LPRecenze

How Long? / Kulma – split LP

V tichosti a s téměř nulovou propagací vyšlo split LP dvojice severomoravských kapel How Long? a Kulma. Obě z kapel pro mě vlastně až dosud byly neznámou, ačkoliv How Long? jako název registruji již nějaký ten pátek. Stejně tak pro mě z většího neznámou byla i participující vydavatelství, tedy samozřejmě s výjimkou nezdolné Insane Society.

Obrázek na přední straně obalu mě lehce odrazoval. Rádoby vtipné kreslené obrázky chlapíků v tričkách Sore Throat či Spazz nejsou zrovna můj styl a navíc mi vnitřně při pohledu na ně něco našeptává: „Pozor, to zas bude nějaký nezkusnutelný rádoby power violence nebo grind crust bez hlavy a paty!“

Tak vzhůru na to, deska dosedla na gramofon, jehla se ponořila do drážek strany How Long? a já příjemně překvapen naslouchám jejich velice dobře nahrané kolekci písní. Ty lavírují někde na hranici inspirací divokého skandinávského hardcore, britských kapel jako Extreme Noise Terror, ale něčím mi připomínají i brazilské klasiky Ratos De Porao. Ten poslední vliv bez nejmenší pochybnosti umocňují občas slušně thrashově pojaté kytarové postupy, stejně jako barva jednoho ze zpěvů. How Long? již mají své odehráno, znají ty správné stylové triky a dokáží je prodat tak, jak se patří. Ve svém stylu výborná nahrávka.

Kulma na druhé straně krátce řečeno není právě můj šálek čaje. Splašený hardcore s extrémně protivným vysoko položeným jekotem a v převážné většině v tempech, která se poněkud nesmyslně ženou zbytečně dopředu. To spolu s pojetím zpěvu dělá z Kulmy pro mě jen těžko stravitelný koktejl. Trochu mi to celé připomíná různé lokální demo nahrávky někdy z devadesátých let s upgradovaným zvukem. Jak jsem se někde dočetl, jedná se o jeden z projektů někoho z kapely Sheeva Yoga, stejně jako to, že zpěv obstarává ženská složka sestavy, což pro někoho může možná působit jako dobrý důvod, proč se po Kulma poohlédnout. Pro jiné, včetně mého já, jen utvrzení toho, že mé vnímání hudby je v poněkud jiných sférách, než kde se pohybují projekty tohoto typu. Power violence mě nikdy nebralo (tedy s výjimkou několika málo jmen, jež měli blíže ke klasickému hardcore), stejně jako mi nesedí ani pojetí bubenických partů, jaké Kulma využívají. Především ale zkrátka a jasně, v mém světě neplatí, že „čím větší jekot, tím větší hardcore“.

Strana How Long? je vážně super a pokud vás baví kapely, jejichž jména byla použita v přirovnáních, myslím, že se nedočkáte zklamání.  Kulma bude možná zajímavým projektem pro fanoušky třeba Sheeva Yoga, pro mě by tahle deska mohla ovšem býti klidně jednostranná.

Info

Label: insanesociety.net

Rok vydání: 2013

Tracklist

 1. How Long? – Dzieci Wojny
 2. How Long? – Panstwo
 3. How Long? – Slezské Peklo
 4. How Long? – MTV Punk
 5. How Long? – Jezdci V Temnotách
 6. How Long? – Život Je Horror
 7. How Long? – Anticapital
 8. Kulma – Una Bestia
 9. Kulma – Upír
 10. Kulma – Harakiri Na Pět Způsobů
 11. Kulma – Birthday Present
 12. Kulma – Not On My Funeral
 13. Kulma – A Teš Si Mě Klidně Zakopejte
 14. Kulma – Die Stunde Zwischen Wolf Und Wolf
 15. Kulma – Ha Dunába Fúlsz
 16. Kulma – Le Masacre
 17. Kulma – Život Není Fén
 18. Kulma – Le Crusters En Blanc

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button