné.

[youtube id=“P5RDoCLEk_Q“ width=“620″ height=“360″]

Desku startuje trojice písní natočená v Radiu Student jako demo v roce 1981 a hned na úvod dostanete již zmíněný hit 100db, který si ostatně našel cestu i na kompilaci Bloodstains Across Yugoslavia. Následuje sedmička písní nahraných v rámci vystoupení na festivalu Novi Rock v roce 1981, profesionálně pořízený záznam pro tehdejší Jugoslávská média má zvuk nepokulhávající za studiovou tvorbou. B stranu okupuje kompletní nahrávka pořízená pro kompilaci Lepo Je s klasickou verzí 100db ( ta se mimo jiné objevila i v úspěšném slovinském filmu Outsider) a především mým hitem hitů Ti Si Stroj, který osobně řadím mezi to nejlepší co vzešlo z jugoslávského punku. Desku pak uzavírá pětka živých písní pořízených v roce 1982, v době, kdy už si jeden z kytaristů odkrucoval svou občanskou povinnost v podobě základní vojenské služby. V té době přichází i nabídka na vydání samostatného LP, jež skončila bohužel nezrealizována, neb jako mnoho dalších jugoslávských kapel zastavila Indust Bag služba v armádě v jejich rozletu.

Ovšem ačkoliv se kapela s postupným odchodem členů na vojnu odmlčela, ve druhé polovině osmdesátých let se vrátila na pódia v nové inkarnaci a s delšími či kratšími odmlkami funguje dodnes. O tom si můžete ostatně udělat obrázek i dík přiloženému CD, kde krom celého LP najdete i patero aktuálně nahraných písní, původ dvou z nich se ovšem datuje až zpátky do počátků kapely v roce 1979.

Pokud vám učarovala melodika kapel jako Termiti či Paraf, Indust Bag lze považovat za povinnost, kterou byste si neměli nechat utéct. Stejně tak pokud jste fanoušci klasického evropského punku s jeho nezaměnitelnými regionálními vlivy. Samo za sebe mluví, že Ti Si Stroj jsem si pustil asi třicetkrát po sobě a pokaždé ji chci hned slyšet znovu.

Info

Label: nerecords.se
Rok vydání: 2013

Tracklist

 1. 100 Db
 2. Notranja Napetost
 3. Pismo Za Drago
 4. Naš Sosed
 5. Notranja Napetost
 6. Postopek
 7. Pismo Za Drago
 8. Stara Gasa
 9. Ti Si Stroj
 10. 100 Db
 11. 100 Db
 12. Ti Si Stroj
 13. Naš Sosed
 14. Mestna Senca
 15. Postopek (1982)
 16. Bogovi Prekleti
 17. Čimprej Od Vas
 18. Poraz
 19. Zavrzena Mladost
 20. Stara Gasa (CD bonus)
 21. Z Glavo Ob Beton (CD Bonus)
 22. Psihoza (CD Bonus)
 23. Tv S(r)anje (CD Bonus)
 24. Cak Beri (CD Bonus)

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button