CDRecenze

IAMX – Alive In New Light

IAMX, to je pokaždé hromada vlastních problémů a neštěstí. Démon požírající démona. Neutuchající úzkost a spalující žár, pak tma a ticho. Všechny ty desky rozhodně můžou vyprávět a viděly i spoustu toho, co nemůžou sdělit. Alive In New Light, nejnovější řadový počin Chrise Cornera pod názvem jeho jednočlenné armády IAMX, je odrazem světlejších časů. Ale mohlo by být i líp.

Pokud jste slyšeli předcházející tísnivý zářez Unfall, oddychnete si. Alive In New Light je písničkové album, stále sexy a stále příjemně znepokojivé, navíc po mnoha letech skutečně povedené, jako kdyby po Alternative došlo k vymazání paměti. Songy jako vždy nahrál Chris Corner sám, s vokály mu tentokrát pomohla populární tatérka Kat Von D a už tradičně koncertní baskytaristka IAMX Janine Gezang. Chris ale tentokrát přehnaně neexperimentuje. Přesně ví, co chtějí oddaní fanoušci slyšet a tak to rozdává plnými hrstmi. Třeba hned úvodní track Stardust je esencí toho, čím IAMX okouzloval před deseti lety. A funguje to i dnes! Pozitivní vyhlídky v titulní Alive In New Light jsou pro Chrise netradiční, ale budiž mu přáno, že si do života pustil trochu světla. Deska má spád, Break The Chain je propracovaná a naděje, kterou se tak honosil předcházející song, je už zase pryč. Tracklist se převalí do industriální EBM pecky Body Politics a všude je v tu chvíli půl druhé ráno. Po textové stránce je Chris opět brilantní.

[youtube id=“-NZgqqsvrsI“ width=“620″ height=“360″]

Chvála apokalypse v mojí hlavě. Duet s Kat Von D Stalker je zničující, a ačkoliv stojí na stokrát slyšených postupech a vlastně v ní IAMX jen recykluje svou dřívější tvorbu, rozhodně na desce nezapadne. To Big Man zní spíš jak z hodně cool reklamy na „svěží novou banku“, takže nic co potřebujete k životu. Jedna z prvních ukázek Mile Deep Hollow ale patří mezi moje nejoblíbenější skladby IAMX vůbec. Zachovaná písničková skladba s výrazným podkladem a fantastickou vokální linkou tady Chrisovi svědčí. Až se trochu divím, že si nenašla cestu do jeho koncertního setlistu. The Power And The Glory je klasický pomalý song na závěr alba a vlastně ani nevadí, že těch zářezů na nejnovější řadovce IAMX je jen devět. Jestli chcete vidět, jak moc je Chris Corner naživu a jak mu to sluší v novém světle, zajděte 17. března do smíchovské Meetfactory.

Info

Label: Orphic
Rok vydání: 2018

Tracklist

01. Stardust
02. Alive In New Light
03. Break The Chain
04. Body Politics
05. Exit
06. Stalker
07. Big Man
08. Mile Deep Hollow
09. The Power And The Glory

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button