LPRecenze

Hoten Toten – Predstieranie Šťastia

Je půle devadesátých let, pár let po rozpadu dysfunkčního Československa a hudební scéna v obou nových post-československých státečcích je dosud svěží a plná energie. Do této konstelace vstupují Hoten Toten s první deskou, která navazuje na předchozí amatérské demo nahrávky.

Kapela oplývá mladickou energií a svěžestí, se kterými ve své tvorbě míchá tehdy aktuální zahraniční vlivy s charakteristickým projevem slovenského rocku. Dosud aktuální grunge se tu střetává s punkem, lehce heavy metalem načichlým zvukem a gymnaziální poetikou.

Úvod desky obstarávající Krvavý anjel si pohrává s nirvanovskou gradací dynamiky a má v tom svoje nepopiratelné kouzlo. To nepostrádá ani druhá, pro změnu svižně punková, kompozice Odkopnutý. Lyrická složka desky si pohrává s post-pubescentním depkařením, což vlastně umocňuje autenticitu nahrávky. Nad tím se člověk s velkým časovým odstupem času může poušklíbnout, ale je v tom reálný otisk doby a pohledu na svět členů kapely. Ruku v ruce se zjevným citem pro psaní písniček, což je něco, co si, jak se říká, v apotéce nekoupíte. To vše dělá z Predstierania šťastia navýsost zajímavou desku a umím si představit, že Hoten Toten dokázali ve slovenském prostředí oslovit nezanedbatelný počet fanoušků.

Člověk si může klást otázku, nakolik grungeová hudební estetika přežila zkoušku časem, a pro mě to navíc znamená přehoupnout se přes notnou dávku antipatie, nicméně v okamžiku, kdy se jako posluchač oprostím od fixace na škatulky, zbývají tu energicky napsané písničky se stále převažujícím punkovým duchem a zpěvnými refrény, jaké zjevně umí jen pánové na Slovensku a jsou na hony vzdáleny vyprázdněným pivním halekačkám. Když se tak deska točí na gramofonu, chtě nechtě se mi do mysli vkrádá přirovnání Hoten Toten k takové slovenské punkovější variaci na Vypsanou Fixu. Obě kapely nesporně čerpaly z obdobných zdrojů a ve své době patrně oslovovaly stejné spektrum publika. Ovšem pánové ze Slovenska přeci jen zřetelněji akcentují punkové i hardcore vlivy, ve kterých jsou ostatně i jejich hudební kořeny.

Celá vinylové edice je skvěle zpracována a je zajímavým střípkem popřevratové historie československého podzemního rocku.

Info

Label: punkrock.cz
Rok vydání: 1997 / 2017

Tracklist

1. Krvavý Anjel
2. Odkopnutý
3. Smútok
4. Bábika
5. Hrdina
6. „On“
7. Kóma
8. Harmónia zla
9. Kto Som Ja?
10. Nerozumiem
11. Betónová záhrada
12. Predstava
13. Cudzí medzi cudzími

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button